Reparatie / Vulcanizare / Lipire balon din folie (groasa) de polietilena

Creat de stavride, Iulie 07, 2011, 12:17:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

stavride

La caiacul meu (Wayland) am doua baloane de-a lungul lui. Unul din ele a facut (pe langa lipitura) 2 pori pe care ma chinui de ceva timp sa ii astup cu diverse solutii si solutii :) si nu reusesc. Solutiile respective (poxipol :D, superglue diversi, Bison etc) NU adera la materialul din care este facut balonul. Ar mai fi o solutie sa gasesc o masina de lipit la cald (ca aceea care lipeste sacii de plastic sau pungile) dar nu stiu incotro sa o apuc. Sau daca aveti idei de adezivi pentru tipul acesta de material (este un fel de plastic ca cel din care se fac sacii), va multumesc. :)

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Vali

Salut Razvan, cel mai bine ar fi sa stim exact materialul din care sunt facute baloanele caiacului. Daca e PVC, exista un clei foarte bun, care se foloseste la lipirea barcilor pneumatice, despre care stiu de la Ionut - corsarul. El l-a folosit la anvelopa RIB-ului pe care l-a facut in primavara, si ne poate spune mai multe despre acel clei. Am si eu pe undeva datele furnizorului, dar momentan nu pot sa ma apuc de cautat, dar oricum daca e PVC, e ca si rezolvata treaba :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

stavride

Materialul.... daca stii cum sunt sacii de plastic (acei grosi) - acela este materialul. Material de genul acesta am vazut ca se vinde si la metru. Cred ca si serele se acopera cu asa ceva. Daca ai timp, cand ai timp si gasesti numele furnizorului, multumesc. Sau datele de contact (telefon ceva) ale lui Ionut.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Florio

Daca e PVC, (PVC-ul are atat de multe varietati...) cu siguranta e altceva decat cel obisnuit. Ar fi minunat sa se potriveasca adezivul corsarului, pentru ca e bine sa ai o rezerva, din urmatorul motiv: daca porii sunt facuti pe langa lipitura, inseamna ca aparatul cu pricina nu a fost perfect calibrat sau perfect folosit si te poti astepta sa mai apara in timp mici fisuri.
Remediul ideal este termoformarea porilor cu acelasi tip de aparat. Lucru in mai toate cazurile, imposibil.
Altfel, pentru asemenea materiale au fost nascocite alte metode.
Am vazut de pilda remediul pentru caiacele frantuzesti de la BIC ( Yakka-air ) este un plasture autoadeziv.
Se vand truse de reparatii care contin folii cu plasturi autoadezivi, din acelasi PVC transparent, care adera rapid la suprafata .   
Poate asta sa fie rezolvarea in cazul vostru :)

stavride

Am gasit 2 solutii de lipit ... care nu se gasesc pe piata :).
1. EURODEZ AP 31 - un adeziv poliuretanic bicomponent - Facut de unii EUROPLASTIC (in Bucuresti) dar nu vand decat cantitati mari
si
2. ADEROM

Daca dati de urma lor...multumiri.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

iliviu

Daca e pvc sau un material asemanator cu "poliplanul" iti dau eu o solutie foarte buna. Eu am avut nevoie de 100 gr dar am luat o cutie si mi-a ramas suficienta.
Daca e polietilena, nu stiu cu ce ai putea sa o lipesti. N-am auzit de un adeziv pt. polietilena.
Schulze Surfrider 15-115hp

stavride

Citat din: iliviu din Iulie 08, 2011, 08:59:48 AM
Daca e pvc sau un material asemanator cu "poliplanul" iti dau eu o solutie foarte buna. Eu am avut nevoie de 100 gr dar am luat o cutie si mi-a ramas suficienta.
Daca e polietilena, nu stiu cu ce ai putea sa o lipesti. N-am auzit de un adeziv pt. polietilena.

LAsa-mi un nr de tel si te sun. Multumesc.:)
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

dobre


stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.