Camparea in Delta Dunarii

Creat de sorinc, August 30, 2017, 07:08:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sorinc

Salutari,

Dorim sa mergem in Delta, ca in fiecare an, o saptamana cu cortul.
Am auzit niste zvonuri ca anul asta a devenit mai dificila ca niciodata camparea din cauza aplicarii legii prin care se interzice camparea pe teritoriul RBDD cu exceptia catorva zone (total neinteresante :) special destinate/amenajate acestui scop.
Vizam 3 locuri, inca nu am luat o decizie:
1. Bratul Chilia, undeva pe Ostrovul Tataru
2. Bratul Sf. Ghe., undeva in zona intrarii in Lacul Erenciuc
3. In zona satului de vacanta Rosu
Aveti ceva informatii proaspete despre acest subiect, camparea in Delta, in special in zonele amintite?

Va multumesc!

byteworks

Este lege noua sau tot cea veche care tot asa preciza putinele locuri de campare? In spiritul legii vechi (sau impotriva) s-a campat in fiecare an eventual cu plata "cazarii", 70 de lei de cort daca este curatenie exemplara in tabara, sau mai mult.
Un paleativ: corturi instant/seconds montate seara tarziu si stranse dimineata devreme - asta ultima e mai greu pentru ne-pescari  ;D

teo pes

In vara asta am facut tot Sf Gheorge cu cazarea la ,,purtator" , de la Murighiol am inoptat pe bucle ! intradevar am dormit in barca , dar am stat pe mal pana la ..nani ! dar nici nu a venit nimeni nici nu a intrebat si vad ca tot mai sunt ,,tabere " de pescari cu cortul !
Se pare ca oamenii s au mai discilplinat putin ! am gasit asezaminte dar curatate si gunoiul strans !
Viata i grea !!  Dar trece !!

tox

Este aceeasi lege si este de ceva ani, nu ai voie sa campezi. Am platit amenzi pe 36, dunarea veche, etc.... 70 lei pe 'sejur' si nu m-a mai deranjat nimeni pe urma. Intradevar trebuie sa fie curat, cu saci de gunoi si sa iti iei gunoiul cu tine ca asa este normal. Cei care m-au amendat au fost chiar interesati unde am sacii de gunoi si ce am de gand cu ei.