*

Autor Subiect: C&R in Delta Dunarii in 2018  (Citit de 2768 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AdrianZUZ

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 314
    • Vezi Profilul
Re: C&R in Delta Dunarii in 2018
« Răspuns #30 : Noiembrie 16, 2017, 04:32:56 pm »
Este mai rau de atat... braconierii se reprofilasera de ceva vreme pe servicii turistice, evident mai productive ... fara o parte din turisti o sa revina la monofilamente .... :-*

ionpescarul

• Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
    • Un blog pentru iubitorii Dunarii
« Răspuns #31 : Noiembrie 16, 2017, 04:35:31 pm »
Asa o fi si la eschimosi ,il pupa si ia o gura de zapada.
Inteleg la nemti si inca la cateva tari ,super dezvoltate ,dar noi nu putem sa ne cacam de   foame si eliberam tot pestele.Vom trai si vom vedea pe real ,ce se va intampla.

crysty

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 56
    • Vezi Profilul
« Răspuns #32 : Noiembrie 17, 2017, 09:10:03 am »
Cred ca in acest caz s-a urmat pilda aceluia care vroia incetarea consumului de oua de la gainile proprii deoarece se prejudicia colectarea de taxe si TVA aferente.
In acest caz, pestele nu se poate retine (cel prins) deoarece nu se poate aplica nici o taxa; pentru a veni cu peste din balta va trebui sa cumperi peste de la cherhana care a fost taxat, se plateste TVA pentru el samd. Foarte important sa pastrezi chitanta pentru a arata organului ca l-ai cumparat si nu l-ai pescuit altfel esti in afara legii.
Este aceeasi tratare a problemei dar care a scapat de sub lupa presei si pare ca va fi aplicata fara a fi observata de prea multi.
Interesant ar fi statutul pescuitului pe Chilia in zona concesionata deoarece acum ar trebui sa dispara taxele de pescuit ce se plateau; asta pentru ca generalizandu-se C&R, toata delta va deveni "protejata" impotriva sportivilor (unditarilor). Posibil vor incepe taxele de navigare in anumite arii care sunt deschise acum. Vom vedea. (posibila acea abordare cu GPS pe barca care inca nu este aplicata si care poate genera noi venituri pentru ei)
Sincer nu cred ca putem influienta nimic in acesta problema deoarece suntem prea putini barcagii/pescari in tara si chiar daca am fi mai multi, dupa metoda aplicata deja de alesi "cainii latra - ursul merge" se vor adopta toate cele.

Si se mai minunau de ce pleaca romanii din tara....

Alex1958

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 412
    • Vezi Profilul
« Răspuns #33 : Noiembrie 17, 2017, 09:50:29 am »
Pe zona concesionata -Chilia km 0-40 - in regulamentul de pescuit, pe care-l primesti de la concesionar si semnezi ca-l vei respecta, se specifica deja no kill. Asta, teoretic....
MM zice intr-un articol ca atunci cand te duci la schi nu pleci cu o bucata din teleschi acasa. As zice ca da, nu pleci cu teleschiul acasa, dar nici nu te uiti cum pleaca cu el acasa comercialii si familialii.
Pe mine chiar m-a inrait abordarea asta. De acuma sunt hotarat sa sun la 112 cand vad setca intre 7 Iunie si 30 septambrie si setci de monofilament in tot timpul.
Il urmaresc (acum si retroactiv- pe urmele lasate in mass media) pe MM de cand era ecologist si vicepresedinte la Salvati Delta -cand era favorabil renaturarii si tuna impotriva braconajului, cum a evoluat spre "Nalucile lui Dragnea" pe F&H, cum a devenit guvernator la ARBDD si a inceput cu "salvarea deltei trebuie sa tina cont de oamenii deltei si interesele lor", cum a incercat sa limiteze accesul barcilor cu motoare mari pe anumite zone si si-a luat-o-n freza de la locanici, renuntand la propunere si cum a culminat cu mizeria asta, tot in urma unor consultari.
Trista si penibila evolutie...., pacat de el!

Alex1958

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #34 : Decembrie 07, 2017, 01:18:54 pm »
Dl MM persevereaza.
A inceput cu pescarii recreativi.....ca de restul, seminte!
Ai raului, nu vor sa renunte la setca....
https://www.agerpres.ro/social/2017/12/07/interviu-guvernatorul-rbdd-malin-musatescu-delta-dunarii-este-in-pragul-falimentului-piscicol-12-11-56

Haiduc

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
« Răspuns #35 : Decembrie 07, 2017, 02:20:27 pm »
Dl MM persevereaza.
A inceput cu pescarii recreativi.....ca de restul, seminte!
Ai raului, nu vor sa renunte la setca....
https://www.agerpres.ro/social/2017/12/07/interviu-guvernatorul-rbdd-malin-musatescu-delta-dunarii-este-in-pragul-falimentului-piscicol-12-11-56

Daaa un mare om de un deosebit caracter

Alex1958

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #36 : Decembrie 11, 2017, 10:56:41 am »
In naivitatea mea am adresat o petitie pe acest subiect ARBDD-ului si am primit si raspunsul (pe care l-am editat in priviinta info personale).
N-am gasit studiul la care se face referinta pe net.
Ma abtin de la orice comentariu...

Haiduc

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
« Răspuns #37 : Decembrie 11, 2017, 05:39:46 pm »
Bun da ,,halatul cat e halatul halatul” si totusi raspunsurile cine le da?ca de lamurit ne-a lemurit fleșca.

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Mai 12, 2017, 07:44:50 am
Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

Vali

Decembrie 15, 2016, 10:35:58 am
Salutare, daca nu puteti accesa forumul, e din cauza ca lucreaza Gupi la baza de date. Speram sa se rezolve repede.

Vali

Decembrie 14, 2016, 05:12:27 pm
Salut pauli, scrie-mi daca vrei pe privat, si rezolvam cu parola.

pauli

Decembrie 14, 2016, 03:42:39 pm
stie cineva cum se modifica parola pe acest site

Mihaif99

Decembrie 06, 2016, 12:33:07 pm
La multi ani cu sanatate si bucurii de Sf Nicolae. Iar prin rugaciunile Sfantului Nicolae sa aveti spor in tot ce faceti!

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 42813
  • Total Subiecte: 2168
  • Online Today: 66
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 1
Guests: 33
Total: 34