*

Autor Subiect: Rampa lansare velier transportabil la marea Neagra  (Citit de 1198 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Victorious

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
Rampa lansare velier transportabil la marea Neagra
« : Noiembrie 06, 2017, 12:09:19 pm »
Salutare tuturor,

Am si eu o intrebare; exista vreo rampa de lansare la apa pentru un velier transportabil pe litoralul romanesc?!

Si daca DA (de aici incep restul intrebarilor), din experienta, se poate lansa pe aceasta rampa un velier cu derivor fix?

As vrea sa stiu, in vederea achizitiei, daca trebuie sa iau in calcul serviciile portuare (macara, acostare …). Pentru ca daca tot nu pot sa fiu independent, atunci nu are rost sa ma gandesc la un velier transportabil

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

pelicanul

• Hero Member
  • Mesaje postate: 981
    • Vezi Profilul
Re: Rampa lansare velier transportabil la marea Neagra
« Răspuns #1 : Noiembrie 06, 2017, 04:29:15 pm »
Stiu sigur ca exista rampe in Tomis, Eforie si Mangalia. Posibil sa existe si in Limanu. Nu am vazut pe nimeni sa dea la apa o barca cu derivor fix pe aceste rampe.
Am incercat sa dam la apa si sa recuperam barca cu derivor fix a unui prieten, undeva in Grecia. Aruncatul in apa nu e nici o problema, dar la recuperare asezarea pe peridoc e f...utere de u...tere. :) Poate am avut noi ghinion sau nu ne-am priceput, dar nu as sfatui pe nimeni sa incerce. Pentru barcile cu derivor fix macaraua e sfinta.
La Eforie exista macara de cheu de 3 tone, nu trebuie sa umbli dupa macara auto. Costa 100 de lei lansarea si 100 de lei ridicarea.
In Tomis si Mangalia trebuie macara auto, la Limanu se lucreaza cu macaraua de 25 tone din santierul naval.

calin1967

• Full Member
  • Mesaje postate: 113
    • Vezi Profilul
    • Rockschool.ro
« Răspuns #2 : Noiembrie 06, 2017, 05:03:12 pm »
La Limanu exista o rampa de pamant foarte abrupta si cu niste bolovani in apa care o fac aproape inutilizabila.

George563

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Noiembrie 06, 2017, 09:44:51 pm »
Macaraua de la eforie nu a mai fost 100 lei anul asta ci 220 lei. Depinde foarte mult de velier si peridoc. In Tomis se poate da la apa si ridica veliere ce au maxim pe peridoc 125cm la linia de plutire de la nivelul asfaltului si asta dupa ce pandesti bine sa bata cateva zile estul. Se poate lansa la navodari la una din pescariile de pe dig dar nu poti sa o ridici.  Pe litoralul nostru este aproape imposibil sa ridici  cu peridocul un velier ce are un pescaj mai mare de 1m(la care se adauca cel putin 40cm de la peridoc). Daca stai la curte sau ai in alta parte unde poti gazdui barca, orienteazate catre velier tractabil cu toate ca-l dai la apa cu macaraua. La noi nu-s prea prietenoase marinele cand vine vorba de bani :)

Victorious

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Noiembrie 06, 2017, 10:58:38 pm »
Vă mulțumesc mult pentru răspunsuri! Mă interesa, din experiență, cât de complicat este. Acum mi-e clar, că este nevoie de macara.

Întrebare; există cineva care să facă așa ceva?! Când spun asta mă refer la, depozitare pe litoral în siguranță, lăsat la apă cu macara, greement și pe valuri :) ... după weekend, mini vacanță, macara, depozitare

Sincer, îmi este frică de partea asta de întreținere, curățat chilă, vopsit

Sent from my iPad using Tapatalk

George563

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Noiembrie 07, 2017, 06:06:54 am »
Nu stiu daca este cineva care se ocupa, dar se exclude ideea sa o dai " vineri la apa si se ridica duminica".  In Tomis noi cei cu veliere tractabile ne ajutam intre noi la scos barcile si strans greementul iar asta e o placere si ne aduna la o cafea pe toti. Dar ne este indeajuns sa lansam si sa ridicam de doua ori pe an(primavara la apa si le ridicam toamna aprox 6/7 luni pe apa). Daca ii dai antifouling inainte de a o da la apa chiar si variantele low cost nu ai probleme toamna la curatare. Dar nu e placut deloc sa dai un velier de 22/26 feet la apa. Daca este mai mic posibil.

Victorious

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Noiembrie 07, 2017, 07:53:06 am »
Multumesc mult pentru raspuns! Acum am o imagine completa

pauli

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Noiembrie 12, 2017, 11:28:02 pm »
exista si varianta macaralei de 25 tone de la SN Mangalia (santierul vechi de langa marina Limanu). Pretul e de 50 euro plus tva pe operatiune (ridicare sau coborarare)

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Mai 12, 2017, 07:44:50 am
Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

Vali

Decembrie 15, 2016, 10:35:58 am
Salutare, daca nu puteti accesa forumul, e din cauza ca lucreaza Gupi la baza de date. Speram sa se rezolve repede.

Vali

Decembrie 14, 2016, 05:12:27 pm
Salut pauli, scrie-mi daca vrei pe privat, si rezolvam cu parola.

pauli

Decembrie 14, 2016, 03:42:39 pm
stie cineva cum se modifica parola pe acest site

Mihaif99

Decembrie 06, 2016, 12:33:07 pm
La multi ani cu sanatate si bucurii de Sf Nicolae. Iar prin rugaciunile Sfantului Nicolae sa aveti spor in tot ce faceti!

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 42813
  • Total Subiecte: 2168
  • Online Today: 66
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 1
Guests: 37
Total: 38