*

Autor Subiect: Construcție barcă de pescuit.  (Citit de 673 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei_zelko

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
Construcție barcă de pescuit.
« : Iunie 22, 2018, 07:05:32 pm »
Bun găsit,
Doresc să construiesc o barcă de pescuit de tipul Jon Boat, la care o să îi pun un motor de 4cp, barca o voi folosi la pescuit pe râul Mures. Ca și dimensiuni 3,2m lungime şi 1,2 lațime. O să folosesc placaj de mesteacăn de 9mm, o să îl cumpar de la Holver, pt că depozitul este aproape de mine. Puteți sa imi ziceți de ce mai am nevoie, eventual sa imi puneti un link, de unde le pot cumpara. Mulțumesc frumos, săptămâna viitoare as vrea să mă apuc de treabă.

Trimis de pe al meu EVA-L19 folosind Tapatalk

dany

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1141
    • Vezi Profilul
Re: Construcție barcă de pescuit.
« Răspuns #1 : Iunie 22, 2018, 07:17:05 pm »
vezi SEVEN in postarile mele...apropo vezi ca am ce-ti trebuie!...tot in postarile mele
succes!

diles

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Iunie 23, 2018, 09:02:38 am »
pentru corpul barcii e prea gros placajul de 9 e de ajuns de 6,nu are rost sa ingreunezi barca inutil avand in vedere ca va fi o barca care sa va da la apa cu mana si probabil se transporta pe porbagajul masinii.sa faci fundul barcii cat mai lat 110/115pentru o buna stabilitate si flotabilitate.

crysty

• Full Member
  • Mesaje postate: 110
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Iunie 23, 2018, 09:32:17 am »
Asa cum spunea Vali la un moment dat, cred ca trebuie sa incerci sa contactezi pe cineva care fie are o asemenea barca fie a cumparat o asemenea barca si sa incerci sa te dai cu ea sa vezi daca este ceea ce ti-ai dorit. Altfel vei investi ceva banuti si la final poti fi total demoralizat pentru ca nu iti place comportamentul pe apa sau altceva. Una sunt planurile si alta feelingul tau despre cum merge barca. Sunt cativa membrii pe forumul capcompas care si-au facut barci asemanatoare sau chiar la fel - contacteaza-i si poate faci vre-o proba pe apa sa te poti dumiri daca este ce iti doresti, si deasemeni poti vorbi cu ei despre particularitatile construirii ei.

andrei_zelko

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Iunie 23, 2018, 01:29:15 pm »
Vă mulțumesc pentru sfaturi, luni sau marți o să merg sa cumpăr placajul. Vă salut!

timberland0910

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 340
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Iunie 23, 2018, 07:07:43 pm »
Vă mulțumesc pentru sfaturi, luni sau marți o să merg sa cumpăr placajul. Vă salut!

salut .eu am construit o barca de 4 m ×1.7 m din placaj de plop de exterior de 10 mm ..canrarea 100 kg aprox . Placajul l-am luat de la Welde .. holverul e mult mai scump am un topic cu dayboat 4 m ...acolo poti vedea barca si daca te pot ajuta cu ceva , cu mare placere

brad

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Iulie 02, 2018, 07:15:46 pm »
Salut,
daca esti din Bucuresti eu am una construita din placaj de 6...e pe apa de 5 ani si rezista...poti veni cu motorul sa vezi cum te intelegi cu ea...eu o folosesc cu electric.

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

euromarketro

August 06, 2018, 01:46:28 am
stimati colegi, am nevoie de experienta si sfatul vostru, ma puteti ajuta? ... sper sa nu fiu prea insistent
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1481.msg47377/topicseen.html#new

Vali

August 03, 2018, 02:10:31 pm
Capitane, cauta pe forum, e un aviz care interzice circulatia cu barci neinscrise pe senal.

capitanu

August 03, 2018, 11:08:18 am
Salut, despre ce aviz este vorba si unde a aparut. Pe AFDJ nu am vazut nimic. Ma uit destul de des. O zi frumoasa.

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 46679
  • Total Subiecte: 2399
  • Online Today: 95
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 2
Guests: 48
Total: 50