*

Autor Subiect: Achizitie velier / Initiere in sailing  (Citit de 8526 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

cristi radulescu

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Re: Achizitie velier / Initiere in sailing
« Răspuns #60 : August 08, 2018, 02:09:44 pm »
 Buna ziua colegi, in caz ca mai da un ochi pe forum initiatorul , am trecut prin acelasi proces de descoperire a ceea ce cred ca aveam nevoie pentru un prim velier si am achizitionat acum o saptamana din Kefalonia un Bavaria 31. Confort, seaworthiness, loc pentrun 6 persoane nu se pupa deloc cu pusul pe remorca, m-am gandit anul trecut si eu la un McGregor pentru max 2 zile dupa care am renuntat. Nu am gasit nici macar la 28' un velier cu cabina de 1.82m in care sa nu stau cocosat. Parerea mea este ca perioada Septembrie-Octombrie este chiar optima pentru achizitia unui SH, sezonul este pe duca si costurile de iernare la doi pasi asa ca se poate obtine un discount serios. O vacanta in Lefkada/Preveza imbina utilul cu placutul esti la doi pasi de mii de veliere, pe apolloduck.com majoritatea anunturilor de Grecia sunt din acea zona.
 Offtopic, am si eu o rugaminte la seniorii velisti, un sfat referitor la iernat daca se poate. Pe 10 Septembrie ma duc sa iau barca si intentionez sa vin cu ea in Marea Neagra ca sa pot sa ma dau pana la sfarsitul lui Octombrie. Ce recomandati pentru iernat : Limanu, Bulgaria, Neo Marmaris ?

draken

• Full Member
  • Mesaje postate: 114
  • ai reusit, continua! n-ai reusit, continua!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #61 : August 09, 2018, 02:56:23 pm »
Felicitari pentru achizitie.
Nu e mai simplu s-o lasi, pentru iarna asta, in Kefalonia?
Optiunea ta - eu, unul, ma simt mult mai bine sa-mi stiu barca intr-un loc unde gheata formata natural nu prea exista.

un alt Paul

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • "poate" un nou inceput ? ..dor de mare
    • Vezi Profilul
« Răspuns #62 : August 13, 2018, 01:09:14 pm »
Buna tuturor,

Incep postarile aici cu... intrebari :

de exemplu asta : e o tzeapa sau ce ?
 https://www.ebay.co.uk/itm/24-sailing-boat-traditional-1960-gaff-rigged-cutter/283093024737?hash=item41e9a8bfe1:g:QdAAAOSwC-xan~Vj

asta pare acelasi lucru chiar zice undeva in explicati la e-bay :

https://boats-from.co.uk/not-specified/24-sailing-boat-traditional-1960-gaff-rigged-cutter-150621

dincolo de prima intreabare , asta poate e un monstru ( 4 tone) clasic dinn stejar si tek gata "putrezit" ?
 ... si abia am inceput, cum aflu daca o " barca" merita sau nu... apoi sunt ca ala cu dar eu ce vreau
 ? "seaworthy" sau pescaj mic (sub 1 metru) si totul sub 7 metri si sub 1500 kg si cu inboard   :P

draken

• Full Member
  • Mesaje postate: 114
  • ai reusit, continua! n-ai reusit, continua!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #63 : August 13, 2018, 03:39:30 pm »
Poate nu e teapa dar....e ca si cum te-ai combina cu Brigitte Anne-Marie Bardot.
O splendoare la viata ei, dar tu intrebi "la prezent".

un alt Paul

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • "poate" un nou inceput ? ..dor de mare
    • Vezi Profilul
« Răspuns #64 : August 13, 2018, 04:52:47 pm »
Multumesc Draken,

Bineinteles ca ma gindesc la ceva actual pe fibra dar cazusem aseara pe "velierul" ala din lemn "clasic" si era representativ pentru ce mi-ar place mie "daca"= e tot in lemn si bronz, altfel... eu as incepe cu un Snapdragon 670  sau ce recomanda parca Pelicanu  o albin vega 27 , desi  visul meu e una imposibila pentru mine Fisher 25 ( monetar ma refer ),  fiind bricoleur de cind ma stiu.. orice "copaie" cu cit de cit structura buna.. ma ispiteste....

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

euromarketro

August 06, 2018, 01:46:28 am
stimati colegi, am nevoie de experienta si sfatul vostru, ma puteti ajuta? ... sper sa nu fiu prea insistent
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1481.msg47377/topicseen.html#new

Vali

August 03, 2018, 02:10:31 pm
Capitane, cauta pe forum, e un aviz care interzice circulatia cu barci neinscrise pe senal.

capitanu

August 03, 2018, 11:08:18 am
Salut, despre ce aviz este vorba si unde a aparut. Pe AFDJ nu am vazut nimic. Ma uit destul de des. O zi frumoasa.

Show 50 latest
Membri
  • Total Membri: 1767
  • Latest: Doru12
Stats
  • Total Mesaje Postate: 46042
  • Total Subiecte: 2360
  • Online Today: 65
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 3