Forum > Veliere

Achizitie velier / Initiere in sailing

(1/10) > >>

Innotrics:
Salutare tuturor.
Stiu ca este deja un topic cu acelasi subiect, dar am zis sa deschid unul nou vazand ca s-a pus praful pe discutia aia de acum 3 ani.

Sunt newbie, si in caut sa dezvolt un hobby nou. Ideea velierelor si-a gasit cumva loc in creierul meu si a inceput sa faca radacini.
Asteptari:
Pai final goal sa zic asa, este achizitia unei barci proprietate personala. Imi doresc o barca incapatoare, unde sa am loc sa ma bucur cu prietenii mei - cum povestea Rumpi despre burtosii lui ghiftuiti cu bere acum vreo 3 ani; dar in acelasi timp sa fie potrivita si pt iesit in cuplu, cu domnite simandicoase.
Barca se vrea dedicata pentru mare, cat mai stabila. Deci confort si stabilitate ar fi primele criterii de selectie.

Dar stiu ca pana acolo e cale lunga, asa ca o iau incetul cu incetul.
Si stiu ca imi trebuie un start point. As vrea mai intai sa ies intr-o tura, sa vad pe viu ce si cum se intampla. Era cineva acum 3 ani, care se oferea prietenos sa scoata un amator intr-o tura.
Aprp, daca exista cineva dispus sa ofere lectii de initiere voi fi recunoscator. Pot plati respectuos in mod amical cu bere / mici - romaneste. Sau pot plati cu rom / wiskey - marinareste. Sau pot plati oficial in bani daca este cazul. :)))) Oricum ar fi nu as ramane dator.
Ultima data cand am pus piciorul intr-o barca cu vele a fost in facultate, acum vreo 7 ani, obligat de nea profesorul / instructorul - un dobitoc nesuferit; pe o vreme de rahat.
Deci experienta aia nu a fost tocmai placuta.

Pana una alta, daca aveti ceva recomandari, sfaturi, pareri, voi citi cu placere.

Cu respect.

Innotrics:
Deocamdata nicio parere de la cunoscatori. Nu-i nimic, am rabdare.

Intre timp, am frunzarit forumul, si cateva site-uri de vanzari barci. Si ceea ce mi-a atras atentia este MacGregorul 26M.
Prin ochii unui necunoscator, adica ai mei, barca asta este absolut superba.
Acum, tinand cont de pretul de achizitie destul de mare - aproximativ 20 de mii E, ma gandesc ca poate nu e cea mai buna optiune pt o prima barca. Pareri?
Daca printre noi exista vreun fericit posesor al acestei barci, as aprecia parerea lui personala.
Referitor la pret, exista posibilitatea de a o gasi mai ieftin in west? (Olanda, Franta, Spania etc)

Bogdan:
Salut!
Cel mai bun cunoscator al Mac-ului este Florio. Si cand spun asta, cred ca sunt in asentimentul tuturor utilizatorilor acestui forum si nu numai.
Personal, nu cred sa existe o barca care sa fi nascut mai multe controverse decat Mac-ul. Ca fost posesor de Macgregor 26 M iti pot spune ca nu este o barca rea, dar mie nu mi s-a potrivit.  Cred ca cel mai mare avantaj al acestei barci este acela ca isi mentine valoarea de revanzare la cote mari.  Sau in orice caz, mai mare decat la alte barci.
Ti-as recomanda un model mai vechi, respectiv un Mac 26 X sau un D . Au calitati nautice ceva mai bune, dar cel mai bine este sa te hotarasti ce vrei sa faci cu barca si mai ales pe unde sa te dai cu ea.

Innotrics:
Salut Bogdan.

Daca isi mentine sau nu valoarea, nu este foarte important pentru mine. Imi doresc o barca pe care sa o tin, nu sa o vand dupa 2 sezoane.
Barca va fi destinata pt ture pe mare. Despre Mac 26X sau D inca nu stiu nimic, dar mersi ca mi-ai zis o sa fac o cautare.
Nu pot sa zic ca sunt deja fixat pe Mac, dar ceea ce mi-as dori este ceva asemanator.
26M arata foarte frumos, in poze cel putin. Dar pot opta pt orice altceva care arata la fel.

Ceea ce caut este o barca stabila, cat de cat sa-mi stea berea pe masa in careu :D. Si suficient de incapatoare astfel incat 6 persoane sa nu se calce pe sosete. Bineinteles sa aiba toate dotarile, respectiv toaleta, bucatarie etc.

Ai spus ca ai avut si tu un Mac 26m, cat a fost pretul de vanzare ?
O barca buna, asemanatoare cu Mac-ul, am sanse sa o gasesc mai ieftin in west? Parca 20 000 E e destul de mult, mai ales pt mine care sunt entry-level in sailing.

Numai bine!

draken:
In insulele grecesti sunt multe marine. In marine zac multe veliere care de-abia isi asteapta un nou proprietar. Nu vor veni singure la tine. E vara. Si depinde doar de tine.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina urm─âtoare

Du-te la versiunea complet─â