Rezervor din plastic

Creat de modigliani, Septembrie 25, 2016, 09:34:27 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

modigliani

Salutare!!!
Vin cu rugamintea de a primi un sfat pentru a lipi un rezervor din plastic de barca,tot ce am gasit pe  alte situri este solutia altui rezervor,dar ma gandesc ca nu  sunt  singurul cu aceasta problema!

Ciby

Posibil sa mearga cu un pistol cu hotglue. Si daca nu tine, poti aplica pe urma alta metoda. Presupun ca rezervorul este de PVC.

mandache

Mai bine cautati pe cineva care a mai sudat polietilena cu pistol cu aer cald si electrod tot din polietilena. Mai exista un adeziv pentru polietilene sau polipropilena dar este destul de scump (trusa cu doua tubulete) , peste 100 lei la Hornbach.

ziuamarinei

Am incercat eu sa lipesc un rezervor de barca. Am folosit un letcon si acelasi tip de plastic. Nu a tinut. Din pacate au viata scurta.

cristiantutuianu

Salut

Plastic .....adică PP / HDPE / PVC / ABS , etc Are o "eticheta" din turnare după care poți identifica tipul de "plastic"
Se sudează cu un electrod de plastic care trebuie sa fie din aceeasi categorie tip   , cu materialul din care este rezervorul

12iuli34

Bună ziua. Sfatul meu este să înlocuiți rezervorul.  Țineți cont de faptul că aveți în el benzina iar atunci când e cald face presiune. Deci nu ve ține. Și chiar dacă ține, mai ai curaj să pleci pe ape cu el așa? Toate bune.

Florio

Inteleg ca Modigliani a deschis subiectul pentru a discuta eventualitatea ori posibilitatile de a lipi trainic acest tip de rezervor. E firesc, nimeni nu le stie pe toate si oricand poate aparea o varianta viabila.
In cazul acesta insa,  sunt de acord cu opinia de mai sus. Rezervorul este una din chestiunile vitale pe barca si eu unul vad ca solutie, inlocuirea lui cu unul in stare buna.

Mile

cea mai bina solutie este :

pe fisura sa topesti cu letcon-ul fi sa unesti fisura dupa care tot cu letconul sa imprimi plasa de sarma (se gaseste la magazine gen chimicale plasa de sarma cu ochiuri 1-2 mm) pe toata suprafata afectata , dupa care exista o solutie bicomponenta pentru lipit bari auto ( eu folosesc 3M ) nu boson sau alea de la dedeman ieftine ,. acest bicomponent se poate slefui , este elastic si nu crapa .

teo pes

Poti pune si lapte de cuc !! ;D
MECANIC!!..detectezi cu precizie gaura ,o largesti pana la o limita sigura a peretelui,surub saiba garnitura pe afara, garnitura saiba piulita inauntru ! daca e fisura .....merge taiat capacul si facut vas de scurs uleiul !! ;D
Din experienta nici o poliamida sau polipropilena stata in UV si benzina nu se mai lipeste !
Cel mai bine un rezervor de inox si se incheie problema pe viata !!! eu mi l am fabricat singur dupa forma cocii (triunghiular)si l am prins pe podea in bot !
Viata i grea !!  Dar trece !!

kalifu

Lucru sfânt este nou s-au unul din inox ,dacâ nu vrei sâ arzi ca sobolanu in barcâ,cu scuzele de riguare .

crysty

Unul nou costa (30l) 122RON - cred ca nu se merita sa va complicati. Cel putin provizoriu in caz ca actualul rezervor este de litraj mai mare.

scm_ro

Vreau sa imi cumpar si eu un rezervor pentru barca pneumatica.
Ceva mic in jur de 12litri. Vad ca sunt din 2 materiale Eltex si PVC.
Care este mai recomandat?

teo pes

Citat din: scm_ro din Martie 01, 2018, 01:54:57 PM
Vreau sa imi cumpar si eu un rezervor pentru barca pneumatica.
Ceva mic in jur de 12litri. Vad ca sunt din 2 materiale Eltex si PVC.
Care este mai recomandat?
Cel mai ieftin ca l vinzi repede ! 8)
Viata i grea !!  Dar trece !!

scm_ro

De ce sa il vand repede?
Am tot cautat pe net sa vad ce este acest Elmex dar nu am gasit.

Betto

ELTEX-ul este un plastic intr-o variata gama de compozitii si formule. Nestiind formula exacta a materialului, in fabricarea rezervoarelor de combustibil,  parerea mea generala din ce am dedus citind despre ELTEX este;
Eltexul  este un material plastic, mai rezistent, mai bun, din categoria materialelor plastice de  inalta densitate, putand fi combinat cu multe alte materiale, de exemplu cu polipropilena, din ELTEX Polypropylene se fabrica si capacele la Pet-uri.
Rezervorul  pentru combusitil este realizat din plastic cu formula speciala ELTEX.
Posibil ca tehnologia Eltex sa aiba o formula ceva diferita, in sensul ca, piesele de plastic, imediat după injectare erau încărcate electrostatic Acest lucru atrăgea particolele de praf pe suprafetele din exteriorul si interiorul piesei.
De asemenea eliminarea incarcarii electrostatice le face bune in folosinta in mediu explosiv. Procesul de neutralizare se auto regleaza intrinsec: materialele incarcate atrag ionii cu polaritatea opusa si se neutralizeaza reciproc.
Are o buna rigiditate; Rezistentă ridicată la impact;
Bună prelucrabilitate; Rezistent la grăsimi; Rezistentă mare la căldură.
Sunt o multime de formule si combinatii si cu alte materiale a eltex-ului, cred ca formula gasita pentru rezervoarele de benzina este una mai buna fata de cele clasice. De aceea e posibil sa fie mai scump !.
Eu as alege ELTEX.