*

Autor Subiect: Curs veliere: recomandari?  (Citit de 427 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bobinuta

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • Tintind spre iesirea din Matrice :)
    • Vezi Profilul
Curs veliere: recomandari?
« : August 10, 2018, 10:52:40 pm »
Seara buna tuturor,

Detin permis D+C si as fi interesat sa urmez un curs pentru veliere (manevra ambarcatiunii cu vele).
Am studiat putin ofertele catorva scoli care au prezenta Web si as vrea sa solicit prin acest topic cateva recomandari despre acestea.

Datorita faptului ca acum, in august, sunt in concediu si intre 20-27 voi fi pe litoral, m-ar fi tentat cursul celor de la Mojo Yachting Club, care e si cel mai ieftin dintre toate ofertele studiate (200 EUR fara TVA). Vad ca ambarcatiunile folosite de ei sunt Beneteau First 40.7 - care nu-s deloc ieftine, si au chiar 3 bucati in flota. Stiti ceva de ei? Sunt seriosi ?

Am mai auzit lucruri foarte bune despre cei de la SetSail , dar la ei e mai scump, costa 300 EUR.

Alte scoli ale caror site-uri le-am mai vizitat ar fi :
- All4Boats ; velier Bavaria 38, 1200...1500 RON TVA inclus;
- Nautical Blue ; un singur velier Bavaria 36,  1150 RON TVA inclus;
- Romanian Yachting School, velier Beneteau 34.7, pret 500 EUR (pretul este pentru obtinerea categoriilor C+D, apoi pentru urmarea cursurilor de velier, asadar, nu stiu daca pot face o reducere ptr cei care detin deja C+D).
- Sail4You/Yacht Hollidays, pret=450 EUR, nu au publicat tipul velierului;
- Maria Ta Travel and Adventure, pret nepublicat, velier Jeanneau Gin-Fizz 37' (11.4m) Sloop CC

Probabil ca mai sunt si alte scoli, dar m-am oprit aici cu "sapaturile".
Ca fapt divers, am vazut ca despre velierul Lindor au fost publicate mai multe reportaje, articole pe diverse site-uri si bloguri, chiar si o postare mai concreta pe "celalalt forum". Pare o afacere de familie care incearca permanent sa se promoveze - cinste lor.

In concluzie... m-ar ajuta mult niste opinii din partea celor cu experienta in vele, cu referire la scolile de mai sus sau eventual altele. Mojo Yachting m-a atras de la inceput prin pretul moderat si datorita faptului ca au cursurile prevazute exact spre finalul perioadei mele de concediu - dar m-ar interesa sa stiu daca sunt seriosi sau daca pierd vremea pe velierul lor (ptr ca chiar imi doresc sa invat ceva practic).

In rest, raman in asteptarea opiniilor dumneavoastra !

Multumesc !
« Ultima Modificare: August 10, 2018, 11:16:15 pm by bobinuta »
Toate cele bune !
Bob

pelicanul

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1075
    • Vezi Profilul
Re: Curs veliere: recomandari?
« Răspuns #1 : August 11, 2018, 08:03:55 am »
Dacă ești complet habarnist in ale velelor alege cursul care oferă cele mai multe zile pe barcă. Orice oră în plus contează pentru un începător. În rest, e foarte important cum te înțelegi cu oamenii respectivi, așa că recomandările pot fi înșelătoare.

bobinuta

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : August 11, 2018, 11:08:23 am »
Multumesc pentru raspuns!
Sunt complet novice, intr-adevar, dar dispus sa invat efectiv - asadar de aceea caut o recomandare.
Ti-am trimis un reply si pe PM, dar pana cand voi face o alegere finala, as ramane indatorat celor care ar putea sa imi trimita ceva pareri. Daca nu doresc sa posteze public, nu reprezinta o problema - pentru mine conteaza informatia in sine, asadar raman pe receptie.

Va urez tuturor un week-end cat mai fain !
Cu multumiri,
Cezar
Toate cele bune !
Bob

Danillo4x4

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : August 11, 2018, 11:00:32 pm »
Eu am făcut scoala cu cei de la All4boats si am fost foarte mulțumit, sunt foarte profi, predau oameni cu multa experienta.

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk

bobinuta

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : August 12, 2018, 08:18:47 pm »
Multumesc, Danillo ! Am notat.
Daca mai exista si alti forumisti care pot recomanda vreo scoala, sau daca ar fi dispusi ca cel putin pe PM sa-mi trimita vreun feedback despre scolile despre care am intrebat, ii rog sa incerce !

Cu multumiri,
Cezar
Toate cele bune !
Bob

Danillo4x4

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : August 12, 2018, 08:40:40 pm »
Sesiunea pentru S din  18-19.08. Am inteles ca e promotie si costa 1000 ron. Da un telefon si intereseaza-te, eu asa am inteles de la un tip care da in perioada asta.

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk

drmarius

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 283
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : August 13, 2018, 09:22:58 am »
Curs de 2 zile si 1000 ron?

bobinuta

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : August 13, 2018, 02:05:54 pm »
Curs de 2 zile si 1000 ron?
Salut !
Da, am verificat telefonic, Danillo are dreptate. All4Boats au acum o oferta, 3 zile cu 1400 RON (300 EUR).
Perioada programata pentru cursul practic (care va include partial si elementele teoretice strict necesare) este 18-19.08.2018 si se va desfasura pe ambarcatiunile lor, cu plecare din marina Limanu.  Partea teoretica se face intr-o a 3-a zi in Bucuresti.

Este interesant si cursul oferit de Yachting Hollydays (sailing-school.ro), care cer 450 EUR ptr 6 zile de curs, 3 de teorie si 3 de practica. Teoria in Bucuresti, dupa amiaza, de la orele 16 la 20, iar practica tot cu plecare din Limanu, intre orele 10 si 17.

Referinte excelente am obtinut despre cei de la SetSail, care au o oferta de curs intensiv de yachting clasele C/D si Sailing, pe o perioada de 4 zile cu incepere de pe 20.08, la 500 EUR. Pretul este cam mare, dar era de asteptat pentru 4 zile si pentru programul pe care l-au concentrat acolo.

Din pacate, nu-s dispus sa-mi rup 4 zile din sejurul de la mare (unde plec cu familia) pentru a face cursul cu ei. Ofertele mai "raschetate" de genul celor de la All4Boats ar fi mai tentante, in timp ce n-as lasa-o deoparte nici pe cea de la Yachting Hollydays (mai ales ca am obtinut informatii ca mai intai au existat ei, apoi SetSail , hi ).

Si in final, am mai obtinut referinte foarte bune si despre Mojo Sailing (scoalanautica.ro).
Cursul pentru cat. S (adresat strict celor care deja au D+C) are una dintre perioade intre 27-28.08.2018, adica 2 zile, la numai 250 EUR. Atat teoria cat si practica (care spun ei ca ar include si un pic de navigatie pe timp de noapte...) se vor desfasura cu plecare tot din marina Limanu.

Nu am reusit sa obtin nici o referinta directa despre scoala "Maria Ta Travel & Adventure", din pacate.  :(
Totusi, am inteles ca dl. cdt. Tudor Alexandru este un om foarte serios si un excelent profesionist. Oferta lor este tot de 2 zile la 250 EUR, in aceleasi conditii (velierul Lindor fiind in portul turistic Mangalia).

Constantin Yachting am inteles ca fac sesiuni de lucru doar in Grecia, si nu ma intereseaza in prezent aceasta solutie.

Cam astea-s informatiile pe care am reusit sa le obtin pana in prezent !
Daca cineva doreste sa-mi mai transmita amanunte, raman in continuare pe receptie , asigur discretia necesara daca se impune!

Cu bine,
Cezar
Toate cele bune !
Bob

peb5

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 292
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : August 13, 2018, 10:22:03 pm »
Incearca si la: http://www.seanergya.ro/contact.html
Eu cu ei am facut "S"-ul si a fost ok.

bobinuta

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : August 14, 2018, 03:06:24 pm »
Incearca si la: http://www.seanergya.ro/contact.html
Eu cu ei am facut "S"-ul si a fost ok.
Multam fain, peb5 ! L-am adaugat pe lista :)

Sa ne-auzim cu bine!
Cezar
Toate cele bune !
Bob

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

euromarketro

August 06, 2018, 01:46:28 am
stimati colegi, am nevoie de experienta si sfatul vostru, ma puteti ajuta? ... sper sa nu fiu prea insistent
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1481.msg47377/topicseen.html#new

Vali

August 03, 2018, 02:10:31 pm
Capitane, cauta pe forum, e un aviz care interzice circulatia cu barci neinscrise pe senal.

capitanu

August 03, 2018, 11:08:18 am
Salut, despre ce aviz este vorba si unde a aparut. Pe AFDJ nu am vazut nimic. Ma uit destul de des. O zi frumoasa.

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 45993
  • Total Subiecte: 2357
  • Online Today: 64
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 2
Guests: 56
Total: 58