Curs veliere: recomandari?

Creat de bobinuta, August 10, 2018, 10:52:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bobinuta

Seara buna tuturor,

Detin permis D+C si as fi interesat sa urmez un curs pentru veliere (manevra ambarcatiunii cu vele).
Am studiat putin ofertele catorva scoli care au prezenta Web si as vrea sa solicit prin acest topic cateva recomandari despre acestea.

Datorita faptului ca acum, in august, sunt in concediu si intre 20-27 voi fi pe litoral, m-ar fi tentat cursul celor de la Mojo Yachting Club, care e si cel mai ieftin dintre toate ofertele studiate (200 EUR fara TVA). Vad ca ambarcatiunile folosite de ei sunt Beneteau First 40.7 - care nu-s deloc ieftine, si au chiar 3 bucati in flota. Stiti ceva de ei? Sunt seriosi ?

Am mai auzit lucruri foarte bune despre cei de la SetSail , dar la ei e mai scump, costa 300 EUR.

Alte scoli ale caror site-uri le-am mai vizitat ar fi :
- All4Boats ; velier Bavaria 38, 1200...1500 RON TVA inclus;
- Nautical Blue ; un singur velier Bavaria 36,  1150 RON TVA inclus;
- Romanian Yachting School, velier Beneteau 34.7, pret 500 EUR (pretul este pentru obtinerea categoriilor C+D, apoi pentru urmarea cursurilor de velier, asadar, nu stiu daca pot face o reducere ptr cei care detin deja C+D).
- Sail4You/Yacht Hollidays, pret=450 EUR, nu au publicat tipul velierului;
- Maria Ta Travel and Adventure, pret nepublicat, velier Jeanneau Gin-Fizz 37' (11.4m) Sloop CC

Probabil ca mai sunt si alte scoli, dar m-am oprit aici cu "sapaturile".
Ca fapt divers, am vazut ca despre velierul Lindor au fost publicate mai multe reportaje, articole pe diverse site-uri si bloguri, chiar si o postare mai concreta pe "celalalt forum". Pare o afacere de familie care incearca permanent sa se promoveze - cinste lor.

In concluzie... m-ar ajuta mult niste opinii din partea celor cu experienta in vele, cu referire la scolile de mai sus sau eventual altele. Mojo Yachting m-a atras de la inceput prin pretul moderat si datorita faptului ca au cursurile prevazute exact spre finalul perioadei mele de concediu - dar m-ar interesa sa stiu daca sunt seriosi sau daca pierd vremea pe velierul lor (ptr ca chiar imi doresc sa invat ceva practic).

In rest, raman in asteptarea opiniilor dumneavoastra !

Multumesc !
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

pelicanul

Dacă ești complet habarnist in ale velelor alege cursul care oferă cele mai multe zile pe barcă. Orice oră în plus contează pentru un începător. În rest, e foarte important cum te înțelegi cu oamenii respectivi, așa că recomandările pot fi înșelătoare.

bobinuta

Multumesc pentru raspuns!
Sunt complet novice, intr-adevar, dar dispus sa invat efectiv - asadar de aceea caut o recomandare.
Ti-am trimis un reply si pe PM, dar pana cand voi face o alegere finala, as ramane indatorat celor care ar putea sa imi trimita ceva pareri. Daca nu doresc sa posteze public, nu reprezinta o problema - pentru mine conteaza informatia in sine, asadar raman pe receptie.

Va urez tuturor un week-end cat mai fain !
Cu multumiri,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

Danillo4x4

Eu am făcut scoala cu cei de la All4boats si am fost foarte mulțumit, sunt foarte profi, predau oameni cu multa experienta.

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk


bobinuta

Multumesc, Danillo ! Am notat.
Daca mai exista si alti forumisti care pot recomanda vreo scoala, sau daca ar fi dispusi ca cel putin pe PM sa-mi trimita vreun feedback despre scolile despre care am intrebat, ii rog sa incerce !

Cu multumiri,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

Danillo4x4

Sesiunea pentru S din  18-19.08. Am inteles ca e promotie si costa 1000 ron. Da un telefon si intereseaza-te, eu asa am inteles de la un tip care da in perioada asta.

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk


drmarius


bobinuta

Citat din: drmarius din August 13, 2018, 09:22:58 AM
Curs de 2 zile si 1000 ron?
Salut !
Da, am verificat telefonic, Danillo are dreptate. All4Boats au acum o oferta, 3 zile cu 1400 RON (300 EUR).
Perioada programata pentru cursul practic (care va include partial si elementele teoretice strict necesare) este 18-19.08.2018 si se va desfasura pe ambarcatiunile lor, cu plecare din marina Limanu.  Partea teoretica se face intr-o a 3-a zi in Bucuresti.

Este interesant si cursul oferit de Yachting Hollydays (sailing-school.ro), care cer 450 EUR ptr 6 zile de curs, 3 de teorie si 3 de practica. Teoria in Bucuresti, dupa amiaza, de la orele 16 la 20, iar practica tot cu plecare din Limanu, intre orele 10 si 17.

Referinte excelente am obtinut despre cei de la SetSail, care au o oferta de curs intensiv de yachting clasele C/D si Sailing, pe o perioada de 4 zile cu incepere de pe 20.08, la 500 EUR. Pretul este cam mare, dar era de asteptat pentru 4 zile si pentru programul pe care l-au concentrat acolo.

Din pacate, nu-s dispus sa-mi rup 4 zile din sejurul de la mare (unde plec cu familia) pentru a face cursul cu ei. Ofertele mai "raschetate" de genul celor de la All4Boats ar fi mai tentante, in timp ce n-as lasa-o deoparte nici pe cea de la Yachting Hollydays (mai ales ca am obtinut informatii ca mai intai au existat ei, apoi SetSail , hi ).

Si in final, am mai obtinut referinte foarte bune si despre Mojo Sailing (scoalanautica.ro).
Cursul pentru cat. S (adresat strict celor care deja au D+C) are una dintre perioade intre 27-28.08.2018, adica 2 zile, la numai 250 EUR. Atat teoria cat si practica (care spun ei ca ar include si un pic de navigatie pe timp de noapte...) se vor desfasura cu plecare tot din marina Limanu.

Nu am reusit sa obtin nici o referinta directa despre scoala "Maria Ta Travel & Adventure", din pacate.  :(
Totusi, am inteles ca dl. cdt. Tudor Alexandru este un om foarte serios si un excelent profesionist. Oferta lor este tot de 2 zile la 250 EUR, in aceleasi conditii (velierul Lindor fiind in portul turistic Mangalia).

Constantin Yachting am inteles ca fac sesiuni de lucru doar in Grecia, si nu ma intereseaza in prezent aceasta solutie.

Cam astea-s informatiile pe care am reusit sa le obtin pana in prezent !
Daca cineva doreste sa-mi mai transmita amanunte, raman in continuare pe receptie , asigur discretia necesara daca se impune!

Cu bine,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

peb5


bobinuta

Citat din: peb5 din August 13, 2018, 10:22:03 PM
Incearca si la: http://www.seanergya.ro/contact.html
Eu cu ei am facut "S"-ul si a fost ok.
Multam fain, peb5 ! L-am adaugat pe lista :)

Sa ne-auzim cu bine!
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

letuvio


bobinuta

Salut Letuvio, salutare si celorlalti colegi,
Ati fost foarte amabili si va multumesc pentru toate recomandarile primite!

Am analizat cu atentie ofertele tuturor scolilor pe care le-am citat, alaturi de cele pentru care am primit recomandari. Le-am pus pe hartie, in functie de intervalul desfasurarii cursurilor, pretul afisat si pretul eventual negociat ulterior la telefon, elementele predate si conditiile de organizare/desfasurare.
Nu va ascund ca in timpul conversatiilor telefonice, am fost foarte atent la modul in care interlocutorul de la capatul firului a considerat sa se prezinte si sa ma convinga. Sau mai pe romaneste spus, de cum a stiut sa-si "vanda marfa" (aici, a se citi vanzarea serviciilor, hi!) si relationarea la primul contact.

Am tinut cont si de recomandarea Pelicanului, caruia ii multumesc :
Citat din: pelicanul din August 11, 2018, 08:03:55 AM
[...] În rest, e foarte important cum te înțelegi cu oamenii respectivi [...]

La final am tras linie si am ales scoala dlui. comandant Tudor Alexandru, din urmatoarele motive:
- am relationat din start foarte usor la telefon, ca si cum ne-am fi cunoscut de mult;
- oferta (anuntata) a fost echivalenta cu cele pe care le-am identificat pentru perioade scurte la Mojo Sailing, All4Boats sau Seanergya ;
- a fost foarte flexibil, intelegand ca am nevoie de un curs organizat in timpul perioadei de concediu in care ma aflu la mare si a acceptat sa desfasoare cursul doar cu mine la bord, lucru care imi convine;
- am putut negocia ca in cea de a 3-a zi sa imi aduc fetele si sa facem o iesire pe mare, relaxanta pentru ele si instructiva pentru mine (de completare/finisare, hi).

Un alt motiv, secundar, este faptul ca l-am cunoscut pe userul "homemade" si am avut marea surpriza de a constata ca este si el, ca si mine, radioamator; iar ca profesii, suntem amandoi orientati pe telecomunicatii, ceea ce inseamna ca o sa avem ce povesti. Cei mai multi dintre voi stiti deja ca si-a construit singur un yacht de 12m, care e andocat putin mai departe de "Lindor"  8) Va dati seama ca nu voi rata ocazia de a sta la taifas cu un coleg de pasiune (ca radioamator) si cu un om de la care voi avea ce invata in materie de ambarcatiuni. Si mai ales, ca sunt extrem de curios sa-i vad realizarea !

In plus, am de gand sa-mi testez echipamentul de pescuit pe care l-am pregatit pentru stavrid, scrumbie si guvizi.
Abia astept s-o pun de un peste fript si o BRRC!

Asadar, saptamana viitoare voi fi prezent la Mangalia. Si fiti siguri ca voi incerca sa construiesc un reportaj in urma acestei experiente, transmitandu-va intocmai trairile si impresiile pe care le voi fi avut, alaturi de poze si cateva filmulete !

Cu bine si pe curand,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

Don Basilio

cred ca am scris si pe alt forum, incearca si Constantin Sailing, o saptamana intreaga in Grecia, pana in 400 euro

bobinuta

Citat din: Don Basilio din August 19, 2018, 02:17:15 PM
cred ca am scris si pe alt forum, incearca si Constantin Sailing, o saptamana intreaga in Grecia, pana in 400 euro
Buna seara Don Basilio,
Multumesc pentru recomandare si scuze pentru faptul ca nu am apucat sa mai raspund si "dincolo"  8)
Am luat-o in considerare, categoric - mai ales ca a mai fost citat Constantin Sailing.
In momentul de fata, am luat deja o decizie, asa ca saptamana viitoare voi face scoala pe Lindor, dar nu voi uita de Constantin Sailing, ca o alternativa de perfectionare si totodata de petrecere a unui concediu. Ramane de vazut in ce conditii, pentru ca daca plec, vreau sa le ofer si fetelor mele o vacanta in Grecia, deci trebuie sa discut cu ei despre modalitatea de desfasurare a cursului, etc.

Voi reveni cu amanunte, la timpul cuvenit.

O saptamana cat mai usoara si toate cele bune,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

bobinuta

Citat din: bobinuta din August 16, 2018, 09:12:23 AM
La final am tras linie si am ales scoala dlui. comandant Tudor Alexandru
[...]
Asadar, saptamana viitoare voi fi prezent la Mangalia. Si fiti siguri ca voi incerca sa construiesc un reportaj in urma acestei experiente, transmitandu-va intocmai trairile si impresiile pe care le voi fi avut, alaturi de poze si cateva filmulete !

Salutare tuturor,
Cursul meu de sailing s-a incheiat si m-am intors din concediu si cu carnetul preschimbat, cu litera "S" adaugata  ;)
M-am autocitat, pentru a face legatura cu postarea respectiva si a continua astfel de unde am ramas.

Dupa cum am spus, am ales sa urmez cursurile de sailing prin S.C. "Maria Ta Travel & Adventure", sub indrumarea dlui. comandant de cursa lunga Tudor Alexandru.
Primul contact a fost dupa cum m-am si asteptat, si m-am bucurat ca nu m-am inselat. Am relationat din start foarte usor, ca si cum ne-am fi cunoscut de mult, dl. Tudor fiind o persoana foarte sociabila. Ca pret al cursurilor, oferta sa a fost echivalenta cu cele pe care le-am identificat pentru cursurile intensive organizate la Mojo Sailing, All4Boats sau Seanergya.

Diferenta care a inclinat balanta inspre scoala dlui. cdt. Tudor Alexandru a fost data de doua elemente importante:
- flexibilitatea sa, intrucat a inteles ca am nevoie de un curs organizat custom, exact in timpul perioadei de concediu in care m-am aflat la mare (20-27.08.2018)
- faptul ca a acceptat sa desfasoare cursul doar cu mine la bord (pe post de "student"), lucru care mi-a convenit foarte mult, intrucat daca as fi fost intr-o grupa mai mare, rolurile ar fi fost distribuite si timpul de practica pe fiecare element important ar fi fost mai mic.

Unii dintre velistii cu experienta, vor zambi pe sub mustati si poate pe buna dreptate. De aceea, mentionez foarte clar, inca de la bun inceput: intentia mea a fost sa obtin o practica minimala pe iaht, sa invat manevrele de baza si termenii strict necesari pentru a putea conduce o astfel de ambarcatiune. Si va garantez ca asteptarile nu mi-au fost inselate! In mod evident, aptitudinile mele nu se pot compara cu cele apartinand unor pasionati experimentati, dar pentru timpul scurt pe care l-am avut la dispozitie, sunt foarte multumit.

Experienta de pe velier mi-a aratat cat de putine cunosteam inainte despre aceasta lume a sailing-ului in general. Folosirea unei barci strict motorizate nu mi-a provocat dorinta de a cunoaste chestiuni mai deosebite din lumea navigatiei, in afara de manevrele obisnute pe care trebuie sa le execute orice utilizator al unei astfel de barci. Ideea navigatiei cu vele m-a atras inca de cand eram copil, iar in momentul in care am descoperit frumusetea inegalabila a sunetului vantului care animeaza velele si fosnetul discret al navei care strapunge valurile in silentiozitatea oferita de lipsa altor zgomote industriale (de exemplu, cele produse de functionarea motorului), ei bine - am stiut ca din acel moment, catre vele ma voi indrepta.
Recunosc in mod deschis ca dupa ce am ajuns inapoi in Bucuresti, imi venea sa intorc masina spre Mangalia, pentru ca ma mancau palmele sa revad timona lui "Lindor" si sa ridic panzele ! Va asigur ca sentimentul a fost autentic si foarte intens, fara nici o gluma ! Imi parea rau ca totul se terminase si imi doream o continuare !

Continuarea sigur va exista, dar cum in momentul de fata nu imi pot permite achizitia si mai ales costurile de intretinere, asigurare si cheiaj aferente unui velier, ma voi multumi cu o barca cu care sa pot pluti pe apa, pentru pescuit dar si pentru agrement alaturi de familie. Dupa cum am spus si in topicul "Test barca Antonov 5.1m pe Marea Neagra!", alegerea mea se indreapta spre una dintre variantele fabricate de Vali Antonov. 

Pana una alta, ma pot descurca cu manevre bazice destinate unei astfel de nave - aspect despre care inainte nu aveam habar.
E bine de retinut pentru oricine doreste sa se initieze in sailing ca practica ramane mama reusitei. Sunt constient ca in momentul de fata am nevoie de practica, asadar va trebui sa ma gandesc si la o modalitate prin care sa continui ceea ce am inceput.

Voi recomanda scoala dlui. cdt. Tudor Alexandru oricui doreste initiere (si ulterior, perfectionare) in sailing - dar repetand precizarea ca pe mare ai nevoie de insusirea unei multimi de reguli pe care un "barcagiu" obisnuit care pescuieste sau face agrement cu o barca mica, nu e prea interesat sa si le insuseasca (pentru ca rareori are nevoie). Spre exemplu, daca multi au invatat pe dinafara raspunsurile corecte ale celor aprox. 1000 intrebari pentru examenul de permis, in sailing chiar ai nevoie sa cunosti prevederile COLREG, semnalizari, etc. Un alt exemplu pentru care ii rog pe cei cu experienta sa nu zambeasca, este utilizarea si interpretarea indicatiilor instrumentelor de bord. Stiind ca ai un derivor de 2m si 3.5 tone sub tine, nu-ti poti permite sa nu te uiti la sonar (cel putin in zone mai putin cunoscute), pe cand cu o barca obisnuita nu ai astfel de emotii.
Ca barcagiu obisnuit, nici prin cap nu-mi trecea sa fac recunoasterea unei zone de acostare - nu prea era nevoie; in cazul unui iaht, mi-a devenit foarte clar ca ... e necesara, daca nu exista indicatii anterioare.
Si exemplele ar mai putea continua, dar nu vreau nici sa pic in ridicol si nici sa enervez pe cineva.  :) In cazul in care totusi unii s-au simtit "ciupiti", ii rog sa nu se supere si sa inteleaga ca cele de mai sus reprezinta perceptia unui nou-venit absolut in lumea ambarcatiunilor si mai ales a celor cu vele.

Inca o mentiune care nu stiu daca e cunoscuta de oricine doreste preschimbarea unui permis de conducator de ambarcatiune de agrement...
Nu e nevoie sa depuneti actele la Capitanie, ci puteti sa le duceti direct la ghiseele de la ANR. Sa aveti copie dupa actul de identitate, dupa diploma de absolvire a scolii de sailing pe care ati urmat-o si eventual dupa vechiul permis; de asemenea, sa aveti avizul medico-psihologic, macar in copie daca nu in original. Cu acestea, mergeti la ANR, la ghiseele de la et.1 (intrarea din partea stanga a scarilor principale).
Veti achita o taxa de aprox. 50 RON, veti completa un formular cu cateva date pe scurt si veti lasa vechiul permis acolo.
In 4 ore, la mine a fost gata noul plastic.
Daca ar fi fost s-o fac prin Capitanie, ar fi durat poate chiar mai mult de 1 saptamana...

In final, postez pentru voi cateva poze (click pe ele pentru marire) din timpul efectuarii cursurilor pe S/Y Lindor si o serie de videoclipuri.

1. Marina Limanu, dupa iesirea de la ponton:




2. Eu, la timona lui S/Y "Lindor", in drum spre iesirea spre Marea Neagra:


3. Tot subsemnatul, cautand sa desfac legaturile randei, pregatind-o pentru ridicare:


4. Dl. cdt de cursa lunga Tudor Alexandru, in portul turistic Mangalia, langa S/Y "Lindor" :


5. Portul turistic Mangalia, pontonul la care e legat iahtul lui Nicu "homemade" (in spatele lui "Heraclea").
Iahtul lui Nicu e o ambarcatiune construita 100% de el, in 10 ani ... Povestea acesteia o puteti regasi pe site-ul "woodenboat.ro" .


6. Cu Nicu "homemade" si Simina, la prova iahtului sau :


Pentru cei care ar putea fi interesati, pot mentiona ca atat eu cat si Nicu, suntem de asemenea si radioamatori pasionati. Indicativul meu de radioamator este YO3FHM, iar al lui Nicu, YO9DFR .

7. (video) Pe S/Y Lindor, cu toate panzele sus!
Pe 23.08.2018, la cursurile scolii de sailiing desfasurate la bordul S/Y "Lindor", sub indrumarea dlui. cdt. Tudor Alexandru si in compania unor noi prieteni, printre care si Nicu YO9DFR (userul "homemade" de pe forumul CapCompas).
Conditii de drum: vant 18 noduri, valuri 1.5-2m, adancimea = 10m, inclinarea navei 15-35 grade, ambele vele ridicate  ;)
Indicatia instrumentelor de bord:


8. (video) Agrement pe Marea Neagra cu S/Y Lindor 24Aug2018
Iesire de agrement cu iahtul Lindor, 24Aug2018 h1312 - dupa absolvirea cursului de veliere organizat la bordul sau, unde am avut onoarea de a-l avea ca instructor de sailing pe dl. cdt. de cursa lunga Tudor Alexandru.

9. (video) Cu S/Y Lindor pe Marea Neagra 22.08.2018
Cu ambele vele ridicate, la cursul de sailing desfasurat la bordul iahtului Lindor, alaturi de dl. cdt. Tudor Alexandru si in compania celor de la ONG "Mare Nostrum". Vant = 12 noduri, o zi superba.

10. (video) Iesire cu S/Y Lindor 22Aug2018 h0943
Prima iesire cu velierul Lindor, din marina Limanu, spre Marea Neagra (alaturi de cei de la ONG "Mare Nostrum")

11. (video) Iesire cu S/Y Lindor 22Aug2018 h1148

12. (video) Iesire cu S/Y Lindor 23Aug2018 h1158

13. (video) Iesire cu S/Y Lindor 24Aug2018 h1219
Dupa absolvirea cursului si obtinerea permisului cu categoria "S" adaugata,
iata prima mea solicitare de permisiune iesire in larg catre Capitania Mangalia, in calitate de proaspat skipper  ;)
O amintire foarte placuta si cu incarcatura emotionala !

14. (video) Iesire cu S/Y Lindor 24Aug2018 h1248
Plimbare de agrement pe Marea Neagra, cu iahtul Lindor, in compania familiei si a dlui. cdt. Tudor Alexandru.
De data asta, cu mine ca skipper cu carnet legal in buzunar :)

15. (video) Iesire cu S/Y Lindor 24Aug2018 h1312
Dupa absolvirea cursului de veliere, plimbare pe mare cu iahtul Lindor, alaturi de familie si dl. cdt. Tudor Alexandru.

Doresc sa-i multumesc dlui. cdt. Tudor Alexandru pentru efortul de a-mi transmite multe alte informatii utile in scurta perioada in care am avut placerea de a naviga pe "Lindor", alaturi de dumnealui! A fost o onoare si totodata o surpriza placuta sa ii fiu student la cursul intensiv de sailing.

Ape linistite si toate cele bune,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube