Internet pe mobil, de la RDS - numai bun pentru barcutele in rada

Creat de gvincentiu, August 10, 2011, 06:26:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gvincentiu

Azi mi-am mai facut o tema:
De la 1 august 2011 RDS  ofera gratis internet pentru telefonul mobil http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/mobil/pe-telefonul-mobil.
Cum multi dintre noi au pachet de la RDS cu Internet FiberLink 1 + TV + telefonie mobila (cu inconfundabilul Huawei u1220s) si fixa, am fost de mi-am activat Internet pe mobil.
Tanti de la relatii cu clientii: Folositi cartela 3g din telefonul mobil pe care-l aveti (Huawei u1220s ;)) intr-un modem 3G sau telefon 3G mai bun, ce poate fi folosit ca modem.
Eu: Dar asta, nu merge?
Ea: Nu, acestea nu merg.
Plec, multumit si asa ca e gratis si ma gandesc sa fac testele de rigoare pe Huawei-ul meu. Sap pe internet dar nimic concludent, parerile sunt impartite si putine. Hai sa incerc eu, pe al meu. Rezultatul? Merge de rupe.
Ce setari se fac: din atasament se iau driverele  ;D, apoi cu cablul USB din laptop se baga miniUSB-ul in telefon. Se instaleaza manual, apoi se face o noua conexiune dial-up avand ca device modemul 3G (Huawei - ul u1220s) cu:
username: internet (la mine merge si fara username) fara parola si nr de dialup: *99#
Aveti viteza de 384 kbps in toate zonele de acoperire a RDS. Chiar si la ancora :o, mai ales ca e gratuit.  ;D
Aha, l-am testat pe XP si Win7 fara probleme, mai ales forumul asta merge de rupe. De ce oare? ;)
Ganduri bune !

Delafluviu Guzi

De ce oare mai intrebi "De ce oare?" ???
- Bine ca esti tu mai destept !  ;D

ghrt

Ei ofera deja la FBLink 2 (ala maxim) un modem USB 3G gratuit si nelimitat.

monica.lidia

E adevarat ca ofera, dar la acoperire stau prost. Eu am luat acel modem si Vali l-a testat in tren spre Cluj, are acoperire doar in orasele mari, in rest.... Dar poate se vor mai pune la punct cu reteaua de antene.
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.