Ghid alegere peridoc

Creat de Zodiac, Octombrie 28, 2018, 06:41:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Care e cel mai bun calitativ , la protectia barcii si siguranta rutiera ?

Brenderup
4 (40%)
Navio
1 (10%)
Martz
0 (0%)
Repo
1 (10%)
Motorflex Poseidon 750
4 (40%)

Numărul total de membrii care au votat: 10

Zodiac

Imi pare rau de problemele tale ! Eu am incercat , destul de elegant sa explic asta in postarea nr. 12 , aliniatul 3 !!!

ionut.constantin89

Chiar mi'a scapat.. Intr'adevar, ar fi fost foarte util un astfel de feedback la momentul respectiv. Mie nu mi'a spus nimic de vanatoare, insa s'a scuzat de cateva ori ca nu a putut sa raspunda la telefon pentru ca "era in vama". Acelasi stil expeditiv si foarte convingator.

Vali

Salut Ionut si imi pare rau de problemele pe care le-ai avut.

Hai sa-ti spun una si mai si. Prietenul meu Robert cu barca gri de spinning si-a cumparat peridoc de la aceeasi firma, si cand sa mearga sa-l ia, mai ia-l daca mai e. Omul din povestea ta a vandut altcuiva peridocul platit de Robert :D. A spus ca ii face altul, ca bla bla, dar Robert a spus ca nu-i mai trebuie, si s-a reorientat.

Acum daca stau sa ma gandesc, cu ocazii din-astea eu fac analogii cu modul meu de lucru. Si mie mi se intampla sa se mai lungeasca treaba, dar eu spun asta omului de la bun inceput, ca sa stie la ce sa se astepte, nu stau sa-l aburesc. E dificil sa reusesti sa multumesti pe toata lumea, mai ales cand lucrezi singur ca in cazul meu, dar mai bine vorbesti deschis si sincer cu omul. Uite, eu la cata lume am facut barci, nu am reusit pana acum sa supar pe cineva, si sper nici sa nu ajung vreodata. Da, ma mai injura lumea in gand, dar cand se vad cu barca gata uita de toate bubele din trecut.

Am un prieten in Galati care face cele mai calitative peridocuri din tot ce am vazut pana acum "made in Romania". Cadrele peridocurilor lui sunt roluite din teava rectangulara, avand si lateralele, si traversele curbate. Prin asta se elimina imbinarile sudate pe lateralele peridocului, iar greutatea finala e mai mica decat un peridoc clasic echivalent.

Azi a fost pe la mine sa ne "tripam" impreuna despre cum a iesit barca de spinning a lui Robert :D. Cu ocazia asta am vorbit cu el, si am sa-mi roluiesc la el cele 2 bare longitudinale pentru viitorul meu peridoc de velier. Mai departe mi-l sudez si echipez singur, apoi programarea la RAR si restul formalitatilor.

Daca sunt colegi interesati sa lucreze cu prietenul meu, il gasiti aici: https://www.facebook.com/nicu.chirila.5 . Pe pagina lui sunt si niste poze cu peridocurile facute. Ce e de retinut este ca omul e foarte solicitat, si ca si in cazul meu este de asteptat pana sa se obtina peridocul dorit. Cu toate astea, ca si la mine omul e sincer si spune ca va dura, daca va dura. Lectia pe care am invatat-o si eu, si alti prieteni, este ca atunci cand iti doresti un lucru cu adevarat bun si totodata suficient de accesibil, singura cale este sa ai suficienta rabdare. Mult succes in continuare cu rezolvarea peridocului :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Zodiac

M-am uitat si eu la poze ! Superbe ! Bine ca....le dai acum >:( !

Vali

Pai abia acum vreo saptamana am aflat si eu de ele :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionut.constantin89

Salut Vali! Mersi frumos pentru incurajare. Dupa indelungi insistente si discutii repetitive, mi'am primit astazi banii inapoi si m'am reorientat de urgenta catre un Poseidon 750 pe care intentionez sa il ridic sambata de la Sibiu. Mi se pare cea mai potrivita alegere de peridoc gata facut disponibila la acest moment in piata pentru nevoile mele. Interesanta si povestea cu peridocul pentru barca de spinning, nu stiam de poveste. Poate imi trimiti si mie niste poze cu rezultatul final cand ai timp.

Numai bine,
Ionut

costin

Buna ziua tuturor,

nu a incercat nimeni sa se uite la peridoc-urile facute de Relian ? ( https://www.relianremorci.ro/)  Eu sunt la al doilea si chiar nu am ce sa reprosez...in plus, l-am frecat cu ideile/inventiile mele, i-am blocat atelierul si oamenii o zi intreaga si m-a suportat , ajutat, sfatuit cu o politete si un calm ireprosabil...
Diseara cand ajung acasa postez si niste foto, I-am schimbat role cu barne, mi-a facut prelungire rabatabila de protap, suport transport motor...toate nebuniile.

Vant din pupa, Costin

alinm

Salutari, apelez si eu la voi pentru o recomandare de peridoc.

Barca va fi modelul de 4,3m de la Vali.

Masina e Suzuki Vitara 2016 si pot sa tractez maxim 400kg fara sistem de franare. Nu gasesc nimic care sa se incadreze in 400kg si e cam la limita.

Caut un peridoc cu sistem de franare cu masa maxima autorizata de 500kg, cat mai usor, cu punte reglabila, sine. Sfaturi?

eugen67tl