*

Autor Subiect: June este de vanzare  (Citit de 356 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Bogdan

• Full Member
  • Mesaje postate: 116
  • Albin Vega 27
    • Vezi Profilul
June este de vanzare
« : Noiembrie 06, 2018, 12:47:38 pm »
Asa cum suna si titlul, va anunt cu durere in suflet si cu speranta ca nu se vor arata doritori, ca a mea Albin Vega 27 este de vanzare. Motivul este acela ca am platit avans pentru o barca mai mare, care sper sa corespunda cumva exigentelor familiei.
Pe cale de consecinta, am sa fac o scurta descriere.
Barca a fost adusa din Olanda pe cale rutiera dupa mai bine de 2 luni de la achizitia ei si a stationat in Galati pentru un refit interior si exterior ce a insumat mai bine de 300 de ore de munca.
De bine:
-Desi are o varsta apreciabila, calitatea de fabricatie a suedezilor isi arata superioritatea fata de orice alta barca similara, fiind "bullet proof". Nici urma de osmosa sau vreun semn ca ar urma sa sufere de asa ceva.
-Furling si randa cu calareti care functioneaza foarte bine. Sprayhood pentru cokpit.
-Velatura Gaastra in stare foarte buna. Genovez 140%.
-Cokpit refacut, lemnaria raschetata si lacuita cu simt de raspundere.
-Panou fotovoltaic de 100 w, statie VHF cu DSC si GPS ( nu are MMSI introdus), toaleta electrica, lada frig de 30l (-10+8grade), fishfinder, toate noi cu garantie . Compas in cokpit. Aragaz cu alcool (2 ochiuri) care se afla deja in dotarea barcii. Barometru, ceas, etc.
-tapiserie interioara complet schimbata, inclusiv perne pentru cokpit.
-instalatie electrica refacuta.
-motor cu revizia la zi si set pentru urmatoarea revizie. Elice pliabila cu 3 pale.
-2 ancore : 1 tip admiralitate de 15 kg, 10 m lant si 20 m saula si 1 tip Danfort cu ceva lant si ceva saula). O gramada de accesorii de tip saule, veste de salvare 2 ( alte 2 sunt imprumutate si nu fac obiectul vanzarii) etc.
- Autopilot ( 1 stricat si 1 Raymarine ST 10)
-este deja in Grecia :)
Cel mai de bine: are incalzire stationara care merge perfect!

Mai putin de bine:
- Lemnaraia interioara scartie cand se naviga pe valuri mari ( daca deranjeaza, este necesar intarirea cu coltare si epoxy),
-indicatorul pentru viteza vantului trebuie montat la capelatura. ( eu nu am mai avut rabdare sa o fac).
-indicatorul de viteza al barcii nu functioneaza ( nu stiu de ce, trebuie vazut)

Cam atat imi vine in minte acum.
Pret pentru membrii forumului 12.500 euro. Cavaletii pentru depozitare si transport ( reglabili pe lungime/latime/inaltime0 se vand separat la pretul de 1000 euro. ( m-au costat 3800 lei materialele si 2500 lei manopera).
Barca este sub pavilion Olanda si recomand mentinerea acestuia.
« Ultima Modificare: Noiembrie 06, 2018, 01:48:31 pm by Bogdan »

pelicanul

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1113
    • Vezi Profilul
Re: June este de vanzare
« Răspuns #1 : Noiembrie 06, 2018, 02:24:36 pm »
O barca cu un comportament foarte bun sub vele. Din pacate am dat deja avansul pentru o barca mai mica  ;), asa ca nu pot sa spun decit: ""Nasol moment, mishto coliva!"  :)

Astept cu interes sa vad ce barca "va corespunde cumva exigentelor familiei"! :) Trebuie sa retii ca yahtingul inseamna "pret de cinci stele pentru conditii de camping"  :)

Bogdan

• Full Member
  • Mesaje postate: 116
  • Albin Vega 27
    • Vezi Profilul
Re: June este de vanzare
« Răspuns #2 : Noiembrie 06, 2018, 02:28:39 pm »
O barca cu un comportament foarte bun sub vele. Din pacate am dat deja avansul pentru o barca mai mica  ;), asa ca nu pot sa spun decit: ""Nasol moment, mishto coliva!"  :)

Astept cu interes sa vad ce barca "va corespunde cumva exigentelor familiei"! :) Trebuie sa retii ca yahtingul inseamna "pret de cinci stele pentru conditii de camping"  :)

Asa mi-ai mai spus! Ti-am scris pe whatsapp!  Aia cu coliva e de retinut! :)

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Octombrie 24, 2018, 07:19:46 pm
 Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:32:41 pm
cica functioneaza

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:31:19 pm
teste - forumul se va bloca in cateva minute, apoi ar trebui sa se restaureze automat

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 47464
  • Total Subiecte: 2450
  • Online Today: 61
  • Online Ever: 218
  • (Octombrie 28, 2018, 03:29:22 pm)
Utilizatori Online
Users: 4
Guests: 39
Total: 43