Harta rampe lansare ambarcatiuni

Creat de cristiantutuianu, Aprilie 18, 2019, 12:03:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

12iuli34

Buna dimineața.  Este o rampă betonata si in port la Bechet. Este foarte abruptă,  trebuie mașină 4x4 puternică. Proprietarul  are asa ceva. Am înțeles că tariful este 15 lei pentru lansare, dar nu sunt sigur.

cristiantutuianu

Citat din: 12iuli34 din Mai 14, 2019, 07:44:18 AM
Buna dimineața.  Este o rampă betonata si in port la Bechet. Este foarte abruptă,  trebuie mașină 4x4 puternică. Proprietarul  are asa ceva. Am înțeles că tariful este 15 lei pentru lansare, dar nu sunt sigur.

Daca ai timp verifica pe harta locatia  Bechet si te rog confirma.Multumesc !

Citat din: bbl81 din Mai 13, 2019, 03:34:17 PM
Coramnic-Orsova

pentru barci cu pescaj mic

44.744594, 22.403184
Alte informatii ? rampa naturala ...?

Citat din: alin66 din Mai 14, 2019, 07:08:39 AM
divici, sat de vacanta, locatie privata , coborare betonata, proprietarul foarte ok ,nu cunosc costuri exacte !
44.777994  21.446490

Multumesc !

bbl81

#47
pentru rampa de la Coramnic, orsova, rampa este pietruita, si spre apa sunt ceva dale de beton. Deci este semi-amenajata, si este pe domeniu public, fara administrare.Nu este f abrupta.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

12iuli34

Buna ziua. Pentru rampa de la Bechet,  nu ai cum să o ratezi, portul este mic iar în amonte de el la cca. 100 de metri este o terasă cu cârciumă.  Rampa este a proprietarului cârciumi.Pentru costuri mai târziu, o sa sun pe cineva să se intereseze. În dreptul terasei are si un ponton la care se poate acosta.  O zi bună tuturor.

tehnic dan

Buna seara , Port Bechet , cu fata la Dunare in dreapta 100m este restaurant Escape proprietarul rampei , adevarat ca este cam abrupta  probleme pot sa apara numai cand apa este foarte scazuta (august) , dar exista masina 4x4 si chiar doua vinci-uri , exista parcare auto ,totul este placut si relaxat , nu pot sa spun cu certitudine nimic despre taxa , dar am avut senzatia unor oameni onorabili .
Localizarea pe harta perfecta .

cristiantutuianu

Citat din: tehnic dan din Mai 24, 2019, 07:48:58 PM
Buna seara , Port Bechet , cu fata la Dunare in dreapta 100m este restaurant Escape proprietarul rampei , adevarat ca este cam abrupta  probleme pot sa apara numai cand apa este foarte scazuta (august) , dar exista masina 4x4 si chiar doua vinci-uri , exista parcare auto ,totul este placut si relaxat , nu pot sa spun cu certitudine nimic despre taxa , dar am avut senzatia unor oameni onorabili .
Localizarea pe harta perfecta .

Mulțumesc pentru confirmarea locației !

Zodiac

La Braila ce rampe mai sunt inafara de Ray ? Era una la bacul de insula dar acum au bagat bacul acolo . Eventual un ponton unde sa pot lasa barca in siguranta cateva zile .

pasek

Exista un loc de bagat barca la apa in zona Eselnita, din drumul principal se intra pe linga riul Ogradena. Nu este amenajata dar e functionala.
Mai este o rampa betonata de curind in zona Svinita, se coboara la apa pe linga Pensiunea Greben. Acolo cred in principiu trebuie cerut acordul proprietarilor ( care sint foarte de treaba ) pentru ca este terenul lor. Nu stiu daca cer vreo taxa

Zodiac

Daca tot nu a raspuns nimeni , voi raspunde eu .
La Braila exista 3 rampe :
- cea a primariei care e cea mai lata , dar au venit cei de la Insula Mare si au luat ultima placa metalica de la apa si a ramas un unghi foarte ''abrupt''
- cea de la Ray langa cea a primariei , e mai ingusta si e mai dificil de manevrat peridocul , oricum eu la faza asta sunt incepator si am facut 1000 de manevre
- cea de la hotel Nemo , foarte abrupta cu un unghi ...cred de peste 45 de grade , acolo fara un 4x4 mare cu reductor nu se poate , totusi am inteles ca au un troliu/cabestan electric si se poate lansa cu el...dar trebuie sa ai un peridoc solid si apasare marisoara pe protap sa nu se ridice din carlig si sa busesti motorul de ciment
Spor !

Alex-BAV

Va salut stimati colegi,

Pentru Sarulesti, gasim o rampa de lansare ?

Multumesc.
Do it with passion or not at all !

Zodiac

Ce vrei sa faci acolo ? Sarulesti e balta privata !

Zodiac

M-am informat ! E rampa langa hotel Raduta dar DOAR pentru pescuit la rapitor bineinteles cu taxa .

http://www.radutalake.ro/contact.html

Alex-BAV

Do it with passion or not at all !

byteworks

Pentru lacul Casla / Tulcea, Somova, Parches are cineva vreo informatie?

pelicanul

Citat din: byteworks din Mai 21, 2020, 09:26:58 AM
Pentru lacul Casla / Tulcea, Somova, Parches are cineva vreo informatie?

Interesantă întrebare! De mult mă gîndesc să dau o tură pe bălțile alea!  :)

Există o rampă în spatele mînăstirii Saon 45°13'06.1"N 28°32'33.2"E

De fapt e mult spus rampă, e un drum de pămînt care coboară lin spre apă. Acolo există și un ponton și cîteva bărci. Pentru acces cred că trebuie să vorbești cu maica stareță.  :)