Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 33 Vizitatori vizualizează acest subiect.

stavride

Citat din: iliviu din Aprilie 19, 2011, 01:53:54 PM
Bun gasit tuturor,

Liviu Ilas ma numesc si sunt din Giurgiu.
Pasionat de ambarcatiuni, motociclete, bere rece si fete fierbinti (sper sa nu citeasca si nevasta-mea p'aici).
Momentan lucrez in paralel la un caiac SW17 si o canoe. Sper ca in curand sa fie gata si sa va pot arata fotografii.
Pana atunci, s'auzim de bine si vant din pupa!

Bine ai venit. Deschide un nou thread despre constructia celor doua. Poze, detalii. :)
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

radasous

Salutare, si bine v-am regasit!


Sorin Radulescu
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Vali

Salutare si un calduros bun venit noilor useri, si scuze ca nici in seara asta nu mai sunt in stare sa scriu mai detaliat, azi am fost toata ziua pe drumuri prin capitala si in alte parti, dupa materiale pentru construit barci :). La ora asta abia mai tin ochii deschisi, da' lasa ca intru eu in paine  8).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

stavride

Citat din: Vali din Aprilie 19, 2011, 10:56:53 PM
Salutare si un calduros bun venit noilor useri, si scuze ca nici in seara asta nu mai sunt in stare sa scriu mai detaliat, azi am fost toata ziua pe drumuri prin capitala si in alte parti, dupa materiale pentru construit barci :). La ora asta abia mai tin ochii deschisi, da' lasa ca intru eu in paine  8).

Aici ne gasesti :).
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

barciinbagaje.ro

#49
Buna ziua la toata lumea,

Numele meu este Catalin si ma bucur ca miscarea nautica din Romania se mai imbogateste cu un nou mijloc de informare si formare totodata.
O sa incerc sa ma prezint intr-o imagine in care eu cred si este si reala.
Sunt propietar impreuna cu sotia mea al firmei de ambarcatiuni si accesorii nautice Barci in Bagaje. Acest concept de afacere este unul propriu deoarece am incercat sa aduc pe piata din Romania ceea ce imi place mie si sa am siguranta ca este un lucru de calitate. Mai exact trebuie sa recunosc ca mentalitatea mea de om de afaceri a avut de pierdut in fata pasiunii mele pentru barci. Adica in loc sa ma orientez catre lucruri relativ ieftine si cu priza la public m-am indreptat catre alt segment de produse: foarte bune, foarte frumoase (cel putin asa zic eu) dar nu neaparat ieftine. In fine, eu cred in aceasta afacere si sper ca viitorul sa-mi confirme asta.
Ce imi place mie cel mai mult? Simplu, tot ce este legat de barci, apa, munte...natura in general.
Ce sporturi practic? Si mai simplu  :D: navigatia cu vele, mersul mai zbuciumat cu barca pe rauri de munte, caiacul, alpinismul, drumetiile ... mai sunt si altele dar ma opresc aici.
Spre ce tind eu? Aici chiar ca este simplu: sa traiesc frumos! Adica sa reusesc sa fac in viata ceea ce imi place si culmea, sa-mi asigure si masa, casa si nevoile personale.
Aceasta prima postare s-ar putea sa fie si ultima cu user-ul barciinbagaje.ro. Dupa o experienta nu tocmai placuta pe alt forum am ajuns la concluzia ca poate este mai bine sa nu mai incerc sa scriu sau sa promovez afacerea prin aceste mijloace. Mentalitatea mea de promovare este una simpla si sanatoasa: daca ai o afacere care are o atitudine corecta fata de client si produsele pe care le aduci sunt de calitate, cu siguranta nu mai ai nevoie sa intoxici niciun mediu virtual de discutii cu multe anunturi si reclama. Cel mult o sa ma limitez la postarea de anunturi cu noutatile din portofoliul nostru de produse si servicii.
Dar, daca cineva doreste sa-l ajut cu informatii sau sfaturi poate sa-mi adreseze intrebari pe forum sau pe e-mail (office@barciinbagaje.ro) si cu siguranta o sa fac tot posibilul sa-i raspund. Rugaminte: daca intrebarea se posteaza pe forum si eu nu raspund inseamna ca nu am vazut intrebarea , ma puteti atentiona pe e-mail si cu siguranta voi raspunde in topicul deschis pe forum.
Ce doresc acestui forum si utilizatorilor sai: sa aveti viata lunga cu totii, sanatosi sa fiti si sa ajungeti ca impreuna sa-l depasiti pe Onasis la numarul de barci!!!
Si tie Vali, parintele acestui forum, iti doresc sa ramai cu aceasta pasiune pana la 120 de ani si sa ai puterea si rabdarea sa ajuti fenomenul nautic din Romania pana la varsta mai sus pomenita.

Va salut pe toti,
Catalin Campeanu.
www.barciinbagaje.ro

Vali

Salut si un calduros bun venit Cataline :). Chiar daca am ramas dator cu un bun venit personalizat fata de cativa forumisti, nu uit si imi fac datoria, fiindca imi place sa fiu familiar cu toti prietenii care s-au adunat aici.
Ce pot spune cu certitudine este ca atata vreme cat voi scrie pe acest forum, nu se va intampla vreodata sa fie cineva tratat cum am fost tratati atatia dintre noi pe forumul despre care aminteai. Si nu o spun cu ranchiuna, ci cu regret ca a trebuit sa avem parte de acele experiente.
In imensitatea spatiului virtual sunt mii si mii de comunitati in care multi dintre useri isi promoveaza propriile afaceri, si asta nu inseamna ca respectivii sunt niste paria, sau dimpotriva niste indivizi aroganti. Atata vreme cat atmosfera este placuta si destinsa, absolut toata lumea din bransa e binevenita.
Ia ca sa revenim la ceea ce spuneai despre experienta ta vizavi de postarea sub numele biznisului, daca-ti amintesti chiar si eu te-am luat putin cam tare acum vreo 2 ani pe respectivul forum, drept pentru care acum ar trebui sa ma fugaresti  ;D, dar in timp mi-am dat seama ca avem mult prea multe in comun ca sa ne ciondanim :).

Dragii mei, as sta non-stop pe forum, dar daca ma credeti tre' sa fug la Braila sa iau rasina, ca imi pleaca furnizorul in vacanta de Pasti, inca sunt plin de rasina si fibra, cred ca se sime damful de stiren pana la voi  :D. Dar lasa ca ma intorc eu si va spun o poveste frumoasa de adormit barcagiii, facandu-i sa viseze aventuri nautice :P...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Thor

#51
Buna seara
Scuze ca acostez asa tarziu dar am plecat din Bucuresti si mi-au trebuit 7 zile ca sa-mi trag internetul in portul de vara.
Cand am inceput sa navighez din nou am avut doua surprize placute: capcompas.ro si trimaran.ro.
Felicitari Domnu' Profesor pentru forum.capcompas.ro.
Cu respect,
Adrian

P.S Vali, cred ca am gresit locarea si te rog sa o muti tu unde trebuie

navigator

#52
Bun gasit!

Paul Condrat mi-e numele, din Jurilovca. "... Paul Condrat, lipoveanul, pescarul Condrat, studentul la arheologie, navigatorul independent, unul dintre stapanii discreti ai acestui tinut de la marginea marii si-a lumii..." - m-a caracterizat un ziarist, cu ceva ani in urma; pescar nu mai sunt, nici student sau arheolog dar, pasionat de istorie locala si a Dobrogei; navigator – nu prea in ultimii ani dar sper sa-mi revin din vara asta; cunosc destul de bine partea sudica a Razimului; lipovean sunt si acum  :).
Am navigat numai cu lotca, pe Razim. Am inceput in `96 (la o varsta tarzie pentru un lipovean nascut pe malul Razimului) de nevoie: serviciul/locul de munca la Peritesca (cherhana/punct pescaresc pe malul Marii, la vreo 24 km de Jurilovca, pe apa) nevoie transformata foarte repede in placerea redescoperirii naturii si a unei vieti simple, lipsita confortul dar si de stresul vietii moderne ; traseul Jurilovca – Periteasca il faceam sapatamanal cu lotca, la vasle si cu parusul. Am avut un profesor bun:nea Macarie Vasiliev (DEDA/bunic – cum ii spun eu), de la care am invatat sa vaslesc, sa folosesc vela (parusul), sa simt apa si vantul, Razimul...
Motor (la lotca) am inceput sa folosesc din 2001, moment in care am facut din navigatie o mica afacere complementara slujbei de profesor - in vacante  faceam trasee cu lotca pentru turisti / transport Jurilovca - Gura Portitei. Afacerea am suspendat-o prin 2006, de atunci merg cu barca de placere, foarte rar din pacate.
Ma bucur sa va cunosc aici pe forum si sper sa va cunosc (o parte din voi) la TABARA LOTCA - peste cateva saptamani.

mugurescu

Salutare la toata lumea!
Sunt Mugur Gogot din Galati, bolnavior de apa, barci si pescuit, imi pare bine sa va (re)gasesc.
Un Paste Fericit va doresc si sa auzim numai de bine!

HOME MADE

  Buna ziua!
Ma intitulez Costin si marea mea calitate e ca sunt la doar douaj de minute de Slobozia (pentru cine cunoaste, asta e un mare avantaj).

......daca nu mai dai nici un semn de barca,o sa ma mut la o ora distanta!mai aproape de bucuresti:).............

Vali

Salutare tuturor si sarbatori cu bine sa aveti :). Cu ceva intarziere incerc sa raspund forumistilor care ni s-au alaturat.
@Bogdan Ion: salut Nanok, si succes la construit Eastport Pram. Ultima data cand ne-am auzit iti spusesem sa verifici lipitura fibrei la canoea ta, si mi-ai zis ca a tinut asa de bine, incat ai rupt o fila de bordaj  ;D. Asa ca iti sunt dator cu munca voluntara, ca sa nu ma injuri prea tare  :P...
@ghrt: salut Gheorghita, si scuze ca ultima oara cand am discutat era o mare tulbureala in respectivul cuibar virtual :). Si pentru mine "Aventuri cu vele" a lui Nicolae Carp ramane una din cele mai placute lecturi nautice ever seen...
@Guzi: ce ar fi orice brigada de barcagii fara purtatorul de pipa, povestitorul, eruditul si maestrul padelei Delafluviu? Hai ca ma opresc cu laudele, sa nu ma bata forumistii :P
@Emil: bun venit printre alti oameni cu drag de barci, si sa-ti fie sederea pe aici cat mai placuta :)
@purjulius: salut Cristi si ma bucur ca ne revedem in cuibarul actual. Sa stii ca eu nici nu ma opresc vreodata sa te ajut sa-ti transformi in realitate Kahuna ;).
@corsarul: sa traiasca vrednicul Ionut Guevara  ;D, si sa ne arati cat mai multe din minunile care iti ies din maini :)
@Andy: sa traiasca si Bibicu, barcagiul care a lasat Bucurestiul pentru Mangalia natala. Sa fie cat mai multe intalniri si veselii acvatice, si sa lipsim de la cat mai putine  :D
@Ciby: multe salutari Titi si bun venit din partea lui braconieru', si sa ne vedem odata si in marime naturala, ca de atata vreme ne veselim numai virtual  :)
@Flavius: ma bucur ca te avem printre noi, mai ales ca sunt multe chestii comune care ne pasioneaza. Sa-ti traiasca cocuta, si sa o faci capitaneasa :).
@Capitanul Nemo: salut Mircea si sa ne facem la maxim damblalele nautice pe care ni le dorim din copilarie :)
@Shindo: Ciao Adriana, si multumim ca infrumusetezi peisajul cu delicatetea feminina :). Spor la construit caiacele, si fii sigura ca voi percuta la orice problema ivita pe parcurs.
@ stavride: sa traiasca Razvan si cat mai multe ganduri de duca, fiindca va sa vie vremuri frumoase  ;)
@tudy: bun venit din nou, si foarte curand am sa postez povestirile despre barcutele pe care le fac si pe care le-ai vazut deja ;).
@iliviu: salutare din partea (inca) unui motociclist, care totusi nu se mai da cu motocicleta  :D. La mine nu sunt sanse sa nu citeasca si nevasta-mea ;D, dar asa e cel mai bine, ca ne pasionam in gashca :).
@radasous: salut Sorin, si sa te vedem cat mai repede pe apa cu runabout-ul, plus barcuta cu vasle stitch&glue pe care ne-ai aratat-o :).
@Thor: salut Adrian si ma bucur ca mai putem schimba impresii in acest nou format. Spor la modificat iola, si stii ca iti voi fi aproape la fiecare etapa :).
@navigator: ma bucur ca te avem intre noi Paul, mai ales ca sunt multe chestii comune de interes in ceea ce ne povestesti. Si eu sunt pasionat de arheologia Dobrogei, si locurile cel mai fascinante pt mine sunt cetatile dobrogene, incepand cu Dinogetia, Heracleea, Argamum, si pana la Histria, Tomis si Callatis. Abia astept sa ne vedem la tabara si sa povestim :).
@mugurescu: respect domnu' Mugur, si sa ne vedem si pe balta, poate facem odata o brigada si plecam intr-o gashca de galateni si nu numai, pe un traseu cat mai interesant (vorbeam cu Mihai si Andrei si abia asteapta si ei :) ).
Inca o data tuturor sarbatori cu bine :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

AL11

Salutare va transmite Adrian L, din Tgv - inginer pasionat de HPV , propulsie umana, motoare , actionari variabile ..... "simple machines" ...cf forumului dvs
Simplicity is best !

Deciy

Salutare tuturor .

Ma numesc Decebal Cioana, am 33 de ani, si sunt pasionat de navigatia cu vele in special, dar nu numai.

Ma ocup cu productia publicitara outdoor si offset.

Felicitari Vali pentru forum.

Decebal


florin13nicanor

Vali nu am stiut unde sa postez asa ca poti sa faci modificarile de rigoare. Am vrut sa va urez la toti: Paste fericit! si Hristos a inviat!

hoinar

Hristos a inviat!
Ma numesc Radu Cruceana si sunt nou nout in aceasta comunitate, -insa am avut parte de ajutorul ei din plin- pina acum m-am dat de vreo 5 ori cu caiacul si de abia astept urmatoarea iesire.
Sunt pasionat de caiac, ski, bicle, fotografie si traiesc din IT.
O zi blanda si senina,
Radu
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu