Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 47 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionpescarul

Ma naucit forumul asta ,de cateva zile stau calare pe toate subiectele  , mi-a adus aminte  de tinerete ,de vise ,de multe , respect pentru toti membri ,ma bucur ca existati . 
Paun Ion
Prahova
Loloiasca
0726037708

modi

Citat din: ionpescarul din Iulie 21, 2013, 11:39:31 PM
Ma naucit forumul asta .....

Confirm ca e naucit !!!  ;D ;D ;D

.................................................................

M-a sunat zilele trecute :

- Pictore , bai nene , te-am gasit pe Cap Compas ! C-am dat de panaramele alea ale tale de povesti .
- Da mah , am cont acolo .
- ..... Bai , ce oameni !!! Ce forum !!! Cata civilizatie !!! Cat respect !!! ....
- Da . Si pe mine tot aia m-a atras langa baietii astia . Si profesionalismul cu care trateaza subiectele .
- Da , da , si asta ! Bai , nu e unu' sa zici ca bate campii p-acolo ! Toti .... scurt si la obiect !
- Ti-ai facut cont si tu ?
- Pai cum ? Putem sa rezist ?
- Hai , fii bine venit !

.................................................................

Iti spun iarasi Ioane , ..... FII BINE VENIT pe la plutitorii astia misto ! Cele bune si sa ne vedem pe apa !

.................................................................

p.s. Ioane , e "blestem" ! Iarasi ti-am pierdut numaru' de telefon . Cre' ca pan-la urma mi-l tatuez pe vreundeva . ;D
Mai da-mi un fir astazi .....
Scuza-ma !

modi

Pe drumul Deltei . Unul vine , altul pleaca .....

p.s. Ioane , cum ii spune , nene , la carciuma aia , ca de doua zile-mi storc creierii !  :o

bradutzu

Bine ai venit nea ioane
Bucurosi sa te avem printre noi! Cititor fregvent al blogului tau!
Sa auzim numai de bine!

ionpescarul

Citat din: modi din Iulie 22, 2013, 11:17:16 PM
Pe drumul Deltei . Unul vine , altul pleaca .....

p.s. Ioane , cum ii spune , nene , la carciuma aia , ca de doua zile-mi storc creierii !  :o

Ii zice la Cerbul Lopatar,ba nu , gresesc ,la Cerbul Lopatar e mai sus ,1km  in padure ,dar e inchisa demult.La asta nu stiu cum ii zice.
o amintire de la Cerbul Lopatar ,eram campati la  Ghiol la Saraiu aveam vreo 19 ani si plecam intr-o excursie  pe la Valea Nucarilor  .Noi vindeam pestele la sosea la Saraiu ,ieseam cu camera de tractor direct la sosea ,aproape in fiecare zi se gasea si cite un client de la care luam alcool dublu rafinat ,la schimb cu peste,nu refuzam nimic, eram trupa mare vreo 10,12 insi .Eram  antrenati ,ajunsesem de la 3litri apa si unu alcool ,la 1 litru apa si unu alcool, dar 300 grame era de ajuns sa nu mai vezi la 5m distanta .Asta ca o introducere ,deci oprim la Cerbul Lopatar sa luam o tarie  ,luam cateva sticle de votca cristal ,cred ca avea undeva intre 33 si 38 de grade (dar atunci pe loc nu am realizat ca votca asta e apa chioara ,vizavi de ce beam noi , desfacem o sticla si degustam ,pentru noi era ca o spalatura de pahare ,merg cu sticlele inapoi  si pun vanzatorul sa imi desfaca o sticla de pe raft sa beau din aia (eu credeam ca nea pacalit ala si a pus apa in sticle. toata era o posirca pentru noi , atunci am realizat de ce ,pai basamacul ala de il beam noi zi de zi aproape ,ala avea aproape 50 grade ,cand puneam apa sa facem amestecul ? lichidul rezultat  intra in reactie  se albea ca zerul si imediat se
incalzea si sticla.Cand venea seara cadeam ca secerati ,nu neaparat in cort ,ci pe unde ne prindea.

ionpescarul

Citat din: bradutzu din Iulie 25, 2013, 09:30:26 PM
Bine ai venit nea ioane
Bucurosi sa te avem printre noi! Cititor fregvent al blogului tau!

Bine v-am gasit , va doresc multa sanatate.

Vali

Bine ai venit nea Ion si multumim pentru ca ne povestesti veseliile de altadata :). Iar daca nu e Cerbul Lopatar, sigur e Izvorul Cerbului, situata la intersectia cu drumul de Braila, inainte de Ciucurova: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.926169&lon=28.448464&z=18&m=b
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

modi

Citat din: Vali din Iulie 27, 2013, 06:46:04 AM
sigur e Izvorul Cerbului .....

BINGO !!!  :D

Danke Mare Sef , dau o bere ! Ma chinuia intrebarea de cateva zile .....  :o

bogdanpesc

Bine v-am gasit domnilor!
Am 45 de ani si sunt pasionat de pescuit si delta
am doua barci..un forward 520 de plasma cu yamaha de 80 si o laguna 480 tot de plasma cu yamaha de 25...sunt folosite exclusiv in delta (rai)
bogdan constantinescu

bustanson

Un salut intirziat bine de tot!
In primul rind, venind din barcaholic.ro, m-am constatat membru si aici! M-am mirat si nu prea, vazind ca Vali, foarte activ acolo este "intemeietorul" acestui forum, deci nu mi-am facut probleme. Probabil ca a preluat, cumva, membrii din barcaholic. Abia azi, am citit un topic "nenteresant" si anume acesta! Si l-amciti cap coada (de vreo ora jumate o fac).Sa-mi fie rusine ca abia acum!
Sa ma (totusi) prezint:
Vladimir BUSTAN, Bucuresti. Probabil decanul de virsta, la cei 58 ai mei. Pasiunea cu barcile si velele vine de undeva din geneticul meu, probabil; mama este finlandeza, de pe malurile lacului Onega; unchiul ei, fratele bunicii, construia, cind am fost in vizita la Olonetz (cred ca in 1963-64!!!) o barca pentru pescuit. Am cazut din ea si mi-am fracturat mina.
Prima lucrare de "atelier" in scoala generala a fost o macheta de nava cu zbaturi (probail ceva infloenta de la Tom Sawer si Missisipi-ul lui).
Mult mai tirziu, prin clasa I-a de facultate, am descoperit VELELE ! Intii pe lacul Tei, apoi Herastrau, Snagov si in final marea cea mare. Yola olimpica a fost prima barca (fosta campioana olimpica la Melbourne, cum mi s-a spus, cumva ajunsa la clubul sportiv universitar) la care am lucrat o vara intraga, privind cu jind (si injurindu-i in gind) pe cei care sa dadeau pe apa. Au fost finn, snipe, 470 si chiar FD, barci pe care am fost mus sau timonier, in decursul anilor de studentie. Apoi aintervenit ruptura: am plecat pentru stagiu la Odorheiul Secuiesc. Munti! Ape ioc!
In concedii, ajungeam, ca tot romanul pe litoral si nu imi luam ochii ore de la cite o barca ce puteai vedea pe vreme aceea. In anul cu Cernobil-ul, am fost in excursie (cu UTC-ul) la Mamaia. Acolo, am reintilnit un fost coleg de grupa, din Martinica, ajuns instructor de vele la Thalassa-club Mediteranee. Tocmai isi armau barcile pentru sezon; desi erau valuri de 3-4 m, s-a lasat cu o "iesire" de neuitata. De pe mal nu se vedeau giruetele din virful catargelor Lasere-lor cind picam intre doua valuri!
Iar o lunga pauza!
De tri ani mi-am propus sa ma reintilnesc cu soarta: chestiile plutitoare duse ( stiu eu de ce nu spun impinse!!!) de vint pe apa.
Asta sunt si mama altu' nu mai face! Ar fi si de mirare la 80 de ani!

dan roh

Salut,

Sunt Dan Alexe, am 45 ani si sunt nascut, crescut in Bucuresti. Dan Roh imi este porecla de dunevetean. De la varsta de 6 ani de cand am ajuns prima oara la bunici,  la Dunavat de Sus am stiut ca dragostea mea cea mai mare va fi Delta. Toate vacantele si mai tarziu toate concediile le-am petrecut la Dunavat. Nu concep sa imi petrec timpul liber in alta parte.Iubesc barcile si pescuitul in egala masura(altef n-as fi pui de dunavetean).Ce sa va spun, sunt atat de indragostit  de locurile acelea incat ma doare ca inca nu ma pot muta acolo. Atat de mult ca daca prin absurd Dobrogea ar deveni stat independent as emigra imediat. Dar vine ea pensia....!! Nevasta-mea deja s-a impacat cu ideea ca ne vom muta acolo. Pana atunci imi ostoiesc dorul citind posturile voastre. Va rog sa ma scuzati ca nu prea scriu pe forum, Sincer sa fiu nu ma prea pricep. Prefer sa citesc, sa invat si sa ma bucur de pasiunea  voastra pentru ambarcatiuni si ape, ca sa-l citez pe  Florio:,, importanta este pasiunea pentru  ambarcatiuni , aici pe acest forum nu conteaza cine o are mai mare'!.
Felicitari Vali pentru tot. Intre voi, ma simt ca acasa!



felicimond

Buna venit, Vladimir (suntem tizi) si Dan Alexe (am tresarit un pic cand am vazut numele, pentru ca mai am un prieten cu acelasi nume)! Ne bucuram sa va avem printre noi. Nici eu nu ma prea omor cu scrisul pentru ca ma omoara timpul (lipsa lui) pe mine. Va doresc sanatate si bucurii pe ape!

Mircea_63

Bine v-am gasit, domnilor! Va salut cu respect si ma declar impresionat de ceea ce am gasit pe acest forum, atat ca informatie cat si ca suflet.

Sunt aradean ca origine, am copilarit pe malurile Muresului visand mereu la o ambarcatiune. Am "navigat" pe o camera de tractor, apoi am tras la padela cu caiacul. Au trecut mai bine de treizeci de ani de ani de la despartirea de Mures...Se pare ca intortocheatele cai ale vietii ma vor aduce curand -din nou- pe malurile Muresului. O sansa sa-mi indeplinesc un vis ce mi-a ars copilaria.

Acum nu ma mai gandesc la o pluta asezata pe butoaie, camera de tractor...ci la o barca cu motor.
 
Pana atunci, visez citindu-va postarile, la "oceanul" meu, la Nada Florilor, navigari si pescuit, in bataia vantului si arsita soarelui.

   Va multumesc ca existati! Virtual, ambarcatiunile voastre au deseori un pasager in plus, un visator clandestin. Un Arthur Gordon Pym...




felicimond

Ma bucur sa pot ura bun venit unei persoane care scrie atat de frumos. Citind postarea, ma intrebam daca Muresul nu e prea mic pentru o barca cu motor (poate obisnuit fiind eu cu Dunarea). Oricum, bun venit pe acest "fluviu" virtual si doresc cat mai placuta acostarea in "porturile" diverselor topicuri!

modi

Citat din: felicimond din Octombrie 17, 2013, 12:27:54 PM
Ma bucur sa pot ura bun venit unei persoane care scrie atat de frumos.

Pai io de ce credeti ca vi l-am adus acilea ? Pentru ca tre' sa stiti ca trag de el de niscaiva bune saptamani sa-l conving sa se alature acestui minunat colectiv ! ( veti fi surprinsi , probabil , sa aflati ca m-am cunoscut cu Mircea pe-un forum de ....... apicultura !  :o :o :o  ) Daca nu-l iubesc pentru altele , il iubesc pentru vorba mieroasa adusa cu calmul si dramuinta ardeleanului get-beget ! Dar mai ales cu acel ceva ce l-ai descoperit la el , Dragos , inca de la prima sa interventie .
Ca si mine , ai sa sfarsesti prin al iubi chiar si doar in virtutea relatiei virtuale pe care sigur o va dezvolta cu multi de pe aici . Chiar si doar punand intrebari despre barcuta lui , cea cu care stiu ca-si doreste mult sa pluteasca pe Mures la fel ca pe amintirile ce i se trezesc acum in suflet ......

Ce ziceti ? Il ajutam sa si-o faca ?  ;)

Citat din: felicimond din Octombrie 17, 2013, 12:27:54 PMOricum, bun venit pe acest "fluviu" virtual si doresc cat mai placuta acostarea in "porturile" diverselor topicuri!

Primul "port" in care-i doresc acostarea este cel cu chermeza . Inteleg perfect ca pentru Mircea , de la "varfu' " vestic al tarii , ii va fi extrem de greu sa ne onoreze cu prezenta sa , insa mult mi-as dori sa-l pun sa curete ardei si ceapa , timp in care sa ma incante prezenta sa si ipotetica palinca ce-l va insoti catre noi , "ticnitii" astia de regateni cu afluenti de Dunare curgandu-ne prin vene .

...............................................

Mirceo , bun prieten , "da drumu' la ancora" si alatura-te unor oameni minunati .
Cu toata bucuria iti spun un "Bun Venit" d-ala valurit , de-al nostru !

Sedere placuta , prietene !