Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Intersect

 Nu mai intru in amanunte astept destainuiri la fata locului...
Born to fish,forced to work!!!

dany

Mea culpa,domnilor.Am citit ultimele postari si -mi dau cu parerea: e vorba de un spinner-bait,o combinatie de lingurita rotativa cu o guma franjuita ce acopera carligul,prinse intre ele cu o sarma otelita indoita in V !?? O asemenea  naluca am folosit   in cateva partide de stiucareala in locuri cu mult bradis si agataturi cu rezultate extra,pana m-a mancat undeva si am pescuit de pe mal cu cizme sold bagat intre stufuri,am agatat-o si dusa a fost....am tras de ea si s-a rupt firul metalic,textilul rezistand cu succes fortelor   ...de atunci evit asemenea locuri  cu multa agatatura cand pescuiesc de pe mal,si de cele mai multe ori cumatra acolo sta CONCLUZIE: O BARCA MICUTA SI FASNEATA!!!!!pe care in curand am s-0 fac  !!! Bogdan  stie!!!! Deci asemenea naluca mi-a dat f.bune rezultate,oscilantele Dollinger,si un anumit tip de vobler pe care il las ascuns deocamdata ;)m-a opresc ,am luat- razna si-mi vine sa inchid magazinul si sa plec la peste... ;D ;D ;D,...ma injura astia[clientii] >:( >:( >:(

Intersect

Nu cred sa fie spinner-bait ca de alea avem,las ca vedem.
Born to fish,forced to work!!!

Ciby

Citat din: modi din Noiembrie 05, 2013, 09:23:57 PM
...
La a doua sa vizita , saptamana trecuta , i-am prezentat "nebunia" . Chiar fara sa cocheteze el cu spinningul a decretat ( amuzat si interzis totodata ) ca o stiuca normala la cap n-are cum sa se repeada la aiureala asta de naluca !  ;D ;D ;D
...
Singurele stiuci normale la cap sunt cele care nu pun dintii pe tinichelele noastre!
Restul sunt de la "balamuc"!

Fritz

#274
Scuze...sunt off topic ...

Ciby !!! Pe unde umbli ??? Nu citesti mail-ul ? Nici mesajele? 

Chiar acum  m-am intors din Buftea ...
Ti-am facut copia manualului ... Iti mai trebuie ???    ?

modi

Citat din: Intersect din Noiembrie 06, 2013, 07:37:43 AM
Nu cred sa fie spinner-bait ca de alea avem,las ca vedem.

Dragilor , ..... e spinner ! Da' e un fel de spinner cum n-ati vazut . I se mai spune si "aspersorul zdranganitor" ( de fapt , care cum il vede ii pune o porecla !  :o )

Intrucat vine iarna , cu acordul celorlalti colegi de forum , propun o sectiune ampla special destinata tehnicilor de pescuit spinning ..... evident , din barca !

Stiluri , lansete , mulinete , fire , naluci , etc .....

ce ziceti ?  ;)

Intersect

Citat din: modi din Noiembrie 06, 2013, 09:59:23 PM
Citat din: Intersect din Noiembrie 06, 2013, 07:37:43 AM
Nu cred sa fie spinner-bait ca de alea avem,las ca vedem.

Dragilor , ..... e spinner ! Da' e un fel de spinner cum n-ati vazut . I se mai spune si "aspersorul zdranganitor" ( de fapt , care cum il vede ii pune o porecla !  :o )

Intrucat vine iarna , cu acordul celorlalti colegi de forum , propun o sectiune ampla special destinata tehnicilor de pescuit spinning ..... evident , din barca !

Stiluri , lansete , mulinete , fire , naluci , etc .....


ce ziceti ?  ;)

  Cred ca este ceva special...Merge o sectiune spinning,daca toata lumea este de acord de ce nu.

Born to fish,forced to work!!!

dany

Se pare ca am fost pe-aproape!!!!Nu mai e mult pana sambata :) :) :)

Florio

#278
Avem printre noi un nou membru, care este cel mai bun pescar.
Inca nu s-a prezentat dar, eu ii urez bun venit, fir intins si aventuri pe ape, celui care are nickname-ul personalizat si remarcabil,  "Celmaibunpescar"  :) .


P.S.
   Colegul nostru nu este chiar nou, insa m-am gandit sa-i fac eu prezentarea, tocmai fiindca un asemenea nume nu putea lipsi din topicul "Sa facem cunostinta"  :)

Blebeanu Lorin

#279
Salut si bine v-am gasit!
Numele meu este Blebeanu Lorin-Mihael, am 41 de ani si locuiesc de cand m-am nascut la malul marii, in Constanta.
Din copilarie pasionat de nave si ambarcatiuni de croaziera (citisem de la manualele Lic. de marina sau Dictionarul de marinarie pana la "Croaziera cu vele" sau "Cu Hai-Hui...") am visat mereu calatorii pe meleaguri care mai de care mai indepartate. De-a lungul anilor am tot incercat sa-mi (sa zicem) proiectez un yaht care sa-mi indeplineasca aceste vise dar...
Sublim de inexistenta fericita situatie materiala m-a "linistit"- prima chestie
Pe parcurs, ideile despre cum as vrea sa fie ambarcatiunea, (gen forma, dotari, nr. de cusete...) despre modul si arealul de utilizare...s-au tot schimbat...iar schitele facute de mine (un neinitiat) s-au tot trezit aruncate la cosul de gunoi- chestiunea nr. 2
Nu am fost un tip prea sociabil (asta incerc sa indrept acum) si n-am incercat sa intru in vorba cu vreun posesor de ambarcatiune cu toate ca am petrecut muuulte ore pe cheurile Portului Tomis. M-am multumit sa studiez de la distanta ca apoi sa incerc sa schitez acasa... asta-i a treia problema.

Barca visata, asa cum am spus, a avut diferite dimensiuni (de la 7 la 18 m.), diferite forme, diferite velaturi (sloop, cutter, yawl...) iar in momentul de fata cam trebuie sa semene cu...ceva de genul Friendship 33 de la Van der Stadt. (Sau la fel de bine Halberg-Rassy -ul 31,  nu?)
Cu ceva mici modificari.

Inchei aici (Cam brusc, scuze!) pentru ca postez de pe telefon si am pierdut sirul de cam multa vreme.
Pe curand!


Vali

Salut Lorin si bun venit pe forum. Pentru mine, ca si pentru multi alti barcagii pasionati, e intotdeauna sarbatoare cand mai cunoastem inca un pasionat de vele si de croaziera :). Chiar daca multi dintre noi suntem prinsi cu caiace, canoe,  barci de ape interioare, glisoare, pescaresti, sau cartoppere, gandurile tot la vele ne zboara permanent.
Daca vei avea in timp dispozitia si placerea, poate ne poti povesti pe scurt din ceea ce ai gandit despre barca visata. Repet, doar daca doresti si daca nu deranjam. Asta deoarece si eu mi-am pierdut nopti fara numar schitand veliere si itinerarii nautice, si cam stiu ce boala grea e :). Ce sa zic ca si acum tot asa imi petrec serile ...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Blebeanu Lorin

#281
Nu-i catusi de putin deranj! Ba din contra!

La momentul de fata barca schitata (asa cum am precizat, asemanatoare FS- ului 33) se prezinta astfel: doua cabine duble, prova un V-berth pe 210 cm din lungime, in Pp-Bb pat dublu cu um minim de 100 cm latime la peretele Pp si tot x 210 + cuseta single Pp-Tb mai sus decat patul "normal" din cabina dubla Pp. (M-am gandit ca prin acest aranjament se mareste in practica latimea cusetei...si poate-i mai bine chiar de se pierde ceva din inaltime). Si pentru ca "locatarul" sa aiba cat de cat intimitate cuseta sa aiba o usa culisanta. Canapea (210x55) L in Bb, (baia inspre Pv-Bb,normal)  canapea mai scurta (165x55 cu posibilitate de extindere pana la 160x75- pat copil) in Tb pentru a permite bucataria in L dinspre cuseta single. (La nevoie bucataria ajunge in U prin rabatarea unei mese de pe peretele motorului/intrarii chiar in fata cusetei single. Masa de  navigatie rabatabila pe partea dinspre Pv a aceleiasi banchete Tb. Masa careu reglabila pe inaltime pentru a forma patul dublu din careu (190x135).

Corpul (Aici e...) cu chila fixa profilata, (si cu acele "aripioare" submerse) carma semi-compensata cu dublaj asigurat la necesitate de un safran montabil extern pe oglinda pupa.
Greement sloop sau cutter.
Motor Diesel in jurul a 30 CP.

Nenumarate nopti si zile am pierdut si eu de-a lungul anilor (chiar si vreo doua Revelioane) schitand "viitorul meu iaht" sau "programand" croaziere pe diferite ape ale globului (de la Egee la Polinezia)...

Ma opresc aici pentru ca iar am pierdut sirul...




Vali

Crede-ma ca acum cand citesc ce ai scris mai sus, parca ma vad pe mine in oglinda acum cativa ani :). Cred ca ar fi interesant sa povestim intr-un topic separat asemenea chestiuni, chiar daca poate unii se vor amuza si ne vor eticheta ca navigatori de veranda :D. Doar nu ne opreste nimeni sa visam, si daca imprejurarile vor fi favorabile, vom ajunge si noi unde ne dorim. Inca o data bun venit !
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Salut Lorin si bine ai venit. Postez doar sa intaresc cele spuse de Vali, e o bucurie sa mai apara un pasionat de velism.
La fel voiam sa te indemn sa deschizi un topic despre barca pe care o doresti, in care sa incepi prin a descrie aria de folosinta pe care o vizezi. Van de Stadt, Halberg Rassy, astea sunt barci de traversade, de lungi calatorii.
Ai trezit deja un interes, e momentul sa intri in detalii :)  nu conteaza cum, de pe telefon, tableta sau desktop.

Blebeanu Lorin

Iti multumesc si tie pentru primire, Florio! Promit ca o sa deschid un topic cat de curand.