Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 15 Vizitatori vizualizează acest subiect.

giorgel

Salutare dragi skipperi,

Anghelus Gheorghe ma numesc, din Bucuresti, an de fabricatie 1968, am cam sarit niste revizii si mai scartzaie cate ceva pe ici pe colea.
In tinerete am drumetit grav prin munti, apoi pauza mare pt constructie familie, apoi probleme de sanatate => interzis drumetie, dar placandu-mi grav muntele am trecut la offroad motorizat, in ultimii vreo 12 ani.
Pe ape m-am visat intotdeauna, din copilarie inca, cand am devorat toate cartile cu pirati (visez inca sa am o corabie cu numele Arabella pe care sa o comande Capitanul Peter Blood :-)), precum si cele scrise de Jules Verne, Thor Heyerdal etc etc etc.
Colegei de camera nu prea ii place pe apa, cu toate acestea acum 1 luna m-am hotarat in scurt si m-am pricopsit cu un "agregat", cum zicem noi pe la offroad.

Facut scoala la foc automat, sustinut & promovat examen cat. D, maine ma duc la Giurgiu sa ridic permisul si sa ma inscriu la examen pt cat. C :-).

In fine, destul despre mine.
Despre barca deschid topic dedicat.

Va multumesc pentru ca existati!
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar ceilalti au fost fericiti. Traieste-ti viata astfel incat, cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti. Vechi proverb chinez.

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

pete

Bun venit pe forum ! asteptam agregatu` spre vedere

daminmi


einstein1984

Buna ziua,
Sunt Andrei, inginer de meserie si ca orice ininer curios in ale tehncii. Am inceput sa aflu cate ceva si despre constructia ambarcatiunilor mici (sau nu chiar), am descoperit forumul si o comunitate simpatica. Am prostul sa-mi dau cu parerea despre orice (dar la unele ma mai si pricep, gen motoare sau structuri compozite).
    Nu stiu daca o sa fac pasul spre permis de barca (fratimiu il are dar nu l-a folosit) sau spre constructie dar sigur mai pot invata multe citind pe aici. Obiectivul imediat ar fi sa ajung anul asta sa fac o iesire pe o nava cu vele la mare.
Cu stima,

dany


pete

bun venit Andrei. pai daca ai vazut cumva, cam toti ne dam cu parerea pe aici spre folosul tuturor. asa ca e bine ;D 8) .

Horia Manea

#562
Bună seara, dragi colegi! Bine v-am găsit! Sunt posesorul unei barci Mignola Cantiere-Tonnetto (anul fabricației  2004) 5.5m lungime si 1.90m lățime si cu ajutorul vostru as vrea, sa spun asa : să-i dau de cap cumva...
Voi revenii cu o postare ulterioara, vis-a-vis de problema pe care o am si sper intr-un fel sau altul, ca împreună cu voi si sfaturile voastre sa o pot remedia! Va mulțumesc anticipat!
P.S. Tin sa mulțumesc unui "OM", știe el cine.....pentru îndrumarea de a intra in comunitatea aceasta si nu in ultimul rând, pentru ajutorul oferit necondiționat!

bradutzu

bun venit. este imposibil sa nu gasesti raspuns la problema ta. De obicei, pe aici, gasesti mai multe raspunsuri decat ai tu intrebari :)
Sa auzim numai de bine!

Vali

Dragi colegi, cu o zi întârziere vă anunț că forumul nostru tocmai a împlinit 10 ani :D.

Pe 16 aprilie 2011 a fost deschis primul topic de pe forum, adică exact acesta, iar prima postare o găsiți aici: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,3.0.html .

Parcă-mi amintesc cum povesteam cu Crocodilu, care-mi lua interviu pentru barcaholic la articolele lui "Who is Who". Îmi spune Crocodilu "kwaie, dă și o poză cu tine cu o barcă, să se vadă că asta faci". La care îi spun "kwaie, am un model deocamdată, că bărcile s-au dat", și am făcut poză cu modelul de la AN 510, pe vremea când nici nu exista matrița. După ce i-am trimis poza, am zis "bă, da ce plm, nu mai bine pun poza și pe site-ul nou înființat ?" Și așa a rămas poza mea acolo, de pe vremea când eram gras, burghez, tuns ca la zbârnă și aveam bucuria că am reușit să pun online (încă) un forum nautic.

Ce a urmat e istorie, comunitatea a crescut și s-a maturizat, fiecare și-a urmat drumul, și individual, și în brigadă, și cred că putem spune că avem destule amintiri frumoase din acești 10 ani :).

Ce pot să spun altceva decât că mulțumesc încă odată tuturor celor care au participat și participă la bunul mers al forumului și la atmosfera de colegialitate și sprijin reciproc, care sunt destul de greu de găsit prin alte părți.

La multi ani, dragi colegi, și la multi ani capcompas.ro. Sper să ne recitim și peste 10, 20, 30 de ani etc. Ne auzim cu bine, Vali, Galați ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

NessyRO

La mulți ani nouă! Și să ne ajute Bunuțul să rămânem aceeași comunitate echilibrată și - fără modestie! - bun simț!
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

pete

la multi ani noua si sa fim pe aici si peste o suta de ani. imi iau obligatia sa ii numar ;D

eugen67tl

La multi ani si multumesc lui Vali si tuturor membrilor pentru tot ceea ce am invatat aici . :) :)

dany

La multi ani tuturor membrilor ,si in fiecare an sa devenim mai buni!!!

mdascalu