Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

pelicanul

Ne -am luat cu vorba despre barca si am uitat ca fericitul proprietar are de invatat pina la vara !
Eu zic sa incepi cu "Sportul Velelor" si dupa aceea mai cauti tu, daca te prinde microbu' :)
Vezi aici: http://dl.transfer.ro/Sportul_velelor-transfer_ro-21nov-681a64.rar

felicimond

#211
Citat din: pelicanul din Noiembrie 21, 2012, 08:26:40 PM
Ne -am luat cu vorba despre barca si am uitat ca fericitul proprietar are de invatat pina la vara !
Eu zic sa incepi cu "Sportul Velelor" si dupa aceea mai cauti tu, daca te prinde microbu' :)
Vezi aici: http://dl.transfer.ro/Sportul_velelor-transfer_ro-21nov-681a64.rar

Salut si multumiri pentru lucrarea pe care mi-ai oferit-o. Am descarcat-o si deja am inceput lecturarea ei.
Multumesc de urari si lui "ss". Peste centura inseamna in Chiajna? Pe Lacul Morii o fi voie cu barca? (e nepoluanta, ar trebui sa fie voie)
Lipan, multumesc de binete.

Pentru a nu extinde prea mult discutiile despre barca si ucenicia mea aici, la sectiune de prezentari, o sa deschid un topic la Veliere-monococi, unde am sa imi pun toate ne-cunostintele.

Numai bine tuturor!

Vali

@felicimond: sa traiasca domnu' Dragos, si bine ne-am regasit pe capcompas.ro :). Ma bucur sa mai cunoastem inca un om din aceeasi "specie" cu noi, iar postarea dvs. introductiva e inca unul din motivele pentru care am scris si voi continua sa scriu cat de mult pot despre barci pe net. Grea dambla cu barcile astea :D.

Despre barcaholic, nu sunt singurul care a plecat definitiv de acolo, iar forumul de fata nu e singurul care a aparut dupa ce adminul de acolo "s-a incordat" tocmai la cei care de fapt i-au "construit" forumul. Poate vom povesti odata, dar important e ca acum suntem aici, si ne putem vedea de pasiune fara sa fim injurati de "dealeri", si fara se faca pe noi "experimente de management".

Felicitari pentu achizitia iolei, e o bijuterie care va va oferi multe bucurii. Singura problema a ei e pescajul cam mare pentru Dunare si Delta. Nu e vorba de imposibilitatea navigatiei, asa cum spune si Silviu - ss veti putea naviga pe Dunare sau in Delta, insa veti avea nevoie neaparat de un debarcader ca sa puteti cobori pe mal. Din cauza asta, velierele de ape interioare de obicei au derivor mobil, pentru a se putea trage oriunde la mal, si pentru a se transporta usor pe peridoc.

In varianta actuala de lestare barca se comporta foarte bine, e foarte stabila, si imi place foarte mult greementul huari (gunter), cu pic curbat, specific iolelor clasice olandeze si nemtesti. Avantajul acestui greement e catargul scurt, care se poate ridica sau cobori foarte usor, lucru foarte util cand se circula in zone cu vegetatie bogata (canale, japse etc). Dupa cum spuneam insa, ar fi ideal si un pescaj mic, si daca ati pune si un outboard de 4-5 cai ati avea o poezie de barca perfecta pentru batut bratele Dunarii si lacurile Deltei.

Inca o data bun venit, si mi-ar placea sa povestim inclusiv despre houseboat, fiind si pentru mine un subiect de interes. Sa ne pluteasca barcile :).

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

#213
Citat din: felicimond din Noiembrie 21, 2012, 10:45:16 AM
Multumesc pentru urari.
Ma bucur sa aflu noutati despre barca mea, pentru ca asa cum spuneam nu stiu mai nimic despre barci. Intrarea in posesia ei e o poveste interesanta: am primit intr-o zi telefon de la nasul meu (mai necunoascator decat mine in ale barcilor) si mi-a spus ca e o barca pe un site de licitatii din Olanda, ca mai sunt 7 minute pana la inchidere, ca n-a licitat nimeni pentru ea, si ca e cadou din partea lui. Am licitat, am adus-o din Olanda si acum o am in curte, acoperita cu prelata de iernat. Oricine are drum si placere sa o vada, este invitatul meu.
Mi-ar placea sa pot merge pe Dunare si in Delta cu ea (dar pentru Delta ma gandesc ca pe canale e cam dificil si in plus nici nu am vazut vreodata veliere in Delta). Mai e si intrebarea daca va putea urca impotriva curentului pe Dunare. De aceea ma gandesc ca nu i-ar strica un motoras pentru situatii in care nu poate fi purtata de vant.
Cred ca va fi dificil cu darea la apa din cauza derivorului fix. In Olanda le pun primavara si le scot toamna, iar pe toate apele sunt marine cu macarale rulante. Aici nu stiu o astfel de dotare, iar cel mai apropiat loc de Bucuresti pentru Dunare e Oltenita unde stiu o rampa betonata. Ma gandesc sa modific peridocul si sa incerc sa o dau la apa ca pe barcile fara derivor, fara sa neglijez adancimea de vreo 1,5 m necesara plutirii (va face necesara desprinderea peridocului de masina daca nu e amfibie).

Numai bine!

Bine ai venit, felicitari pentru barca si alegerea ispirata a velismului :) . (Nimic rau despre motorizate, dar plutirea cu vant in vela e mai pe sufletul meu )
Sunt atat de multe de spus despre barca, vele, delta, incat e bine sa deschizi un topic de tip "barca mea" , unde sa discutam subiectele in detalii multe si marunte .
Ideea generala este ca DA, se poate si e deosebit de frumos.

P.S>
Am sa imi fac timp sa postez din aventurile noastre cu vele, ca sa iti inflamez imaginatia si sa ai ce planui pentru 2013 :)

felicimond

Salut Vali si Florin, multumesc de primirea in gasca. Pentru mai relaxata comunicare eu sunt Dragos pentru toata lumea (m-am uitat in certificatul de nastere si nu aparea "domnul" sau "dumneavoastra" pe nicaieri). Nu am decat cu patru ani mai mult decat Vali. Oricum, ma bucur sa ne regasim aici dupa ce acum vreo 2 ani am luat legatura cand mi-ai recomandat un arhitect naval din Galati ca sa initiez o discutie cu el despre un viitor homeboat.
Acum primul lucru pe care il voi face pentru a nu incarca inutil pagina de prezentare este sa deschid un topic pe Veliere si vom vorbi acolo despre barca aceasta pe care daca vad ca o apreciati si voi, parca imi place tot mai mult.

Toate cele bune!

gvincentiu

Nu pot decat sa ma inclin in fata noilor membri si deja incep sa ma simt bine intre cei ce se gandesc la lucruri serioase pentru urmatorii multi ani. Nu ca prezentul ar fi lipsit de farmec...
Ganduri bune !

ss

Citat din: felicimond din Noiembrie 22, 2012, 08:47:17 AM

Multumesc de urari si lui "ss". Peste centura inseamna in Chiajna? Pe Lacul Morii o fi voie cu barca? (e nepoluanta, ar trebui sa fie voie)
Lipan, multumesc de binete.

Pentru a nu extinde prea mult discutiile despre barca si ucenicia mea aici, la sectiune de prezentari, o sa deschid un topic la Veliere-monococi, unde am sa imi pun toate ne-cunostintele.

Numai bine tuturor!

Aproximativ Chiajna, practic intre Bucuresti si Chiajna, cu vedere la agricultura. Problema cu Lacul Morii este taluzul betonat si inclinat, pe care se poate cobora un caiac sau maxim o pneumatica. Pe Morii am inteles ca functioneaza o scoala de vele pentru copii, dar n-am gasit prea multe informatii pe net.

Florio

Citat din: ss din Noiembrie 22, 2012, 09:13:15 PM

Aproximativ Chiajna, practic intre Bucuresti si Chiajna, cu vedere la agricultura. Problema cu Lacul Morii este taluzul betonat si inclinat, pe care se poate cobora un caiac sau maxim o pneumatica. Pe Morii am inteles ca functioneaza o scoala de vele pentru copii, dar n-am gasit prea multe informatii pe net.

E clubul Fapt sub indrumarea lui Alex Mihaita. Daca vreti informatii, vorbesc cu el .

felicimond


sorin_mh

#219
Salut tuturor!

De nume Oniscu Sorin, am amerizat (fara parasuta) pe forum pe 01 Decembrie: cadou din partea guvernului, la pachet cu ziua "libera"!...
"Rac" in domeniu, dar catana batrana in viata "normala" (53 ani, in viitorul aropiat).
Mi-am revenit din socul amerizarii doar in acest week-end, cand am descoperit ("evrika !") acest topic.
Sunt un plaur plutitor (singura mea calitate nautica) de Delta Dunarii (Mahmudia), care mereu a navigat haotic impotriva curentului, cu cateva escale efemere: Tulcea (copilarie); Constanta si Galati (formare si toaletare); Mangalia si Constanta (practica si familie). Actualmente, amarat vremelnic pe un curs de apa dulce-Tevere. Pavilion de Constanta, pe care doresc sa il schimb in viitorul apropiat cu unul de Mahmudia - taxe mai mici  ;D!
Avere actuala (in domeniul ambarcatiunilor): cada din baia apartamentului.
Dorinte: sanatate (si apoi le-om duce/face toate).
Ceea ce va doresc si voua!


felicimond

quote author=sorin_mh link=topic=3.msg8764#msg8764 date=1355655959]
Salut tuturor!

De nume Oniscu Sorin, am amerizat (fara parasuta) pe forum pe 01 Decembrie: cadou din partea guvernului, la pachet cu ziua "libera"!...
"Rac" in domeniu, dar catana batrana in viata "normala" (53 ani, in viitorul aropiat).
Mi-am revenit din socul amerizarii doar in acest week-end, cand am descoperit ("evrika !") acest topic.
Sunt un plaur plutitor (singura mea calitate nautica) de Delta Dunarii (Mahmudia), care mereu a navigat haotic impotriva curentului, cu cateva escale efemere: Tulcea (copilarie); Constanta si Galati (formare si toaletare); Mangalia si Constanta (practica si familie). Actualmente, amarat vremelnic pe un curs de apa dulce-Tevere. Pavilion de Constanta, pe care doresc sa il schimb in viitorul apropiat cu unul de Mahmudia - taxe mai mici  ;D!
Avere actuala (in domeniul ambarcatiunilor): cada din baia apartamentului.
Dorinte: sanatate (si apoi le-om duce/face toate).
Ceea ce va doresc si voua!


[/quote]


Si mie mi-au raspuns frumos o sumedenie de mai vechi forumisti la instalarea mea aici, asa ca fac cuvenita buna-primire noului mebru: bine ati venit pe forumul celor cu si fara barci, dar iubitori de apa si obiecte plutitoare![

Alex78

#221
Salutare

Ma numesc Alexandru Prodan, 34 de ani. Nu prea am avut jucarii cand eram mic asa ca refulez acum :-). Pe o parte din membri forumului am avut ocazia sa-i cunosc ocazional sau virtul pe barcaholic. Ii consider niste oameni excelenti. Din pacate fiind o fire mai retrasa nu prea am interactionat (din vina mea bineinteles).
Nu pot spune ca sunt un impatimit al ambarcatiunilor asa cum sunt altii de aici. Dar de mic copil imi aduc aminte ca-mi placea sa fac cu prietenii barci cu abur din polistiren si cutii de ness :-). Mai tarziu am fost atras de canoele indienilor din Canada. Barcile cu motor ma lasa rece. Fac zgomot si in viteza nu te bucuri de peisaj.
Prin 2008 am reusit cu greu sa-mi iau un caiac Bic Sport Bilbao. Vroiam canoe dar nu imi permiteam si nici nu imi placeau cele de la noi de pe piata. Atunci am simtit pentru prima data libertatea pe care o simti pe apa. Parca esti in alta lume. Zgomotele orasului dispar pe apa. Sunt convins ca stiti mai bine decat mine despre ce e vorba.
In 2010-2011 am vazut doi baieti pe barcaholic care au construit doua canoe: Orafaz si Nanok. Initial am zis ca nu voi reusi in vecii vecilor sa fac ce au facut iei. Dar am inceput sa sap mai ales pe forumurile din strainatate. Am cumparat si niste carti. In perioada aceea strangeam niste bani ca sa imi iau un smartphone mai de doamne ajuta. I-am capatuit pe materiale pentru canoe :-). In septembie am inceput si de 1mai anul urmator eram pe apa.
Sunt total indragostit de canoele canadiene. Sunt usoare, manevrabile si incapatoare (daca sunt facute cum trebuie).
Urmatorul vis e sa ma plimb cu ea prin Delta. Nu am vazut Delta niciodata. Mor sa o vad. Dar e foarte greu. Serviciul in ture si unele sambete la munca imi tot pun piedici de vreo 6 ani. Dar zic mersi ca am serviciu pe foametea asta :-)

Mi-ar placea sa vad mai multe intruniri pe apa.

Bine v-am gasit si sarbatori fericite!
Alex

bogdanbuciu

Bina ai venit Alex,
aproape aceeasi prezentare ti-ai facut si cand ne-am intalnit prima data asta primavara (romantic, nu :D)
fain ca ai ramas multumit de ceea ce ai, o sa fi happy si la batranete

De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Alex78

Atata stiu, atata zic :-). As fi mai happy daca as putea sa ies mai des cu lumea :-).

Nakasone

Salut pe toata lumea !
Nu stiu daca din pupa sau prova , dar sigur pe aici ..."adie" un alt vant.
Pe scurt: Lucian,economist,55 ani,Bucuresti. 
Prima mea intalnire live cu o nava a avut loc ,dupa repartitie, cand se  construia petrolierul Libertatea, pe care am si urcat (parca 33-35 m ?), apoi sus la,,castel"(e corect ??).Sunt lucruri ce nu pot fi uitate (sudorii de la dublu fund, cum arata sala masini !).Dotare mea actuala :  o gonflabila,un motor de 5cp.
Deocamdata nu am experiente proprii pe apa cu acest tandem.
Ma fascineaza acest hobby si sper sa acumulez cat mai mult posibil si cu sprijinul vostru.
Sarbatori fericite tuturor !
carpe diem