Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

felicimond

Bun venit Alex78 si Nakasone!

Sarbatori Fericite si La Multi Ani!

dany

#226
Ma numesc laios daniel ,sunt din Bacau ,46 ani .Sunt pescar de 40 de ani si indragostit de barci .Am avut camere de tractor ,pneumatice,dupa care am construit una de tabla si mai apoi una de fibra.Pentru deplasare  am folosit vasle si mai apoi un motor de 4 cai jhonson in2t.Sunt sigur, ca multi dintre voi au facut la fel si anume ca au dorit mai mult si anume :siguranta,confort ,viteza...Si astfel mi-am luat o barca papuc[am prezentat-o un pic la capitolul salupe si am ramas impresionat de disponibilitatea lui vali de a-mi raspunde,pt. care -i multumesc],si un motor yamaha AE653 care necesita reparatii.Am apelat la prietenul si partenerul meu de pescuit sa ma ajute la capitolul internet+poze si am sa postez mai multe.Barca trebuie cosmetizata si usurata pt. care deja i-am scos banchetele[in jur de 40 kg] din placaj stratificat si am sa ma orientez la scaune din plastic sau fibra,dar de usurat mai mult...nu stiu ...sa umblu la fundul dublu? Nu as face asa ceva pt.ca as destabiliza-o,cred.Am sa fac tot posibilul sa ajung la Galati,la oarece prieteni,sa vad pe viu la adevaratii meseriasi cum se lucreaza,eu fiind  amator ,dar cu ceva abilitati tehnice,imi place sa cred asta. Revin curand ,si multumesc din nou. poze cu  barcile facute de mine

dany

#227
 ma chinui singur ...momentan cu poze: ambele barci le transportam pe roti ,perpedes

dany


felicimond

Salut Dany si bine ai venit pe forum!

Foarte tari barcile tale, felicitari. Fata de ce am realizat eu, observ o mare calitate la ele: ai reusit sa le faci. E tare mai ales a doua, care pentru pescuit pe lacul in apropierea caruia se pare ca locuiesti, e suficienta. Nu stiu daca o sa mai poti duce cu mana barca cea noua (si grea) de care te pregatesti. Sunt curios sa vad sistemul de prindere a rotilor, mai ales ca pe cea de la prova o vad ramasa pe loc cand mergi pe apa.

Fir intins!

Dragos (felicimond)

dany

salut dragos,Barca de tabla avea rotile independente,cu balamale,cele doua din spate aveau o bara transversala intre ele ,pentru a le lua jocul [rol de osie numai ca era montata sus-se vede in poze].Barca de fibra [cea patratoasa,TAB ,o numeam eu] o transportam pe un carut cu roti de dacie[spate]si in fata o roata de roaba cu protap.Mai greu cu urcatul si coboratul  unui dig ,unde foloseam un vinci , dar asta este ..La salupa trebuie sa-mi iau un peridoc , sa ma pot duce si pe lacurile de pe siret si poate in delta[om vedea -sunt multe de facut].Ma opresc aici deocamdata ca am intrat in'' transa''.pe curand

AdrianZUZ

Salut Capcompass,
Adrian, 36 ani, Bucuresti, bolnav de orice activitate in aer liber - ski, motociclete de orice fel, off road, wind surf si mai nou (de 2 ani) caiac, si mult mai nou (de anul trecut) barci cu motor.
La inceput a fost un British Seagull 40 Minus, apoi un trimaran mic WaterTender 9.4 asortat cu un Tohatsu 4cp 2t si anul asta am luat un RIB 4,2m + Yamaha 20cp 2t.
In general iarna nu am liniste, fie pregatesc o masina de off road, fie o restaurare, anul asta am ales sa frec motoare de barca.
Sper sa ma suportati cu diferite intrebari despre motoare, navigatie, locuri de vazut pe ape.
Multumesc

felicimond


potel

Salut toata lumea de pe forum. Sunt nou pe aici... dar cu pasiuni vechi, legate de apa, ca's nascut si crescut pe malul Dunarii,  la Galati.
Numai bine, tuturor.

neo

  Salutare tuturor! Ma numesc Vreju Cristian,sint din Bucuresti si am 45 de ani.Pina acum numai cu pescuitul,prin delta,dar se pare ca a venit timpul sa intru si eu `in rindul lumii`(mai bine mai tirziu decit niciodata :)).Ma bucur ca v-am gasit pentru ca,sigur,voi avea nevoie de sfaturile si experienta voastra. Numai bine si multumiri anticipate!

modi

Salut domnilor ! Bine v-am gasit , frumoasa comunitate de "acvatici" .
Am si eu un locsor prin preajma ?

Vali

Bine ai venit printre noi @modi, iar intrebarea ta cred ca e retorica :). In plus, cred ca majoritatea userilor de pe aici avem si noi "rau de asfalt" :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

Citat din: modi din Mai 30, 2013, 05:39:49 AM
Salut domnilor ! Bine v-am gasit , frumoasa comunitate de "acvatici" .
Am si eu un locsor prin preajma ?

Salut, bun venit.  Ceva imi spune mie ca esti Modigliani de pe rapitori.ro.
Am dreptate?

modi

Citat din: Mihaif99 din Mai 30, 2013, 05:19:34 PM
Citat din: modi din Mai 30, 2013, 05:39:49 AM
Salut domnilor ! Bine v-am gasit , frumoasa comunitate de "acvatici" .
Am si eu un locsor prin preajma ?

Salut, bun venit.  Ceva imi spune mie ca esti Modigliani de pe rapitori.ro.
Am dreptate?

;) ;) ;) Shhhht !

.....................................

Salut Mihai ! Ma bucur mult sa ne regasim !

nor

Salut, si bine v-am gasit.
Numele meu este Panait Nour,am 40 ani, ca hoby-uri:pescuitul ,.....barcile m-au atras de mic ......asa ca ma bucur ca v-am gasit.  :)