rezervorul de ulei face vid-Evinrude Etec30 cp

Creat de bbl81, Mai 14, 2019, 02:01:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bbl81

salutare,
am mers cu al meu motor maxim 2 ore de mars, turatii cam 4000-4500, si cand am ajuns acasa am vazut ca rezervorul de ulei a facut vid. A mai patit cineva asa? era strans deformat ca o perfuzie desumflata, iar cand i-am desfacut capacelul, si-a revenit la forma.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

mariusm piesenoi111

#1
Vorbește la dealer...cred ca e busonul defect
Ai grijă ca nu e de joacă ca nu îți mai da ulei dar nu îți dă nici avarie ca ulei ai în vas si e posibil sa bulesti motorul

bbl81

da, la capacel ma gandeam si eu. probabil are supapa si e defecta. pana atunci il tin putin desfacut, cat sa poata trage aer.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

marian giurea

eu nu am avut problema asta niciodata ,umplu rezervorul la plecare si dupa 3-4  zile de plimbari ,cand vin inapoi pe uscat, ii verific nivelul si atat

teo pes

WD 40 din belsug(spalat) in capac, daca nu face servici demontata cu atentie supapa!problema este ca se schimba debitul la pompa de ulei!!!!! daca mergi asa !
Viata i grea !!  Dar trece !!

bbl81

am sa incerc si cu wd 40, de demontat imi e frica.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

marian giurea

daca mai e in garantie,incearca la reprezentanta,daca nu ,suna ma(0740014481),am in minte o posibila solutie pt inlocuirea capacului

bbl81

Citat din: marian giurea din Mai 15, 2019, 11:07:39 AM
daca mai e in garantie,incearca la reprezentanta,daca nu ,suna ma(0740014481),am in minte o posibila solutie pt inlocuirea capacului
la reprezentanta am vb, dar ei sunt la bucuresti, eu la Timisoara. nu cred ca imi inlocuiesc ei capacul in garantie. As vrea sa incerc cu alt capac, sa vad daca e ok, dar cine sa ma imprumute....?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

alin66

salut , cand am avut o problema electrica la evinrude , am apelat la cei de la motobike shop din ciarda rosie , din pacate nu gasesc nr. de telefon , au fost super ok si sunt specializati pe produse bombardier , poate te ajuta cu un buson

bbl81

Citat din: alin66 din Mai 15, 2019, 01:59:51 PM
salut , cand am avut o problema electrica la evinrude , am apelat la cei de la motobike shop din ciarda rosie , din pacate nu gasesc nr. de telefon , au fost super ok si sunt specializati pe produse bombardier , poate te ajuta cu un buson

salut alin66. Multumesc de info. am vorbit cu cei de la Eironautica, de unde am cumparat motorul. Un buson nou este 40 ron, si il au pe stoc. Daca le trimit poze/film cu defectul, o sa deschida dosar de garantie.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

Update.
daca doresc rezolvarea problemei in garantie, trebuie dus motorul in service la ei, cica ar fi o valva  de ventilatie blocata care face parte din rezervor . se inlocuieste tot rezervorul de ulei. 441 eur este costul rezervorului daca e sa il cumpar in afara garantiei.   
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

dusan

Poti face tu o gaurica minuscula cu burchiul de la boilisuri.si nu mai ai probleme

bbl81

asta cu gauritul am luat-o in calcul dar este ultima optiune. intre timp trebuie sa inspectez supapa aceea , nu ar trebui sa fie nu stiu ce stiinta acolo, poate ii dau restart.  :)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

teo pes

Citat din: bbl81 din Mai 22, 2019, 08:14:02 AM
asta cu gauritul am luat-o in calcul dar este ultima optiune. intre timp trebuie sa inspectez supapa aceea , nu ar trebui sa fie nu stiu ce stiinta acolo, poate ii dau restart.  :)
;D Ce dr sa fie ... un harc si o membrana care nu se aseaza bine !! ;D
Viata i grea !!  Dar trece !!

bbl81

Citat din: teo pes din Mai 22, 2019, 01:39:38 PM
;D Ce dr sa fie ... un harc si o membrana care nu se aseaza bine !! ;D
asa ma gandeam si eu. Sau o bilutza si un harc
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"