Sfat achiziție barca

Creat de AlinF, Iunie 14, 2019, 02:05:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

scm_ro

Daca motorul ala e bun, cumpara-l si pe urma cumpara si o barca cu podina solida si chila gonflabila. Eu am o kolibri 360 cu un selva de 15cp in 2 timpi si sunt multumit de combinatie in concedii.

AlinF

Salutare!
În weekend am ieșit pe Dunare să testez 2 motoare împreună cu un amic - potențial vânzător al motoarelor pt mine.
Am folosit barca lui, un Qiucksilver de 3 m , podina gonflabila și chila . Barca e foarte asemănătoare cu a mea , având cam aceleași kilograme.
Motoarele testate au fost un Envirude 8cp 2 timpi și un Mariner 6 cp 2 timpi. Cu envirude am coborât 10 km în aval și înapoi iar cu mariner 10 km amonte și înapoi.
Envirude cizmă scurtă, Mariner cizmă medie.
Ce m.a pus pe gânduri este următoarea situație: 1.Mariner, deși mai mic -6 cai - este mult mai greu decât Envirude de 8 cai ( acesta l.am transportat lejer cu o mână la apă- pe când celălat doar împreună cu amicul am reușit sa.l manipulam)
2. Pe barcă, efectul acela de apupare, despre care a vorbit mai sus un coleg de forum,  a apărut doar la motorul mai mic și mai greu (mariner); glisajul se obținea cu eforturi susținute din partea noastră și se îndoiau baloanele în zona oglindă ( împingea mult oglinda înspre barcă și se cam frângeau acolo baloanele)

Urmează să fac in viitor o testare și cu acel motor Envirude de 15 cp 2 timpi.

Ce nelămurire aș avea eu și sper să mă luminați cei cu mai multă experiență: e posibil ca acel motor de 15 cai despre care am vb , fiind de generație mai veche,  să fie mai ușurel? Acum se află dat cu împrumut la un pescar de clonc , care îl folosește foarte încântat pe o pneumatica Storm de 3.3 cu chila și podina rigidă și spune că motorul nu are mai mult de 30 de kg....
Eu am estimat motoarele pe care le.am folosit în weekend la aprox 26 kg Envirude sipeste 30 kg mariner
Unde aș putea să aflu ce greutate are acel envirude de 15?
....
Pentru că după mica și umila mea experiență, inclin să cred că e f importanta greutatea motorului și nu forța cu care împinge în oglindă
Un 6 cai turat în blană, cu barca mea încărcată cu 450 kg, pune mult mai multă presiune pe oglindă decât un 15 cai la fel de greu, dar cu 120 de kg în barca

Vali

CitatUnde aș putea să aflu ce greutate are acel envirude de 15?

Il pui pe un cantar de cantarit oameni, cu capacul in jos si cizma in sus.
Eu asa am facut cu toate motoarele 2t care m-au interesat. Atentie,nu cumva sa faci la fel cu vreunu' in 4t :).

Acum scriu de pe telefon, mai tarziu am sa intru de pe lectop sa povestim de motorasele alea.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Zodiac

#18
Citat din: AlinF din Septembrie 16, 2019, 12:00:07 PM

Unde aș putea să aflu ce greutate are acel envirude de 15?


Pai ti-am spus eu in postul #11 ! 36 de kg !

Barca pneumatica QUICKSILVER SPORT 300 necesita motor cu cizma scurta . Cu cat cizma e mai lunga , cu atat elicea prinde mai multa apa iar forta de apasare pe oglinda e mai mare .

PS - Verifica motoarele pe barca ta si nu pe alta cu dimensiune diferita , material diferit , poate presiune in baloane diferite si firma diferita !

Vali

Alin, problema ta cu motorul Mariner e cauzata de cizma lunga, cum bine a spus si @Zodiac.

La o asemenea barca ai oglinda pentru cizma scurta, de multe ori pentru cizma cea mai scurta, care azi nici nu se prea mai gaseste - 38 cm, sau chiar mai putin.

La kaboat-ul pe care spuneam ca am pus 15 cai / 2t, oglinda era asa scurta incat motorul meu cu cizma scurta de 44 cm avea vreo 7-8 cm intre fundul barcii si placa antiventilatie. Din cauza asta se si curbau baloanele, asa cum s-au curbat si la tine.

Daca cizma intra prea adanc in apa, impingerea ei face parghie si iti curbeaza baloanele, mai ales daca motorul e prea puternic. Deci nu are ce cauta un motor cu cizma lunga la o pneumatica mica, proiectata din start pentru cizma scurta.

Deci daca vrei rezultate bune, foloseste exclusiv cizma scurta, si incearca sa faci cum ti-a spus @Zodiac, adica probe cu motorul direct pe barca ta.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau