Transport Germania-Romania

Creat de takeabit, Iunie 30, 2019, 10:46:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dbr

Salutare Oameni Buni,
Gib Sea 76 a ajuns in Ro. A fost descarcata in Orsova si pusa pe frumoasa Dunare.
Felul lui Takeabit de a fi , atitudinea lui fata de noi toti, nu m-a impiedicat totusi sa gandesc in continuare asa cum v-am mai spus si alta data: ,, Nu barcile sunt de vina ci oamenii''. Deci nu am luat in seama ce era legat de om, ci mai mult ce era legat de barca. Se spune ca atunci cand ai o activitate periculoasa, nu e bine sa te certi cu nimeni, pt ca nu se stie daca mai ai timp sa te impaci  ;)
Stima tuturor.

@ Alex 1968: Noi ne cunoastem. Imi place felul tau tehnic, exact, asa cum ii sta bine unui inginer :). Voi detalia in curand pe topicul cu legarea barcilor pe peridoc chestiunile astea. Am vrut sa fac mai demult asta dar timpul e scurt... :(

takeabit

Referitor la acest individ care afirma ca nu barcile sunt de vina ci oamenii. Personal din discutiile telefonice purtate cu el as dori sa trageti singuri concluzii asupra urmatoarelor aspecte. In luna martie l-am sunat din partea lui Mihai stomatolog din Tulcea care imi spusese ca i-a adus barca din Olanda cu 1500€. Mi-a cerut 4000 €. Nu a recunoscut spusele lui Mihai iar cine il cunoaste pe Mihai stie ca e corect si integru. Acum cand a fost vorba sa aduc aceasta barca el a negociat permanent pretul si locul unde sa fiu lasat pentru suma de 2000€ si anume la Mohacs. Stabilind si suma de 2500€ cu care sa fiu dus ls Severin. Dupa acceptarea conditiilor a fost de acord sa-mi dea numarul ungurului. Am aflat de la ungur ca si in martie tot lui i se ceruse sa imi aduca barca. L-am rugat sa-mi dea numarul de telefon al capitanului de la Drobeta Turnu Severin. Mi-a raspuns ca intai sa vorbeasca el si apoi imi da numarul. Noci pana astazi nu mi-a dat numarul.
Tot ceea ce face acest individ este bazat doar pe interese personale iar toata aceasta bravada nu este decat praf in ochii celor care il cred. Eu am postat numarul ungurului ca sa beneficieze toti romanii de serviciile lui fara intermedierea lui.
Ma vad nevoit sa va informez despre aceste lucruri stupefiat de indrazneala lui de a ma jigni aici pentru faptul ca am aratat ca afirmatiile unui anume domn nu corespund realitatii.

bbl81

Citat din: takeabit din Iulie 09, 2019, 01:55:34 AM
Referitor la acest individ care afirma ca nu barcile sunt de vina ci oamenii. Personal din discutiile telefonice purtate cu el as dori sa trageti singuri concluzii asupra urmatoarelor aspecte. In luna martie l-am sunat din partea lui Mihai stomatolog din Tulcea care imi spusese ca i-a adus barca din Olanda cu 1500€. Mi-a cerut 4000 €. Nu a recunoscut spusele lui Mihai iar cine il cunoaste pe Mihai stie ca e corect si integru. Acum cand a fost vorba sa aduc aceasta barca el a negociat permanent pretul si locul unde sa fiu lasat pentru suma de 2000€ si anume la Mohacs. Stabilind si suma de 2500€ cu care sa fiu dus ls Severin. Dupa acceptarea conditiilor a fost de acord sa-mi dea numarul ungurului. Am aflat de la ungur ca si in martie tot lui i se ceruse sa imi aduca barca. L-am rugat sa-mi dea numarul de telefon al capitanului de la Drobeta Turnu Severin. Mi-a raspuns ca intai sa vorbeasca el si apoi imi da numarul. Noci pana astazi nu mi-a dat numarul.
Tot ceea ce face acest individ este bazat doar pe interese personale iar toata aceasta bravada nu este decat praf in ochii celor care il cred. Eu am postat numarul ungurului ca sa beneficieze toti romanii de serviciile lui fara intermedierea lui.
Ma vad nevoit sa va informez despre aceste lucruri stupefiat de indrazneala lui de a ma jigni aici pentru faptul ca am aratat ca afirmatiile unui anume domn nu corespund realitatii.

ai si de la mine un 'smite', care vine fara dujmanie la pachet. este strict legat de atitudinea ta, pe care am urmarit-o si pe celalalt forum. Eu ca si multi altii am invatat o gramada de chestii de pe aceste forumuri, de la colegi mai experimentati, sau de la altii mai putin experimentati.

PS: daca toti am avea atitudinea ta transanta, nu ar mai invata nimeni, nimic, despre nimic.
Sper sa ramai membru pe aceste forumuri, cu o viziune mai luminoasa, si vei fi bine venit de catre toti colegii,.
Ne uneste o pasiune nobila, care trebuie sa scoata tot ce e mai bun in noi.

Mult noroc!
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Florio

Citat din: bbl81 din Iulie 09, 2019, 10:14:44 AM
........................
daca toti am avea atitudinea ta transanta, nu ar mai invata nimeni, nimic, despre nimic.
Sper sa ramai membru pe aceste forumuri, cu o viziune mai luminoasa, si vei fi bine venit de catre toti colegii,.
Ne uneste o pasiune nobila, care trebuie sa scoata tot ce e mai bun in noi.

Mult noroc!

Sunt întru totul de acord cu spusele de mai sus, aici nu e locul animozităților sau orgoliilor.
Ele pot exista, ca peste tot în lume, dar niște oameni inteligenți vor ști să păstreze linia ideilor constructive și a vocabularului aferent.


Mihai

Salut prietenii de pe forum, si-mi permit sa adaug cateva cuvinte daca tot am fost pomenit in discutia deschisa aici de colegul Adrian. Incep prin a-mi exprima parerea de rau in ceea ce priveste experienta neplacuta prin care a trecut Adrian, dar nu pot sa nu-i spun ca greseste in aprecierile ce-l privesc pe Bogdan Dbr. Acum doi ani si jumatate cand am colaborat cu Bogdan pentru aducerea din NL a barcii mele (tot din marina Monikendam),eram pentru el un necunoscut, si viceversa. Ne cunosteam doar din discutii de pe forum. Ulterior am devenit pot spune prieteni de mare incredere. Modul profesionist in care a rezolvat atunci in iarna lui 2016-2017 problema aducerii barcii in perfecta stare in RO, inclusiv problema gasirii contracronometru a unui peridoc foarte bun si potrivit transportului in siguranta pe timp de iarna, ma fac si acum sa declar ca suma ceruta de el atunci a fost poate mica pentru problemele ivite si rezolvate cu brio. Mai trebuie mentionat un lucru, si anume ca atunci nu a fost un transport agabaritic dpdv al latimii barcii. Nu stiu acest aspect ce probleme tehnice si ce costuri aduce in ecuatia unui transport. In toate cele spuse mai sus, sunt convins ca pot fi acuzat de subiectivism, si sunt convins ca pot exista alti colegi de forum, care nu sunt de aceeasi parere .Cu toate astea, Bogdan este pentru mine un profesionist in domeniul transportului rutier al barcilor si poate in viitor daca suntem sanatosi voi apela din nou tot la el daca va mai fi nevoie, cu aceeasi incredere. In ce priveste relatia dintre voi poate putin tensionata ,asa cum spunea si Florio, doi oameni inteligenti uniti mai ales de aceleasi pasiuni,vor gasi neaparat o cale de reconciliere.

Zodiac

Problema e destul de simpla fara a intra in amanunte . Nimeni nu baga mana cu forta in buzunarul altuia !
Vrei bine , nu....gasesti varianta care iti convine !
Vrei un sfat pe forum...intrebi ! Sunt colegi care isi consuma din timpul lor si din experienta lor si iti raspund GRATIS...zic eu ca e foarte bine !
Alegi o varianta din cele expuse....bine , nu alegi nici o varianta din cele expuse...la fel de bine .
Dar sa-i iei la ''alergat'' pe cei care vor sa te ajute...asa mai bine sau mai putin bine....nu e BINE !

Vali

Nu va mai certati. Treaba e undeva la mijloc. Sunt oameni multumiti, dupa cum sunt si nemultumiti rau tare.
Importanta e insa proportia. Si pe mine ma injura (rar) cate unul, dar pana in prezent n-am reusit sa-mi fac vreun dusman adevarat.

Vreti sa nu ajungeti la asemenea probleme, faceti-va lectiile bine. In momentul cand esti expus si nepregatit, chiar si o intentie aparent buna poate fi interpretata eronat.

Si inca un lucru: incercati sa pastrati atmosfera pe forum agreabila. E valabil pentru toata lumea. Suntem singura comunitate pe specific unde se discuta echilibrat si pertinent. Dupa cate o "sesiune" pe grupurile de facebook intru sa ma linistesc pe capcompas. Nu uitati ca forumul de fata s-a infiintat dupa un mega-scandal pe barcaholic, tocmai pentru a nu mai fi obligati sa "ingeram" greatza unora sau altora.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pauli

Din proprie experienta stiu ca nu este Bogdan dbr cel mai parolist om din lume si e clar ca isi urmareste interesul doar din asta traieste, dar pana la urma face si treaba si asta e cel mai important. Restul e folclor inclusiv pretul platit de o terta persoana pentru aducerea barcii si care este invocat ca baza pentru un transport agabaritic

Bogdan

Faptul ca DBR nu e parolist, e putin spus. Din cate cunosc inca mai este dator unor colegi de forum care se abtin sa comenteze. Faptul ca isi adauga comisioane pentru serviciile facute, este un lucru firesc, fiind pana la urma afacerea lui. Nici preturile practicate de el nu pot face obiectul unor discutii, pentru ca omul isi apreciaza singur munca. Nu se poate lua in calcul nici faptul ca sumele nu sunt fiscalizate, dar in situatia asta e bine de stiut ca transportul se face pe raspunderea beneficiarului si nu a transportatorului care actioneaza pe baza de procura.
Dar de aici si pana la potlogarii este cale lunga.