Asigurare la barca

Creat de mariusm piesenoi111, Iulie 30, 2019, 11:47:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mariusm piesenoi111

Citat din: iulian_cioclin din Iulie 23, 2019, 03:09:45 PM
Nu m-am impacat cu honda, am trecut pe Yamaha si nu regret.

Tura va fi in perioada 2.08 - 9.08
Caut cazare pe data de 4 la Sulina si pe data de 5 la Sf. Gheorghe. Conditia primordiala este ca pensiunea sa aiba ponton pazit. Aveti vreo recomandare in sensul asta?
Recomandarea este asigurarea full la barca
Fara gluma
Peace of mind

bbl81

cam cat de scumpa este asigurarea pe an? Parca as dormi si eu linistit, fara grija ca este furata barca sau motorul.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

mariusm piesenoi111

La mine parca a fost 1200ron dar la valoarea de nou

iulian_cioclin

Citat din: mariusm piesenoi111 din Iulie 30, 2019, 11:47:32 AM
Recomandarea este asigurarea full la barca
Fara gluma
Peace of mind
Chiar sunt ingrijorat cu securizarea barcii peste noapte. Voi campa in 6 locuri diferite, si de vreo doua ori la pensiune. Mai nelinistit stau la pensiune decat atunci cand voi avea barca langa cort.
Presupun ca securizarea cu lant si lacat este obligatorie,  nu?

mariusm piesenoi111

Nu există lanț și lacăt care sa nu poată fii tăiat
Sincer...nu am mai auzit de mult timp sa se fure barci on Delta mai ales in zonele unde nu ajungi decât pe apa
Pe la Dunavat au mai fost ceva cazuri ca se ajunge pe sosea și se pleacă repede

kama3

Daca va faceti asigurare la barca cititi bine conditiile asigurarii si clauzele contractuale. E posibil ca produsul sa fie ambalat frumos, dar sa in cazul unei daune sa nu mai fie chiar asa cum a fost prezentat. Cereti conditiile tiparite si cititi-le cu atentie, nu credeti pe cuvant tot ce spune agentul care vinde. Din pacate la vanzari sunt niste oameni, iar la daune cu totul altii.
In cazul riscului de furt verificati toate clauzele. Legarea barcii cu lant si lacat de un copac nu inseamna totdeauna "asigurat corespunzator" si poate duce la respingerea dosarului. E posibil ca furtul sa fie acoperit doar daca barca e intr-un loc pazit/supravegheat video, intr-o incinta incuiata.
Am vrut si eu sa-mi fac o asigurare la barca, cand era defuncta Astra Asigurari. Concluzia a fost ca nu mertia banii dati pentru ce beneficii eventuale as fi avut. Mai tarziu am fost la Generali. Un produs si scump si prost.
Verificati foarte bine conditiile pentru ca produsul poate fi doar o asigurare psihologica nicidecum una efectiv in folosul asiguratului.

mariusm piesenoi111

Asa este dar lucrurile s-au schimbat
Am negru pe alb toate condițiile și sunt f ok dar este adevărat că există o condiție și anume: barca sa fie asigurată cu încă un mijloc (lanț,lacat) față de obișnuita parama.
Cam atât.

Sam

Salut Marius,

Poti sa ne spui te rog, la ce firma ti-ai facut asigurarea?

Multumesc!

mariusm piesenoi111

Omniasig
Plătise cu 1000ron mai mult la Grupama pt ca au fost singurii care au răspuns dar apoi a răspuns un dealer de asigurări din Sibiu(pe care îl recomand din suflet pt cum s-a miscat) și a venit cu o ofertă mai bună la o valoare mai mare(exact din factura) și cu asigurarea integrală în timpul transportului(zic eu destul de importanta)

kama3

Citat din: mariusm piesenoi111 din Iulie 30, 2019, 11:53:47 PM
barca sa fie asigurată cu încă un mijloc (lanț,lacat) față de obișnuita parama.
Si daca barca e asigurata cu lant+lacat de un copac pe malul Dunarii  si este furata, atunci se despagubeste?
Sau e necesar ca sa fie intr-o marina legal amenajata si pazita?
Sau daca e legata cu lant + lacat de pontonul lui nea Gogu , care noaptea nu e pazit si nu e supravegheat?

AdrianZUZ

Caut si eu un broker pentru asigurare tip RCA la barca aflata sub pavilion Belgia!
Daca ati facut, sau stiti ceva va rog sa imi spuneti si mie.
Multumesc


mariusm piesenoi111

claudiu.vulcu@transilvaniabroker.ro
Pe mine el m-a servit foarte prompt și OK
Da dacă este legată de pom cu parama darcsi cu un lanț și lacăt și se fură esti despăgubit integral(exact asta am întrebat și eu)
Mai trebuie ca motorul sa fie permanent fixat pe barca

deltasub

Citat din: AdrianZUZ din Iulie 31, 2019, 12:26:24 PM
Caut si eu un broker pentru asigurare tip RCA la barca aflata sub pavilion Belgia!
Daca ati facut, sau stiti ceva va rog sa imi spuneti si mie.
Multumesc


Eu am făcut asigurare aici. M-a costat 100 euro acum doi ani. A făcut și un prieten cu barca inmatriculata in Romania. 


Corso Garibaldi 32/5
16043 Chiavari (GE)
Tel. 0185 598878 - 598885
Fax. 0185 1991658
Iscriz. Rui n. A000187117
Corso Garibaldi 32/4
16043 Chiavari (GE)
Tel. 0185 305987
Fax. 0185 1991658
Iscriz. Rui n. A000218007
www.assibotto.it

Florio

Citat din: mariusm piesenoi111 din Iulie 31, 2019, 04:58:51 PM
claudiu.vulcu@transilvaniabroker.ro
Pe mine el m-a servit foarte prompt și OK
Da dacă este legată de pom cu parama darcsi cu un lanț și lacăt și se fură esti despăgubit integral(exact asta am întrebat și eu)
Mai trebuie ca motorul sa fie permanent fixat pe barca

Am o nedumerire, Marius: cum știe firma de asigurări că barca a fost legată cu lanț și lacăt?
Va trebui să probezi acest lucru, pentru a beneficia de suma asigurată?

kama3

poti sa atasezi conditiile de asigurare?