Down East Cruiser 23

Creat de Sorin., Septembrie 16, 2019, 02:42:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sorin.

Aaa... si am uitat sa va spun! Pe 16, barcuta mea a facut... 3 luni :)

Sorin.


Sorin.


dany

Frumos si ingrijit lucrat.Parca ai lucrat numai la barci!!!!Peste toata suprafata ca sa acoper tesatura eu am dat cu chit din microsfere cu epoxidica .Se lucra frumos tare si parca se autonivela cand dadeam cu paleta de plastic.Poate intorci barca sa lucrezi pe orizontala bordurile....,ai inteles ce am vrut sa spun..

Sorin.

Da @dany... lucrez la asta! :). Trebuie sa vad cum am sa reusesc sa o asez pe o parte. Are 2,5m latime, cu un eventual suport de 10-20cm... ar trebui sa ma ridic lundeva la 3m sa lucrez, nu am unde! Stiu, m-ar ajuta mult si la vopsit...
Ma gandesc sa ma opresc aici, sa o intorc si sa lucrez la interior. Vopsitul... la vara, cand pot lucra afara in voie si pe orizontala si pe verticala :).
Da... cred ca asa o sa fac. O intorc pentru interior. Si mai am un motiv. Placajul s-a asezat foarte bine, am verificat cu un linear. Totusi, la 7 m, sunt mici locuri unde are denivelari de 1-2mm. Ma gandesc ca daca incarc/ chituiesc acum acele 'goluri', cand am sa o intorc sa pun traversele longitudinale/ stringerii, care de fapt ele imi vor indrepta/ intinde placajul, locurile pe care le-as fi umplut acum cu chit vor deveni... 'galme'. Asa ca am sa o intorc acum, pun structura la interior pana la copastie si dupa o intorc inapoi si o pregatesc pentru vopsea.

dany

F bine gandit!Cred ca multe ore destinate somnului sau sacrificat pt. lucrarea asta.Eu stiu la ''tigaile''mele de pana -n 5m ce patesc....Dar daca o luam proportional ,e clar  ca depasesti ''baza mea de calcul''!!!!! :D :D

Sorin.

Buna la toti!
Sper ca sunteti cu totii bine!
Nu ne-am mai auzit de aproape un an... dar sa stiti ca v-am dus dorul.
Am lucrat... am avut 2 job-uri, al 2-lea la barca :), 2-4-6 ore/zi, zi de zi! Cum D-zeu a dat proiectantul ca barca se poate face in 400 ore de munca? Nici intr-un atelier/ santier specializat, un singur om nu cred ca o poate termina nici in 800 de ore. Am multe, cred ca mii de poze si cu siguranta, cand o sa am timp, o sa le pun aici.
Pana atunci, cu voia voastra, la 1 an si 2 luni... deschid o sticla de sampanie :)
Aveti cateva fotografii.
Toate bune voua! Aveti grija de voi si ai vostri, purtati masca si paziti-va sa nu ajungem toti odata la 'oxigen'.Avem timp... macar sa o facem cu randuiala :).

charlie

#52
Superb! Deși numărul de ore necesar e descurajant imaginile arată că se poate!

Bărcuța mea e probabil o zecime din complexitatea acestei lucrări dar și experiența mea 0 (zero) mă face să mă întreb cât va dura sa o vad pe apa :)

Încă o dată felicitări, spor și mulțumesc pentru poze!


dany

Felicitari!Frumoasa si eleganta!Banuiesc ca deja face parte din familie,la cat timp a-ti petrecut impreuna!
Spor in continuare!Sa vina pozele....

mariusm piesenoi111

Minunat!
Si eu te urmăream dar nu am mai intrat de luni bune aici și, ce sa vezi, am întrat amândoi azi :)
Spor la treaba și mare grija cu covizii!

Sorin.

Buna...
Am mai făcut câte ceva la barcuta mea. Sper ca in mai-iunie sa o pot pune pe apa :)
Pana atunci adun bani pentru un motor... 40-60cp si peridoc 1500Kg. Dacă intre timp auziți ceva, pe cineva care le vinde, dati-mi va rog de știre.
Am încărcat un filmuleț pe YouTube cu stadiul construcției.
Multumesc.

https://youtu.be/kXu0ElE7IzY

eugen67tl

Superba,felicitari! Imi place in special atentia pentru detalii . Succes in continuare .

Alex1958

Salut!
Intr-adevar o barca pe cinste! Felicitari pentru idee si realizare!
Cat de grea va fi in final? Cred ca se duce spre 8-900 kg, nu-i asa?
Mult succes si spor la treaba in continuare!

dany

Felicitari! Frumoasa rau!!!As mai scrie ceva dar am ramas fara cuvinte.....

pete

Arata super. felicitari. a mea e pistol cu apa pe langa ce faci tu