Importanta luminilor de navigatie

Creat de Zodiac, Septembrie 18, 2019, 02:30:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aveti lumini de semnalizare pe barca ?

Da
10 (71.4%)
Nu
1 (7.1%)
Nu am dar vreau
3 (21.4%)
Nu ma intereseaza subiectul
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 14

DoiNomazi

Citat din: Zodiac din Septembrie 19, 2019, 04:41:08 PM
Nu am zis ca cei care au orientat proiectoarele nu se pricep ci ca le-au reglat pentru ALTCEVA . Nu cred ca le-au orientat pentru ceata , nici pentru iluminarea drumului ci pentru a prinde tot ce se poate...peisaje...animale...etc. ;D . Pe drumuri la noi proiectoarele de pe masinile de off-road oricum sunt interzise pe drumurile publice...stiu sigur ;D ca am luat si amenda pentru asta in Austria . Pentru drum sunt convins ca aveau si faruri  ;D .
Eu vorbeam despre ceata , o neintelegere in comunicare .

PS - Nu stiu cine pleaca in desert pe ceata serioasa ;D !

Toate cele bune si tie !


Intreaba si tu pe un forum din Namibia... :) Cu putzin noroc si in Chile, dar ramai pe coasta, nu te du interior.

Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

drmarius

Utilizarea proiectoarelor este interzisa.
In delta si pe  canale, daca le cunosti cu o frontala mica si deplasament consider nivelul de siguranta ridicat, nu doar pentru mine dar mai ales pentru alte ambarcatiuni.

Zodiac

#17
Unde scrie ca sunt interzise ? Vorbim la modul general si nu pe canale mici in Delta .
Cu frontala mica...pe ce barca ? Cu vasle ?

''Articolul 3.07 - Interzicerea folosirii luminilor,
proiectoarelor, panourilor, pavilioanelor etc.
1. Se interzice folosirea de lumini sau proiectoare, ca şi de panouri, pavilioane sau alte
obiecte, dacă acestea pot fi confundate cu luminile sau semnalele menţionate în prezentul
Regulament, sau dacă acestea împiedică vizibilitatea sau complică identificarea luminilor sau
semnalelor.

2. Se interzice folosirea de lumini sau proiectoare care pot produce o orbire ce ar constitui un
pericol sau o împiedicare a navigaţiei sau a circulaţiei terestre.


https://portal.rna.ro/SiteAssets/servicii/personal-navigant/Regulament%20navigatie%20pe%20Dunare.pdf

Deci :
- nu se confunda cu alte lumini
- nu impiedica vizibilitatea celorlalte
- nu le orientez departe ca sa orbesc pe cineva
- le folosesc doar pentru urgenta sau vreme nefavorabila atunci cand cele standard nu mai sunt vizibile

byteworks

Este foarte usor sa orbesti pe cineva, chiar neintentionat si de la distanta, si atentie ca ochiul uman se readapteaza la intuneric dupa multe minute chiar si numai dupa un flash.
Era unul cu un proiector in gura Perivolovcai, era sa ia bataie ca nu l-a stins la timp cand o barca se apropia sa intre pe canalul acela cu intrarea de un metru juma'.

scm_ro

In momentul in care pui un proiector de 50w pe barca, te asigur ca cei din fata cu greu mai vad  luminile tale de navigatie, dar macar stiu in ce parte te deplasezi.
Din cauza ca nu mergi pe sosea este si destul de greu de reglat iar la valuri fara sa vrei mai bati si prin ochii celor din fata.
Daca vrei sa mergi glisat nu te ajuta sa eviti obstacolele de pe apa. Eu inca stau sa ma gandesc daca mai pun sau nu.
L-as pune doar pt ceata, caci pe Dunare am intalnit de multe ori ceata ca abia imi vedeam botul barcii si atunci sper sa ma faca mai vizibil pentru cei din fata.
Mai este de folos si la acostare daca nu cunosti locul, in rest pe intuneric din ce am experimentat pana acum mersul la relanti sau acolo 1200 rot/min este singura metoda sigura de deplasare.

Florio

Citat din: scm_ro din Septembrie 20, 2019, 10:04:21 AM
In momentul in care pui un proiector de 50w pe barca, te asigur ca cei din fata cu greu mai vad  luminile tale de navigatie, dar macar stiu in ce parte te deplasezi.
Din cauza ca nu mergi pe sosea este si destul de greu de reglat iar la valuri fara sa vrei mai bati si prin ochii celor din fata.
Daca vrei sa mergi glisat nu te ajuta sa eviti obstacolele de pe apa. Eu inca stau sa ma gandesc daca mai pun sau nu.
L-as pune doar pt ceata, caci pe Dunare am intalnit de multe ori ceata ca abia imi vedeam botul barcii si atunci sper sa ma faca mai vizibil pentru cei din fata.
Mai este de folos si la acostare daca nu cunosti locul, in rest pe intuneric din ce am experimentat pana acum mersul la relanti sau acolo 1200 rot/min este singura metoda sigura de deplasare.

E o regulă la acostare: intri încet, lovești încet. Intri tare, lovești...pe măsură :)
Un fel de "iarna nu-i ca vara", la fel de explicit. Important e că e real și funcționează.

Pe timp de ceață nu ajută deloc proiectorul și nici un fel de lumină. Fiecare particulă va reflecta raza ta luminoasă și astfel vei vedea un zid opac. E mai bine fără proiector.
Singura dată când mi-a fost de folos o lanternă puternică, a fost la o acostare într-un golf grecesc, noaptea, pe furtună (vânt puternic, nu ploi). Dar o lanternă serioasă e suficientă, nu e cazul de proiectoare. Acum și lanternele aruncă lumină foarte puternică.

bbl81

pfoai ce ma enervati, cu informatiile astea, dupa ce mi-am instalat si eu proiectorul meu cu led, instalatie electrica la buton...etc.

Da macar sa vedeti ce fain atrage musculitele..daca de altceva nu e bun.    ;D ;D
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Zodiac

Eu le am , sunt acolo daca am nevoie , iar daca nu am nevoie...nu ma deranjeaza !

drmarius


Articolul 3.07 - Interzicerea folosirii luminilor,
proiectoarelor, panourilor, pavilioanelor etc.
1. Se interzice folosirea de lumini sau proiectoare, ca şi de panouri, pavilioane sau alte
obiecte, dacă acestea pot fi confundate cu luminile sau semnalele menţionate în prezentul
Regulament, sau dacă acestea împiedică vizibilitatea sau complică identificarea luminilor sau
semnalelor.

Articolul face referire fix la lumini ca cele din poza atasata ... ma rog asta se vede din alta barca, din barca cu proiectoare poate se vede mai bine.

Ma rog ... este doar o parere.




Zodiac

@drmarius , aici toti ''ne dam'' cu parerea personala , nimeni nu detine adevarul absolut  ;D !
Ne aflam aici pe forum TOCMAI ca prin discutii sa ajungem la niste concluzii . Si eu sunt de acord cu faptul ca democratia se opreste cand il deranjezi pe altul , bine...conform legilor .
Din cate stiu eu  , incepand de la barci mai marisoare si pana la transatlantice , toate au minim un proiector folosit in activitati diverse desi nu sunt stipulate in nici un regulament .

Si pentru ca inca mai am in minte...''proaspete'' testele de la examenul de carnet , fiind ''tanar'' ;D posesor , mi-am adus aminte de testele de la examene cu raspunsuri :

1) ''4. Când sunt permise abateri de la prevederile Regulamentului?

a. în apele naţionale, rade şi în toate apele învecinate accesibile navelor
maritime.
b. când există pericol de navigaţie, riscul unei coliziuni,precum şi în toate
împrejurările deosebite.

c. indiferent de situaţie nu este permisă abaterea de la prevederile
Regulamentului. ''

......................................

2) ''188. Ce semnale emite o navă pentru a atrage atenţia altei nave?

a. 5 sunete scurte date cu fluierul şi 5 bătăi repezi cu clopotul.
b. semnale luminoase sau sonore care să nu poată fi confundate cu alte
semnale sau să îndrepte lumina proiectorului său în direcţia pericolului
care ameninţă nava.

c. un sunet lung şi 4 sunete scurte emise cu fluierul. ''

https://portal.rna.ro/SiteAssets/servicii/personal-navigant/Colreg%20Agrement.pdf

Ma rog ;D...legi ...ca la noi !

Sico

In calatoriile mele am navigat extrem de rar noaptea. Dar foloseam ancoraje, unde luminile de pozitie s-au dovedit a fi absolut necesare.
Pe mare unii velisti au obiceiul ca in cursul noptii sa lumineze velele cu o lanterna puternica asezata vertical, mai ales in zone aglomerate.

Steliana_Aby

Luminile de pozitie nu se folosec la ancoraj. 8)