Montaj sonda sonar

Creat de gabriel.c, Septembrie 25, 2019, 04:51:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Zodiac

Poate nu am bagat eu suficient sonda , ca dupa 20 km/h , nu mai citeste sonarul . Si stiam de la altii ca lor nu le mai citeste la viteza mult mai mica .

stefand600

Daca este aproape de elice atunci nu mai citeste datorita interferentelor. In instructiunile pe care le-am avut eu scria ca trebuie montata la min 40 cm de elice. Al meu nu mai citeste dupa 30 km/h. Arata avioane, in apa de 5-6 m zice ca are 150 m adancime, si plina de pesti.
Stefan D

Zodiac

E pe la 40 de cm de elice . Poate ar fi bine sa o las mai jos , sistemul imi permite sa ma joc cum vreau pe inaltime si la unghiuri .

scm_ro

Las-o mai jos, la cel vechi imi citea si la viteza mai mare de 30km/h.

Zodiac

Asa am sa fac , in 5 secunde o pot lasa mai jos pana la 30 de cm .

iulian_cioclin

Sonda daca este montata corect, citeste si la viteze mari. Mie imi citeste si la 50 km/h. Daca nu este aliniata perfect cu chila barcii si este lasata mai jos, se formeaza o bula de aer sub sonda si nu mai citeste.
Vizionati clipul asta si ve ti intelege exact!

https://youtu.be/m7k0ECCQjeY

Zodiac

Multumesc ! Deci asta cred ca e problema . Eu am aliniat partea de sus a sondei cu chila , in film spune ca partea de jos .

Zodiac

Ieri am fost pe Snagov ! La mine a functionat sonda pana pe la 30 km/h dar mai jos cu vreo 5 cm sub chila .
De la 30 la ora oricum sonda se aude si fiind mare , sare apa in sus de la ea .
@scm , cred ca am prins peste 60 km/h si eram pe la 5800 de ture . Cu 4 persoane !

iulian_cioclin

Pe side imaging apar aberatii, dar pe down imaging si 2 d citeste f bine. Cand voi iesi prima data, voi face o filmare.

Zodiac

Se poate , eu am mers cu side si harta 50/50 ! O sa incerc si pe down .

iulian_cioclin

Textolitul este vopsit cu alb, inclusiv peste mastic am vopsit. Am facut niste santuri cu flexlul pe toxtolit iar barca slefuita pana la fibra. Degresat, pus banda de hartie sa nu murdaresti pe langa cu mastic, unse ambelle suprafete, si fixate 12-24 ore pana la intarirea masticului.