Montaj directie hidraulica

Creat de gabriel.c, Septembrie 29, 2019, 08:10:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gabriel.c

Salut,am montat direcția hidraulica și nu știu dacă trebuie sa scurtez tija care iese din motor(de care se leagă echea )pentru ca atunci când ridic trimul lovește in pistonul de la directie. Știe vreun coleg cum ar trebui sa fac?
Tija are 4 găuri de prindere a echei și as putea sa cuplez echea la ultima gaura deci poate e bine sa o tai ?

gabriel.c


gabriel.c

Revin cu alta problema întâmpinată la montajul directiei. Pistonul atunci când virez lovește in barca .
Aveți idei ce pot face?

gabriel.c

Așa cum va spuneam in acest topic am întâmpinat ce va probleme cu cilindrul directiei hidraulice ( fiind prea lung),așa ca am hotărât sa cumpăr unul nou(mai scurt).
Știe cineva dacă pot folosi pentru direcția hidraulica pompa de la hidrodrive împreuna cu  cilindru decla ultraflex ? Mulțumesc

stefand600

Daca pompele au aceiasi capacitate cubica si dezvolta aceiasi presiune nu este nici o problema. Daca este mai mica numarul de rotatii ale volanului la cursa completa vor fi mai multe. Daca este mai mare nu stiu ce s-ar putea intampla.   Hydrodrive-ul are 16 CC si 80 bari presiune maxima. Ultraflex-ul are 18 CC si face maxim 55 bari. Ce cilindru receptor ti-ai cumparat, pentru cati cai.
Stefan D

gabriel.c

Cilindru e asta care e in fotografia atașata. Pompa e TL 16 de la hidrodrive

stefand600

Este pentru motoare de 300 HP. Impedimentul nu este acesta, ai nevoie de o pompa de 25 CC pentru a face stanga/dreapta din 4,8 rotiri ale volanului. Daca vei utilia pompa de la Hydrodrive de 16 CC probabil va face o miscare completa stanga/dreapta cu 7-8 rotiri ale volanului. Volumul la ultraflex este de 120 CC, cilindrul de la Hydrodrive are 71 CC.
Stefan D

gabriel.c

Salut și mulțumesc de răspuns. Am luat cilindrul de 300 ca era modelul de piston care era cel mai scurt(ținând cont ca eu depind de spațiu acolo) .
O sa cumpăr și o pompa atunci  UP 25 iar  direcția hidrodrive o sa o vând completa la reducere .
Deschid un topic nou pentru ea.
Așa e când cumperi lucruri de care nu ești sigur ca o sa fie potrivite.

stefand600

Salut, ai montat directia hidraulica? Am montat si eu una noua Ultraflex pentru 115 CP si am urmatoarele probleme: In primul rand are un joc liber la miscarea volanului cand faci rapid stanga/dreapta  plus ca face un trosnet in interiorul pompei care se simte discret si in volan. Iar cel mai rau este cand ajunge la capat de cursa si invarti invers trosneste foarte tare si se simte ca un soc puternic in volan. Aerisirea am facut-o de mai multe ori astfel incat nu mai exista nici un fel de aer in instalatie. Cei care aveti montate directii hidraulice puteti sa spuneti daca este normal sau nu.
Stefan D

AdrianZUZ

Mai ai aer! Lasa bidonul spanzurat peste seara.

gabriel.c

Salut ,scuze pt întârziere sunt in delta și n-am avut net (periprava )chiar dacă voce /rooming de la Ucraina am avut net nu mi-au dat.
Despre directie pot să-ți spun ca am avut cam aceleași probleme despre care povesteai și tu.
Am aerisit bazat și tot auzeam ceva clipociri in pompa .Apoi am neglijat și după prima ieșire in balta nu se mai aude.


stefand600

Multumesc pentru raspunsuri. Voi face cum zice Adrian si voi vedea dupa.
Stefan D

stefand600

Dupa mai multe incercari de a aerisi sistemul prin diverse metode nu am reusit sa scap de zgomotele din pompa la schimbarea sensului de virare. Cu siguranta nu are nici o bula de aer in sistem. Este cineva prin imprejurimile Bucurestiului care are directie hidraulica sa pot vedea si eu cum ar trebui sa functioneze? Multumesc.
Stefan D

gabriel.c

Salut ,eu am dar sunt de la Bacau.
Am pompa parca UP28 ,și când schimb sensul de virare la capăt de cursa se aud in interior ceva mici zgomote așa ca și cum încăleca dinții roții dințate pe un melc la schimbarea de sens.
Dar e ok ,volanul funcționează cu un deget la învârtit ,n-am pierderi de lichid și cred ca e normal sa se audă ceva in interiorul Pompei

stefand600

Gabriel, da-mi numarul tau de telefon sa te sun.
Stefan D