Recent

Vali:
2018 Oct 24 19:19:46
 Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910
gupi:
2018 Oct 22 15:32:41
cica functioneaza
gupi:
2018 Oct 22 15:31:19
teste - forumul se va bloca in cateva minute, apoi ar trebui sa se restaureze automat
Vali:
2018 Aug 07 21:49:52
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.
bobinuta:
2018 Aug 07 17:47:51
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 54939
  • Total Subiecte: 2888
  • Online Today: 34
  • Online Ever: 218
  • (Octombrie 28, 2018, 03:29:22 p.m.)
Utilizatori Online
Users: 4
Guests: 21
Total: 25

Autor Subiect: Constructie Marissa Eco 18 - B&B Yaht Designs  (Citit de 4396 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

charlie

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
    • Vezi Profilul
Re: Constructie Marissa Eco 18 - B&B Yaht Designs
« Răspuns #30 : Februarie 23, 2020, 11:36:47 p.m. »
Un scurt update de la distanta: inca departe de casa dar cu gandul la proiectul acesta. In aprilie sper sa incep sa produc rumegus de lemn!  Placajul ma asteapta cuminte, am mai comandat online (Holver) niste lemn pentru diverse lucruri necesare constructiei si intre timp citesc si urmaresc tutoriale despre ce ma asteapta :)

Preliminar constructiei propriuzise imi trebuie o masa mare  si foarte rigida - suport pentru taiat placaj din foaie intreaga. Asa ca am desenat chestia asta din attachment (dimensiuni 2900x1460) din cherestea dimensionata 45x95

Nu sunt foarte convins de rigiditatea pe latura scurta, ma gandesc sa adaug un picior central sau intaritoare diagonale de jos de pe transversale catre  linia mediana a tablei mesei  ...
« Ultima Modificare: Februarie 24, 2020, 01:16:22 a.m. by charlie »

Florio

• Hero Member
  • Mesaje postate: 2843
    • Vezi Profilul
« Răspuns #31 : Februarie 24, 2020, 11:51:21 a.m. »
E frumoasă construcția, foarte laborioasă. :)
Dacă se urmărește doar rezistența, simplitatea și nu estetica, s-ar putea renunța la grinda cu zăbrele de pe contur.
E multă manoperă.
Ceva mai rezistentă ar fi o simplă scândură de 5 cm grosime (”dulapi” le zice aici. În Ardeal, ”foștă”) pusă vertical pe post de grindă (ca-n desenul de mai jos).

Blatul e important, tot ca rezistență vorbind. Închide conturul și conferă rigiditate.

charlie

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #32 : Februarie 24, 2020, 12:28:42 p.m. »
Am incercat sa standardizez "piesele" pentru a reduce pe cat posibil manopera. Sunt doar 12 "tipuri" de taietura si un singur tip de material (dulapi dimensionati).

Multumesc pentru sugestie, laterale late in locul grinzii ar simplifica montajul semnificativ. Pe post de blat voi folosi MDF pentru a putea acoperi latimea dintr-o singura bucata cu planeitate buna. In plus sunt sanse sa stric blatul daca scapa freza in jos prea mult si e bine sa fie un material mai ieftin ;)
« Ultima Modificare: Februarie 24, 2020, 01:33:46 p.m. by charlie »

charlie

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #33 : Octombrie 14, 2020, 06:06:17 p.m. »
Cu ritm de melc si multa determinare proiectul merge inainte. Un scurt update:
Masa din pozele de mai sus s-a dovedit extrem de grea si absolut exagerata. Versiunea urmatoare este o cutie de torsiune cu fete si miez de MDF asezata pe o structura metalica relativ usoara: 6 picioare legate doua cate doua in forma de U si cateva longitudinale intre ecestea. Poze de la fata locului weekendul urmator

Carucioarele mobile pt axele x, y si z ale frezei sunt gata, probe sper eu tot saptamana viitoare (daca noua masa va fi gata la vreme)

Poze am sa pun cu ansamblul, aici doar un teaser cu unul din carucioarele de pe axa y (cea lunga)