sfat achizitie barca 6 m

Creat de asdepica, Noiembrie 14, 2019, 11:24:46 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dany

Pt. barca lui Acig ,ce pret are ? Multumesc !

asdepica


mariusm piesenoi111

Daca pt a lui Vali nu mai vrei sa astepti(deși am inteles ca merită așteptarea) BlackSea 510 fishing
Am avut cu ETEC de 30 ...super tare
Nu cea mai stabila la curbe la viteza mare dar.....nu există barcă perfectă

asdepica

Black sea-ul are doar recenzii bune. Dar, eu am plecat de la 6 m. Am nevoie de o barcă pentru 4. Deci ma interesează lungimea utilizabila în barcă. Iar Black sea 510 are prova îngustă, gen laguna. AN-ul lui Vali îți oferă mai multă zona utilă în interior. Iar barca e grozava, din ce am citit și văzut. În concluzie, mulțumesc pentru sfat, dar mai bine aștept. După Vali.

andreas

Buna seara,
Nu stiu daca mai este de actualitate topicul, dar dupa parerea mea, pentru 4 pescari cu artificiale la stiuca, cea mai buna barca sunt 2 barci.
Patru pescari de spining intr-o barca de 5 metrii e mult.
Posedand o barca Blacksea 510, dar si foarte multe kilograme, consider ca echipajul ideal este de 2 pescari. Cand suntem trei, e aglomeratie.
Sper ca nu am deranjat, dar mi s-a parut ca nimeni nu a punctat acest aspect.

gabriel.c

Si eu cred ca Andreas are mare dreptate.  Cu 4 pescari intr-o barca (fie ea și AN) se transforma partida de pescuit într-una de agrement dar nu din cauza bărcii ,ci a aglomerației pe mp .Doar  dacă faceți cu schimbul la aruncat.

kama3

O barca care sa suporte 4 oameni - nu foarte usori implica multe dezavantaje.
Lungimea si lucratura solida inseamna greutate sensibil mai mare.
Greutate mare inseamna:
- pescaj mai mare;
- motor necesar mai mare si automat rezervor mai mare - care ingreuiaza ansamblul.
- peridoc mai mare.
Peridoc plus barca mare necesita o masina zdravana atat pentru deplasare, cat mai ales pentru lansare/ridicare din apa.
O barca zdravana se chinuie cu motor de 20 de CP ca sa se evite inmatricularea. Inmatriculare inseamna bani dati inutil la stat.
Asa cum spunea si @Andreas 4 pescari la spining - si nu numai se simt foarte bine in 2 barci.
Pentru Delta in doua persoane o laguna 480 (versiunea mai inaltuta - parca de plasma ) cu 8/10 cp e tot ce trebuie.
Daca tot sunteti 4, luati doua lagune, cu doua motorase de 8 cp.
Apoi ganditi un peridoc care sa poata duce cele doua barci puse una peste alta, cam in genul caiacelor.
Un astfel de peridoc, gandit bine poate duce si o barca si doua. - poate vreiti intr-o zi sa plecati doar 2 la pescuit si astfel evitati deplasarea inutila a unei barci mari.
Iar cand plecati 4, in patru insi luati laguna pe sus si o puneti deasupra celeilalte.
Cand am zis una peste alta nu m-am gandit la una in alta in contact direct ci un peridoc gandit cu un suport care sa nu permita contactul direct intre cele doua copai. Nu e greu de gandit si de facut.
In felul asta daca plecati toti 4 aveti manevrabilitate f buna la lansare ridicarea barcilor, nu sunteti tinuti sa dati toti 4 in acelasi loc, daca se termina proviziile pleaca doar unul sa faca plinul.
Si per total cred ca iesiti cam la aceiasi bani cu doua barci mici decat cu una mare. La revanzare de asemenea o barca mica se vinde mult mai usor decat una mare.

asdepica

Multumesc pentru raspunsuri si sugestii, unele foarte simpatice si ... adevarate.
Dintre cei 4 care formam grupul, 3 sunt stiucari iar al 4-lea, adica eu sunt mai pe "comoditate", pe stationar. Drept pentru care, am comandat un AN510 pe care punem un honda nou de 20 de cai. Barca asta va deservi in cea mai mare parte a timpului 3 baieti. De peridoc n-avem nevoie, barca va sta pe digul canalului din spatele Crisan-ului, iar motorul in baraca pe care o avem in curtea amicului nostru din Crisan.
Si da, vom avea 2 barci. Pentru ca tocmai am adus pilotina din fotografie.

asdepica

Vali, motoru-l avem! Mai trebuie o barcă!

Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk


stefand600

Este frumoasa pilotina, dati-ne detalii!
Stefan D

asdepica

Este o pilotina produsa de un marangoz elvetian, pe nume Lehmann. Iar barca se numeste "Lehmann Swiss Pilotina 500". Are 5,1 m lungime si 2,1 m latime. Puterea maxima a motorului este 40 CP, conform producatorului. Barca de deplasament, categoria de navigatie C. Motorul este un Yamaha Autolube 25. Tot ansamblul barca- motor- peridoc au ca an de fabricatie 2004, deci probabil primul priprietar le-a luat la pachet. Am adus-o din Olanda, pe platforma pentru ca peridocul n-are talon si nici numere. In Olanda pui numerele de la masina pe remorcile usoare si gata. Barca, motorul si peridocul au costat 3500 euro + 1000 euro transportul.
Dupa ce am adus-o, am vazut un sticker lipit pe barca cu Romnautica srl. Am sapat un pic si am descoperit ca barca a fost produsa in Romania. Elvetianul si-a facut un punct de productie la Cristian, langa Sibiu. Lucreaza si azi, far sub alta firma. Romnautica e falimentara. Am luat legatura cu seful de atelier, care mi-a confirmat ca el a facut-o. Respectivul are acasa un atelier de reparatii si intretinere barci si imediat dupa ce inmatriculez peridocul i-o duc sa mi-o bibileasca un pic. In 6 aprile sunt programat la RAR, deci prin 10 aprilie barcuta se duce la stilist, cosmetica si wellness. Iar undeva prin mai, prima lasare la apa, in delta. In prohibitie, sa nu fie atat de multi cocalari cu sutele lor de cai, pentru ca oricum nu ma intereseaza pestii, de data asta.

gabriel.c

Noi (romanii)cu munca și străinii cu galbenii ....
Și la Bacau avem (am dat peste el fără sa vreau) un atelier de genul asta care fabrica bărci dar nu vând la noi. Vând exclusiv in Italia la niște prețuri mici impuse de un italian descurcăreț care mai apoi le comisionează către clientul final cu prețuri f f f mari .
Revenind la topic pilotina e super faina  și prețul a fost unul ok.

bradutzu

Eu astept cu interes varianta de 6 m locala, facuta de marangozul nostru local!
Ce zici Vali?
Am voie sa dau din casa?
Sa auzim numai de bine!

stefand600

Cred ca si cu un motor 4T de 20 CP veti obtine aceiasi viteza maxima in deplasare dar puteti evita toata birocratia si cheltuielile cu inmatricularea.
Stefan D