ABC- ul navigatiei cu panze.

Creat de gadiel, Noiembrie 22, 2011, 09:44:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mario38

Citat din: gadiel din Martie 12, 2013, 09:32:02 AM
       Exact asta am observat eu , foarte ciudat vantul , schimbari bruste de directie si intensitate. Am vazut recent pe Belis un mic velier dar arata foarte rau si era scos pe uscat , nu stiu ce era ca l-am vazut de departe , parea parasit de ceva vreme.Stiu ca sunt cativa baieti din Cluj care se dau cu velele , poate stiu ei mai multe.
gadiel
ai cumva o foto cu velierul parasit de pe Belis?

gadiel


gadiel

eu nu am experienta , cred ca un Alacrity 19 ar fi foarte buna pt mine , cel putin Vali asta mi-a recomandat.
E relativ aproape de mine lacul Belis dar din pacate nu vad nici un velier navigand.

dany

CONTACTEAZA-L  pe colegul COLDEA RADU,care este din zona si cunoaste f. bine lacul Belis.Eu am luat barca de acolo dar nu am avut ochi decat pt. barca mea....

gadiel

ceva date a domnului sus mentionat?

dany


gadiel


gadiel

Am vorbit cu domnul recomandat , se pare ca are versti bune pt. mine , lacul Belis este navigabil , vantul bate dimineata spre coada lacului iar in a doua parte a zilei , invers ceea ce e bine zic eu. Asa ca incep cautarea velierului potrivit.
gadiel

MBG

Un material util pentru cei aflati la inceput in ceea ce priveste navigatul cu vele:
www.youtube.com/watch?v=PUoXy4Xz5A4
LIfe is to short to stay on the dock!

gadiel

Stie cumva, cineva , o barca frumoasa , mica si buna , vreau sa o folosesc pe Belis , vreau o barca cu vele si cabina , iar preferata meaeste Alacrity 19 , dar nu sunt foarte fixist asa ca astept oferte.............sau idei......

Captan

Uite aici ceva:
http://www.barcisecond.ro/anunturi/view/vand-velier-conrad-20-productie-polonia-389.html

Si la Ghiol unde tin eu barca este o barca tip "Brates"( cum am avut si eu) in stare f.buna la 2500 , parca.

gadiel

Parca as vrea ceva cu 2 derivoare sa pot sa ma apropiu de malurile lacului si sa il transport usor.

Captan

Derivor rabatabil? Banuiesc. E mult mai eficient ptr naviagtie costiera si pe lacuri si transport pe peridoc.

gadiel

Eu nu am navigat niciodata , vreau sa invat pe barca mea , Vali mi-a recomandare un twin-keeler pt stabilitate manevrabilitate.

gadiel

Valiiiii , mai stii ceva de acel Alacrity 19 , de care imi povesteai ?