ABC- ul navigatiei cu panze.

Creat de gadiel, Noiembrie 22, 2011, 09:44:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dan_slack

Vali,
Multumesc pt urarile de bun venit si pt incurajari.
Pentru inceput voi citi cartea lui Nour si apoi sa caut ceva cursuri pe lac, pana strangem ceva bani pt o iola usoara...

Merci.

Dan

Tudor

@dan_slack
CitatTrei: cursuri de navigare cu vele + carnet/atestat aici, in Bucuresti/Herastrau, ar fi excelent.

Salut, cei de la Setsail organizeaza cursuri de navigatie in perioada 7-31 mai. Cursurile teoretice se desfasoara in Bucuresti. In cazul in care esti interesat, ma poti contacta prin pm pentru mai multe detalii.

gadiel

salut , sunt un pic off topic dar vreau sa va arat ceva de pe Somes.
OAMENI SI LOCURI CANOE SOMES partea intai

Bogdan ion

Salut Vali, am si eu o rugaminte, as dori daca se poate sa atasezi inca o data pe transfer.ro cartea :  George Nour - Sportul velelor, Editura Tineretului 1960. Iti multumesc frumos ! Bogdan.

Vali

Cu cea mai mare placere, prietenului meu Bogdan - omul cu canoe la cap :D. Imediat ce se termina de uploadat, editez si pun linkul de download.
PS: bine ai revenit pe la noi prin cuibar ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bluewave

salut, dupa ce ridici acea carte pe transfer... putem sa o mutam pe un 'dropbox' pentru a nu mai dispare de acolo ...
"No Whistling on Board"


gadiel

Inca o data rog pe cei care au navigat pe lacul Belis sa imi spuna daca se preteaza pt. un mic velier , pt ca la noi singurul lac pe care teoretic se poate naviga este acesta.


gadiel


bluewave

#83
Salut,
din pacate acel material urcat pe ''http://we.tl/5X1rOFDxav''  nu mai este.




Am urcat in dropbox cartea :   

Sportul Velelor- George Nour ....  https://www.dropbox.com/sh/s55hzo85yq6i2fj/UAD-sMJsSM
"No Whistling on Board"

Florio

Citat din: gadiel din Februarie 18, 2013, 11:12:29 AM
Inca o data rog pe cei care au navigat pe lacul Belis sa imi spuna daca se preteaza pt. un mic velier , pt ca la noi singurul lac pe care teoretic se poate naviga este acesta.


gadiel

Un asemenea lac de 10 km lungime, cu ramificatii, meandre, e excelent pentru orice plimbari cu barca. Important e sa ai un loc de lansare.
Iar versantii sa lase fileurile de vant sa-si faca treaba, ca sa poti naviga frumos cu vele.
Pe un asemenea lac vei face o buna scoala de velist, pentru ca va trebui sa prinzi vantul din toate partile, inselator, cu zone in care bate pentru scurta durata si isi schimba directia din cauza padurilor si a meandrelor pe dupa versanti.

gadiel

       Exact asta am observat eu , foarte ciudat vantul , schimbari bruste de directie si intensitate. Am vazut recent pe Belis un mic velier dar arata foarte rau si era scos pe uscat , nu stiu ce era ca l-am vazut de departe , parea parasit de ceva vreme.Stiu ca sunt cativa baieti din Cluj care se dau cu velele , poate stiu ei mai multe.
gadiel

gadiel

Revin dupa o absenta destul de lunga , incerc sa vb. cu cineva care a navigat pe lacul Belis cu vele  , daca e cineva care a facut asta il rog sa ma contacteze , este singurul loc unde as putea folosi un velier si vreau sa ma asigur ca nu cumpar un velier degeaba.
Gadiel.

Mihaif99

Pentru asemenea lacuri, in experienta mea cea mai potrivita este o iola.  Despre ce velier este vorba?

Daca lacul nu are devantari serioase (este intr-o galeata) atunci ar trebui sa se preteze la navigatia cu vele. Cum zice si Florio, iti faci mana.

gadiel

Eu vreau o Alacrity 19 , vreau sa o las acolo si sa merg sa ma relaxez acolo .

byteworks

Pacat de ea, ca pitigoiul in colivie. Daca vrei aventuri cu vele, o barcuta mica fasneata si sportiva; daca vrei o casa pe lac, ia un ponton, daca le vrei pe amandoua, ia-le pe amandoua, dar separat.