Punte pe un peridoc....vreau sa construiesc pentru un corsar 550 cabinata

Creat de Catalin, Ianuarie 15, 2020, 08:34:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Catalin

Calcule ...socoteli...hmmm
Am tot facut estimari...era clar ca il construiam sanatos pentru ca zic eu este ultima barca si peridoc pe care intentionez sa le detin. Modelul barcii ma satisface din toate punctele de vedere.
Iar faptul ca-l pot contrui in mai multe etape ma avantajeaza financiar...asta e clar. Unul nou la 1300 kg cu toate cele...inclusiv roata de rezerva ...se duce sus rau de tot. Daca faci o comparatie cu o masina la mana a doua vei constata ce este mult mai scump. Spuneam ca-l construiesc la un prieten...care de fapt face si vinde peridoace...si ma voi folosi din plin de experienta lui. Plus proiectul...si RAR-ul...ma voi folosi de proiectul lui. Abia astept sa ma apuc...numa sa se mai incalzeasca un pic. Multumesc mult pentru sfaturi...adevarul este ca am inceput topicul inainte de a vorbi cu prietenul meu cu privire la disponibilitatea lui de a ma ajuta cu spatiul de lucru si toate celelalte.  Este intradevar inbucurator si faptul ca pe Cap Compas exista atat de multi prieteni care sar in ajutor cu sfaturi si informatii din experientele lor. Multumesc mult dragilor pentru tot si toate...si va tin la curent cu momente ale constructiei...foto...si alte alea alea.
Zi frumoasa sa aveti.


Intersect

Born to fish,forced to work!!!

Catalin


Intersect

Citat din: Catalin din Ianuarie 21, 2020, 03:55:35 PM
maxim 90...evinrude ori suzuki
Cu 90 ești la limită, doar  dacă îi iei un E-tec HO 90. Nu o submotoriza că o să îți dea bătăi de cap.
Born to fish,forced to work!!!

scm_ro

Nu cred ca e submotorizata la 90Cp. Cat sa puna in ea ca sa sara de 20kg/CP?  Anul trecut am vrut sa iau si eu un minicab si tot 90CP avea. Inca mai regret ca nu am luat-o. Ii trebuia peridoc nou si motorul era cam alergat.

Intersect

Citat din: scm_ro din Ianuarie 21, 2020, 10:24:31 PM
Nu cred ca e submotorizata la 90Cp. Cat sa puna in ea ca sa sara de 20kg/CP?  Anul trecut am vrut sa iau si eu un minicab si tot 90CP avea. Inca mai regret ca nu am luat-o. Ii trebuia peridoc nou si motorul era cam alergat.
Astea sunt calcule ideale,după ce te dai un timp cu ele vezi ca o rezervă de putere este binevenită. Dacă esti tot timpul singur în barca fără bagaj,o fi ok.
În altă ordine de idei ce înseamnă motor alergat ? Cate ore?
Born to fish,forced to work!!!

Catalin

Am birjarit una cu un suzuki de 80 si se descurca onorabil. Nu am mers in conditii grele ..bagaj , vant, valuri...dar cu patru persoane fara bagaj chiar  fugea. Si mentionez ca stateam in turatii mici...motorul era nou...trebuia rodat...deci mers cu mare grija. Si cel mai tare lucru este ca am vazut la pontonul de langa bac un corsar 550 cu un mercury de 40.

scm_ro

Intersect, ai dreptate ca sunt ideale dar tot e greu sa se apropie de 1800.
Nu mai stiu cate ore a zis ca are, dar nu imi inspira incredere. Ars de soare, uleios, zgariat bine nu imi inspira incredere. Nu se compara cu al meu la 300 de ore. In schimb imi placea tare mult corsarul 500 minicab. Poate daca peridocul imi inspira incredere ca nu se dezmembreaza pana in Bucuresti o luam si bibileam motorul acasa. Nu a fost sa fie.

Catalin

Salut....luat axa knot 1350 kg cu franare...si bonus jante cu anvelope....doar la 1000 lei. De acum incepe constructia...teava ....sudura...bataie de cap...dar sunt bucuros ca am luat indeajuns de ieftin axa noua nefolosita dar "second". Va tin la curent cu constructia...pentru ca astept sfaturile voastre in ceeace priveste solutiile tehnice...ce ar trebuie sa fac si cum.

Zi buna sa aveti si marea eliberare de vineri sa fie si cu iesiri pe apa....daca se poate.



Catalin