Revizie Suzuki DT20

Creat de leba, August 23, 2017, 10:07:54 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

leba

Va salut din nou.
Mi-am făcut curaj și am schimbat uleiul de transmisie.
Ce mā intrigă e faptul că în baza tabelelor specifice, la motorul meu trebuie 7,8 oz , adică vreo 220 ml.
Tubul avea 290 ml, l-am băgat tot, dar uleiul nu a ajuns la buşonul superior,  așa cum am văzut în tutorialul video.
Acum întrebarea mea este: e cazul să mă îngrijorez?  Ar trebui să mai pun sau ar trebui să mai scot?
Mulțumesc.

bbl81

regula generala la scimbul uleiului de transmisie, este sa bagi ulei pe jos, pana incepe sa curga din gaura de sus. asta cu motorul coborat jos, vertical.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

leba

Citat din: bbl81 din Iulie 09, 2019, 09:21:05 AM
regula generala la scimbul uleiului de transmisie, este sa bagi ulei pe jos, pana incepe sa curga din gaura de sus. asta cu motorul coborat jos, vertical.

Fix așa am făcut.
Conform tabelului trebuia cam 7.8 oz, deci aproximativ 230 ml. Eu am pus 290 ml, adică cam tot tubul.
Am folosit uleiul acesta: https://motoarebarci.ro/ulei-grup-mineral.html

pelicanul

Pentru a verifica cantitatea si calitatea uleiului din grup poti sa improvizezi o joja dintr-un colier de plastic (soricel https://cablul.ro/categorie/coliere-de-plastic/)

Daca nu ai dat nici un strop de ulei pe linga inseamna ca e undeva inauntru.  :) Nu e problema daca e prea mult, desi in mod normal ar fi trebuit sa iasa pe gaura de sus.

Mai verifica o data cantitatea de ulei necesara si din alta sursa (manualul motorului) nu te baza doar pe tabelul de pe site-ul vinzatorului.

leba

Citat din: pelicanul din Iulie 09, 2019, 10:01:02 AM
Pentru a verifica cantitatea si calitatea uleiului din grup poti sa improvizezi o joja dintr-un colier de plastic (soricel https://cablul.ro/categorie/coliere-de-plastic/)

Daca nu ai dat nici un strop de ulei pe linga inseamna ca e undeva inauntru.  :) Nu e problema daca e prea mult, desi in mod normal ar fi trebuit sa iasa pe gaura de sus.

Mai verifica o data cantitatea de ulei necesara si din alta sursa (manualul motorului) nu te baza doar pe tabelul de pe site-ul vinzatorului.

Am săpat în manual, am un pdf vechi pt. Suzuki, se pare că 300 grame e cantitatea corectă.
Totodată, eu nu am găsit în manual "regula" de a ieși ulei prin bușonul superior.
Mulțumesc pentru sfaturi.

pelicanul

Daca 300 g (cred ca e ml de fapt) este cantitatea corecta inseamna ca tubul de 290 ml abia ajunge. Verifica nivelul (ar trebui sa se vada si cu ochiul liber) si daca e mai jos de citiva milimetri fata de marginea gaurii de sus, inseamna ca trebuie sa mai adaugi.

leba

Citat din: pelicanul din Iulie 09, 2019, 10:54:08 AM
Daca 300 g (cred ca e ml de fapt) este cantitatea corecta inseamna ca tubul de 290 ml abia ajunge. Verifica nivelul (ar trebui sa se vada si cu ochiul liber) si daca e mai jos de citiva milimetri fata de marginea gaurii de sus, inseamna ca trebuie sa mai adaugi.

Vă salut.
Nivelul este chiar la baza martorului (găurii) superior. De altfel, am mai citit și pe alte forumuri, cantitatea corectă e 300 ml.

iulian_cioclin

Daca este chiar sub gaura superioara, poti sa il lasi asa.