"Sudura" otel-fonta

Creat de kama3, Ianuarie 31, 2020, 06:33:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kama3

Nu il lasa sa iasa, dar avand in vede jocul din filetul principal nu il afecta? Ar fi trebuit in combinatie cu epoxi pe filetul principal si atunci efortul era disipat.
Oricum nu merita atata deranj.

Don Basilio

1. poate merge alamit (cu alama si sudura acetilena)
2. facut cu filiera sau la strung un filet mai mic pe bara si piulite, contrapiulite, saibe mari de a parte si de alta a greutatii
3. nu dati cu parul, idei ale unui absolvent de filosofie
4. cred ca se gaseau mai ieftin niste gantere sh in stare buna

kama3

Le-am aranjat cu metoda descrisa anterior respectiv cu platbanda sudata.
Existau multe variante de reparatie, dar ar fi fost mult prea costisitoare si nu merita investitia.
Daca vorbeam de reductii facute la strung, filete, etc ajungeam la pretul unora noi. Strungarii, atatia cati au mai ramas sunt scumpi.
Mai ieftine de cat le-am luat nu aveam de unde sa gasesc. Si urmaresc OLX-ul de ceva timp.
7 gantere in greutate totala de 171 kg le-am luat cu 200 de lei. Asta inseamna un pret de 1.17 lei/kg in conditiile in care pe olx nu gasesti nimic sub 4-5 lei/kg. Si sunt gantere originale, care au avantajul ca sunt echilibrate si egale. Cele facute artizanal din rotund plin debitat pot avea diferente.
Pot lucra cu greutati destul de mari deci pentru mine a meritat investitia.

kama3

#18
Avand in vedere ca sunt multumit de lucrul cu ganterele reparate ma gandesc la un upgrade. As vrea sa "imbrac" ganterele intr-un material care sa amortizeze zgomotul si socul cand le pun jos.
Nu le trantesc, incerc sa le pun cat de usor pot dupa o serie, dar tot se aude fier pe ciment.
Exista vreo solutie low cost in care as putea sa le introduc si cand se intareste sa fie "cauciuc"?
Adica sa le dau un fel de glazura care sa le faca mai silentioase?
Asa ceva oare si-ar face treaba? Ei zic ca un strat are 1 mm. Daca dau 2-3 straturi?
https://www.leroymerlin.ro/products/emulsii-hidroizolante-si-bitum/505/denbit-hydroseal-w6-hidroizotatie-10-kg/23024

charlie

Miroase de iti trece de antrenament chestia aia. Si nu este ok in strat gros.

As zice mai degraba ceva banda de cauciuc autocolanta si nu e nevoie sa imbraci total e suficient un inel doua pe fiecare gantera

kama3

E o idee cu doua inele de cauciuc. Am niste cauciuc (o bucata de banda transportoare), il feliez, si il prind pe capete. Cred ca are vreo 6-7mm grosime deci ar trebui sa amortizeze bine.
Multumesc de sfat!

dany

Se gaseste banda de burete negru f.dens autoadeziv.Sau...banda adeziva cu un fel de carton -bituminos antialunecare ,f.rezistent  ce se poate mula f. bine pe ganterele tale.Ambele sunt la rola.Din asta ultimul am eu,daca te ajuta.Masoara circumferinta si-ti trimit.

kama3

Multumesc Dani, dar am gasit prin magazie material.
M-am apucat de ele. Mai aveam trei bucati gata taiate, restul trebuie feliat dintr-o bucata mai mare.
Da iese exact ce trebuie. O imbinare cu trei bucati de sarma si e zeiss. ;D

syRebekah

Sau poţi să pui un covoraş auto acolo unde le pui jos?
fost ghrt.

kama3

Covorasele sunt destul de mici ca suprafata si nu tot timpul dupa  exercitiu pot sa le las jos la punct fix. Ideal ar fi fost acoperirea unei portiuni mai mari cu covor de cauciuc. Varianta inelelor de cauciuc pe gantere a fost mai simpla.