Modificare carburator Suzuki DF5AS

Creat de pisica, Februarie 07, 2020, 08:59:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pisica

Va salut!
Sunt posesorul unui motor Suzuki DF5AS, model nou, fabricat dupa 2017.
Dupa ce am cules ceva informatii pe net, am inteles ca se poate modifica carburatorul pentru a scoate 6 cai.
Am comandat si primit jiglerele, dar pe un alt forum cineva mi-a spus ca nu e suficienta inlocuirea lor, corpul carburatoarelor fiind diferit, mai exact ar fi diferit tubul Venturi.
Aici nu stiu ce sa zic, nu am gasit informatii pe net.
Daca cineva are informatii in acest sens, il rog sa posteze.
Sau daca exista un posesor de Suzuki DF6AS, care ar fi dispus sa-mi ofere cateva informatii.

diles

da difera tubul venturi,trebuie un carburator complet de 6 cai si de asemeni trebuie schimbata galeria de admisie care e mai groasa la 6 cai,mai trebuie schimbata si elicea cu una cu pas mai mare.dupa toate astea nu vei simti mare diferenta,nu se merita dupa parerea mea mai bine cumperi alt motor,de exemplu mercuri de 5 cai merge mai tare decat suzuki de 6 cai.

Zodiac

Am mai avut aceasta discutie cu inca vreo 2 ''tuneri'' de motoare care voiau 6 cai in loc de 5 .
In primul rand calul ala nu o sa il simti deoarece e dat de turatie 4500 - 5500 la 5 cai vs 4750 - 5750 la cel de 6 cai si se va simti foarte putin doar la mersul ''in blana'' , cu consumul aferent .
https://www.euronautica.ro/df-5-as-p233-cat
https://www.euronautica.ro/df-6-as-p235-cat
Difera mai multe inclusiv cursa si alezajul .
Spor !

pisica

#3
La motoarele noi, fabricate dupa 2017, cum e si al meu, galeriile de admisie sunt identice, au acelasi cod.
Cat despre inutilitatea tuningului, de la 5 la 6 cai, e o crestere de 20%, deci nu e chiar putin.
In sfarsit, se pare ca singura solutie e schimbarea carburatorului de 5 cai, cu unul de 6 cai.
Din ce am mai studiat, trebuie schimbata si elicea.
Imi pare rau ca nu mi-am luat direct motorul de 6 cai, era mai scump cu vreo 50 euro, dar am zis sa fiu in legalitate, stiu ca peste 5 cai e nevoie de permis.
Zodiac, alezajul si cursa la motoarele Suzuki de 4, 5, 6 cai sunt identice.

timberland0910

idem si la yamaha 4-5-6 cai ...cam asta difera dupa cum spun cei ce au facut modificarea  : "Here you go,

Exhaust tuner is the same, no difference.



Carb is the same, but needs to be rejetted.

The part number for the jet for the 6hp is 6BX-14947-00-00

Also, they call it an "ignition coil with CDI unit" that is different as well.

The part number for that 6hp coil is 6BX-85571-00-00



Thats it! your only 2 differences. A jet and a coil is all you need."