Evacuare apa - barca Fibromarin mini solitar

Creat de Alex-BAV, Ianuarie 30, 2020, 11:48:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alex-BAV

Va salut stimati colegi,

Detin de aproximativ 3 ani o barcuta de tip Fibromarin mini solitar(3.8m) de care personal sunt f multumit pentru activitatile pe care mi le-am propus.

La acest tip de barca exista un mare neajuns, nu are un loc destinat scurgerii apei din interior.

M-am hotarat sa fac o astfel de scurgere si am decis pentru inceput sa va intreb si pe voi daca a mai facut cineva o astfel de modificare si ce implica acest lucru?

Va multumesc anticipat pentru sfaturi !

Do it with passion or not at all !

Alex1958

Salut!
Vrei sa scoti apa din fundul dublu nu-i asa?
In acest caz ar trebui sa afli si cum a ajuns apa acolo.
Daca in fundul dublu s-a injectat spuma ai o problema serioasa.
Daca nu e spuma in fundul dublu si nu ai o problema cu cauza intrarii apei, atunci un dop etans lipit cu adezivul potrivit ar rezolva problema.
Dopul se deschide cu barca pe peridoc si trebuie inchis ermetic dupa scurgerea apei.

Alex-BAV

Salut,

Multumesc pentru raspuns.

Eu am gresit si nu am dat toate detaliile (mea culpa), este vorba de apa din exterior (valuri, apa de ploaie, etc) care balteste in barca.

Pentru apa din fundul dublu barca este dotata cu o astfel de scurgere.

Alte barci mai ''dichisite'' au un fel de scurgere gravitationala a apei, ceva de genul asta vreau sa fac si eu, daca se poate...

Multumesc.

Do it with passion or not at all !

Vali

La barca de 3,80 de la Fibromarine nu ai cum sa faci scurgere gravitationala, fiindca nivelul paiolului este sub linia de plutire, deci prin scurgere ti-ar intra apa in barca in loc sa curga afara.

Ce poti sa faci e sa-i pui o pompa de santina la pupa, care sa arunce afara apa care se strange. Pentru asta iti trebuie si o baterie mica, pe care sa o incarci eventual de la motor. Sau cel mai simplu, ispolul batranesc :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Alex-BAV

Salut Vali,

Ma gandeam sa folosesc scurgerea respectiva doar cand urc barca pe peridoc sau cand o spal.

De acest lucru ce parere ai ?

Multumesc.
Do it with passion or not at all !

alexdaniell

Salut Alex-BAV

Eu am facut scurgere gravitationala la barca mea, romcraft 500. Din pacate nu am poze sa iti arat cum am facut. Ideea e ca din paiolul din fata am dus un furtun prin chila care duce pana in compartimentul din spate unde am montat si o pompa de santina. Bineinteles ca am pus si o scurgere cu dop in oglinda. Tot pentru spalat am facut treaba asta, ca sa nu ma mai chinui sa scot apa din barca manual. Din paiolul din spate am pus doar un tub de plastic care da fix in compartimentul din spate. Cand ajung la barca fac poze si le postez.

Toate bune!

Alex-BAV

Salut,

Multumesc pentru raspuns.

Fix la lucrul asta ma gandeam si eu, un tub sau furtun pana in spate cu un dop in oglinda, pe care sa-l pui in momentul cand esti pe apa.

Astept cu nerabdare pozele.



Do it with passion or not at all !

Mihai-Andrei Manea

Salut Alex Bav,
AlexDaniel pe Romcraft se refera la altceva...el aduna apa din paioale prin canale de comunicare catre o basa facuta in chesonul din pupa, apa pe care o evacueaza cu o pompa de santina printr-un orificiu, fara dop, deasupra liniei de plutire.
Doar pentru apa accidentala din dublu fund are un dop in oglinda sub linia de plutire ( dublu fund nu comunica cu paioalele ).
In cazul tau ( din cate imi dau seama ) avand un singur paiol mare, trebuie sa gauresti chesonul din pupa, cheson in care sa faci o basa si de acolo sa dai afara cu pompa de santina prin orificiu peste linia chilei.
Dopul in oglinda este doar pentru apa accidentala din dublu fund....alta poveste!
Spor!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Florio

Eu unul am evitat mereu pe cât posibil, să găuresc barca.

Mai există o posibilitate simplă ieftină și rapidă: pompa de evacuare a apei, utilizată la caiace.


Avantajele sunt debitul bun, prețul mic, mobilitatea (nu necesită montaj) și mai ales, mai ales... faptul că e simplă, mecanică.
Nu e nevoie de electricitate, din câteva mișcări ale mâinii, se scoate apa foarte ușor.

O altă posibilitate, este montarea pe laterala banchetei pupa, a unei pompe de santină mecanică, manuală. Are un debit excelent, e foarte rezistentă, nu ocupă loc.


Personal aș merge pe varianta 2.

P.S.  Cam câtă apă poate fi în barcă? Eu cred că din 10 mișcări de braț a ieșit toată :) . Merită pentru atâta lucru, o gaură în barcă?
Încă un avantaj aș menționa: cu această pompă de santină se poate scoate apa și pe baltă sau în orice alt moment. Eventualul orificiu care ar funcționa gravitațional, nu poate face așa ceva.

bbl81

eu, desi nu as fi vrut sa depind de electrica, am hotarat sa montez electrica dupa ce o furtuna era sa imi scufunde barca la ponton, peste noapte, la Divici. asa, o setez pe automat, si  poate sa ploua oricat, ea e autodreneaza, eu drm linistit.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Alex-BAV

Multe idei bune, trebuie sa ma decid asupra careia voi ramane.

Florio--> ai dreptate, nu poate fi prea multa apa intr-o partida de pescuit, pe care la novoie o poti elimina prin diverse metode. Problema mea e mai ales atunci cand o spal si trebuie sa elimin apa+mizeria aferenta. :-\
Do it with passion or not at all !

acig

,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten