Aventurile vedetei NMS Vulturul

Creat de Sico, Martie 22, 2020, 08:48:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sico

Sunteti blocat acasa?
Carantina? Izolare?

Va propun aventuri marinaresti...
nu de acum, ci din istorie...

Aventurile vedetei NMS Vulturul
Extras din: CUVÂNT ÎNAINTE
L-am cunoscut pe amiralul Vasile J. în urmă cu mulţi ani. Ne-am simpatizat de la început şi am devenit prieteni. Pe parcursul întâlnirilor noastre la "o cafea şi-un coniac mic" am avut ocazia să ascult povestea vieţii sale. Cu câteva luni înaintea dispariţiei mi-a înmânat câteva caiete cu însemnări din aventuroasa-i viaţă. După mulţi ani m-am gândit să aştern pe hârtie totul, să rămână şi pentru viitor amintirea acestui marinar de elită şi faptele sale de arme. Un român patriot care dacă ar fi fost prins după 23 August 1944 ar fi fost condamnat la ani grei de gulag de regimul criminal sovietic. Un om care peste ani ajuns în marina unei alte ţări, a repus pe picioare marina militară şi datorită calităţilor sale a fost avansat până la gradul de amiral şi decorat cu cele mai înalte distincţii.

Mai multe aici:
http://vasile-giurgiu.blogspot.com

SORIN70

Povestea ma captivat.  Am urmarit cu interes aparitia fiecarui nou capitol.
Din pacate, de ceva timp,  urmatorul capitol se lasa asteptat.
Stie cineva mai multe detalii despre autor si povestea sa ?   

cristizz

Excelent. Multumesc frumos!
Citesc cu mare placere.

bradutzu

stim cand va aparea urmatorul episod?
Sa auzim numai de bine!

Sico

A aparut pe sait partea II-a a capitolului 37.



bradutzu

Sa auzim numai de bine!

pelicanul

Foarte frumos, mulțumim!

Partea aia cu controlul pe "Sf. Andrei",  confiscarea icrelor negre, combaterea braconajului, punerea la punct a jandarmilor etc, cred că e un fel de "wishful thinking", nu?   ;D

bobinuta

Citat din: SORIN70 din Iulie 30, 2020, 11:53:12 PM
Stie cineva mai multe detalii despre autor si povestea sa ?
Vasile Giurgiu (Sico), in afara de pasiunea pentru nave (fost matelot) este si unul dintre putinii radioamatori din Romania, patriot si in care mai arde acel spirit caracteristic acestei bresle de pasionati: the ham-spirit . Spirit care se poate regasi si intre randurile altor tipuri de pasionati, inclusiv la barcagii, desi sub denumiri diferite.



Cateva poze de-ale autorului, puteti gasi in link-ul de mai jos, dar cred ca ar fi bine sa-i adresam rugamintea de a ne povesti chiar dumnealui despre propria persoana , daca va considera oportun :
http://yo6ex.blogspot.com/search/label/YO6EX%20-%20foto

Cate ceva despre povestea dumnealui, deja a scris in articolul "Cum am devenit radioamator. (partea I-a) " .

Pasionat de vele, a operat legaturi radio cu multe statii care lucrau de pe alte nave (/MM sau Maritime Mobile) , obtinand o multime de confirmari si de frumoase diplome:
http://yo6ex.blogspot.com/search/label/Pe%20m%C4%83ri%20%C5%9Fi%20oceane

Diploma "Vele Romane" este una legata de vele, acordata (conform regulamentului specific ) radioamatorilor care fie au realizat, fie au receptionat cel putin 55 legaturi radio cu teritorii cu care romanii intretineau legaturi comerciale .



De asemenea, autorul a instituit si un club al radiotelegrafistilor (Pro-CW Club) si cateva diplome pe care le acorda personal; cu legatura pe zona de navigatie, ar fi "Danube Islands Explorer " .


Pe blogul colegului Sico (Vasile Giurgiu) puteti gasi cele 37 capitole ale "Aventurilor vedetei NMS Vulturul" , grupate intr-un index pe care il veti regasi daca veti derula cateva pagini mai jos .

Sunt convins ca in afara de acestea, ar putea sa mai scrie o multime de aventuri extrem de interesante, cu care sa ne incante lectura si imaginatia. Si eu i le citesc cu placere, de asemenea !

Cezar
YO3FHM
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

Sico

Citat din: pelicanul din August 14, 2020, 09:05:07 AM
Foarte frumos, mulțumim!

Partea aia cu controlul pe "Sf. Andrei",  confiscarea icrelor negre, combaterea braconajului, punerea la punct a jandarmilor etc, cred că e un fel de "wishful thinking", nu?   ;D

Mare parte din cele scrise de mine se bazeaza pe fapte reale.
Am avut norocul si privilegiul sa cercetez o colectie privata de publicatii din perioada 1920-1945 privitor in special la zona Dunarii de jos, de unde am extras o multime de informatii.

@ bobinuta
Multumesc pentru aprecieri.
Din pacate nu am avut posibilitatea sa navighez dupa pofta mea...
Deci nu am fost matelot... ci doar marinar din cand in cand...
Inainte de '90 faceai ce se putea nu ce doreai...

In cea mai mare parte am fost intr-un serviciu conex aviatiei si din cand in cand (cu multi ani in urma) doar detasat la navigatia fluviala...
Deabia dupa '90 pot spune ca mi-am facut cat de cat placerea de a naviga... pe Dunare...








bradutzu

personal, am devorat povestile scrise si astept cu nerabdare urmatorul capitol!
Poate nu ne mai lasati sa asteptam atat de mult :)
Sa auzim numai de bine!

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

Sico

Dupa mult chin si nervi, am reusit sa postez Capitolul 38 care era gata de vre-o doua saptamani.

Vechiul program nu mai era acceptat si am trecut la Windows 10. Doar ca...
Magarii de la Blogger au schimbat si editorul, din unul bun si usor de folosit, au facut unul prost de tot.
Ba mai mult, la unele comenzi, raspunde cu mare intarziere.   :'(

Cu vechiul editor un capitol era postat in maxim 30 minute, acum mi-a trebuit 3 ore...   :o

Chiar ma gandeam sa caut un alt tip de sait...

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

bradutzu

ceva noutati? prinde Vulturul alga daca nu-l mai miscam!
Sa auzim numai de bine!

Sico

Vulturul executa o misiune dificila si periculoasa... In curand se va intoarce la baza... 8)  ;)