Barca plafon auto!

Creat de Jazzbass, Mai 08, 2020, 11:02:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mdascalu

Cei de la motocraft au avut la un moment dat si L380, eu avand masina mai mica, am luat de asta pentru ca altfel depaseam dimensiunile masinii.

cristiantutuianu

Barca plafon auto da e o varianta .
Inaite dea alege barca ar trebui verificata si greutatea maxima acceptata care poate fi suportata de plafon si stalpi.
Cu siguranta ca difera de la masina la masina

alinm

Mai e si varianta asta:

http://www.barcheinalluminio.it/alaska-370-s/
Eu o am in varianta de 390, 80kg dar eu o duc pe peridoc.

370 pare sa se miste bine si cu 5-6cp, 58kg, aluminiu de 2mm, se aduce la Bucuresti.
https://www.facebook.com/alaskaboats/videos/2761263007437577/?d=null&vh=e

Don Basilio

Eu am facut o barca dupa planurile de pe www.dinghy.pl , varianta de 4,2 m. merge cu vele, cu vasle. Are carena de deplasament, viteza optima 10-12 km/h, obtinuta cu un motor de 5 cp cu 4 persoane la bord. Ca orice roman ,,inteligent,, am modificat putin proiectul in sensul ca i-am facut bordajul mai inalt decat in proiect (62,5 cm fata de 40 cm) Am obtinut o siguranta mai buna pe valuri dar si o sensibilitate putin marita la vant lateral. Are 4,2 m lungime, 1,4 m latime, circa 60-70 kg (nu am cantarit-o pe un cantar) facuta din placaj rezistent la apa acoperit cu rasina epoxy armata cu fibra de sticla de 300g/mp, doua straturi pe bordaje si 4 straturi pe fund. am dus-o deseori pe masina, pozitionata cu circa 1 metru mai in spatele masinii (depasea spate dar in fata nu ajunge la nivelul masinii) Nu m-a oprit niciodata nici un politist. am cam 7-8 deplasari in Delta si in Insula Mica a Brailei. pentru detalii poti suna la 0770300902

Spinoza

Dragul meu coleg de forum, pe langa ce ti s-a spus inca un amanunt:
- Verifica greutatea suportata de portbagajul (barele) plafonului.
Eu am o barca d-asta, imi fac treaba si sunt multumit de ea, insa viteza de deplasare nu depaseste 75-80 km/h cand o am legata deasupra.
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt