Arc din schiuri!!!

Creat de iliviu, Decembrie 04, 2011, 09:57:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

iliviu

E buna si plictiseala la ceva, ca uite asa, de plictiseala, mi-a trecut prin cap sa fac un arc ???. N-oi fi eu Robin Hood, da' pana la primavara, daca m'antrenez, cine stie ;D.
Sper ca pana maine sa se usuce lacul pe maner, sa-l pot monta.
Schulze Surfrider 15-115hp

Vali

Interesant, cand eram mic eram destul de pasionat de asa ceva (am avut chiar un arc de stejar, foarte puternic). In ziua de azi totusi, cel mai informat despre arcuri dintre cunoscutii mei e Impaiatu :).
Misto ideea cu schiurile, sunt facute stratificat cu epoxy, deci au calitati bune de elasticitate. Sa ne povestesti cum s-a comportat arcul, fiindca poate fi o scula buna pentru "post-oil economy", cum spunea cineva pe vremuri pe alt forum ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iliviu

Pai atunci, sa asteptam pareri si sfaturi de la stimabilul domn Impaiatu'. De ex. eu, as vrea sa stiu din ce sa-i fac coarda (sfoara).
Schiurile mele nu sunt din epoxy, din ce am vazut eu, au pe talpa un material moale ce pare a fi polietilena, la mijloc o spuma presata destul de dura, iar pe fata, un strat de 2-3mm ce pare a fi un plastic (asta poate sa fie epoxy).
Diseara il montez si-i pun o sfoara, ceva. Problema e ca n-am sageti.
App., stie cineva din ce si cum sa fac niste sageti? Ca pentru tinta am pregatit o poza A3 cu Boc ;D.

Schulze Surfrider 15-115hp

radasous

Material pentru sageti poti gasi in magazinele pentru modelism, exista tot felul de stinghii, inclusiv din materiale compozite. Tinta cu marinar de ce nu ai?
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

iliviu

Pai marinaru' e d'al nostru! Bun, rau, asta e, e marinar (barcagiu) si basta! Si nu se stie, peste cativa ani, poate se inscrie si el pe forum  ;D ;D ;D.
In schimb, dupa ce-l ciuruiesc bine pe Boc, il fac tinta pe soaricel'ala comunist de Iliescu.

Citat din: radasous din Decembrie 05, 2011, 01:21:46 PM
Material pentru sageti poti gasi in magazinele pentru modelism, exista tot felul de stinghii, inclusiv din materiale compozite.

Da un link, ceva..., un nume, o adresa, ...
Schulze Surfrider 15-115hp

Thor


iliviu

Multumesc! Am intrat si am vazut sagetile. Sunt super, si nu sunt chiar asa scumpe, tinand cont ca sunt din carbon.
Mi-au placut si arcurile.
Schulze Surfrider 15-115hp

dan dragos

sageti poti gasi si la magazinele de arme (top gun sau arrow - astia din urma au luat fostele magazine agvps) sau poti comanda de pe net www.arcuri-sageti.ro. mai sunt si 'particulari' care fac la comanda.
succes

Vali

Citat din: iliviu din Decembrie 05, 2011, 02:33:40 PM
Pai marinaru' e d'al nostru! Bun, rau, asta e, e marinar (barcagiu) si basta! Si nu se stie, peste cativa ani, poate se inscrie si el pe forum  ;D ;D ;D.
In schimb, dupa ce-l ciuruiesc bine pe Boc, il fac tinta pe soaricel'ala comunist de Iliescu.

Cand am fost la Mangalia acu' 2 saptamani, am vazut ca baietii de acolo trag cu arcu' intr-o poza a unui renumit diler de barci, asa de iubit e si acolo :D.
Acum serios, cand eram drac imi faceam sagetile din baghete strunjite de la fabrica de mobila, le puneam un varf din tabla, si se duceau foarte bine. Cel mai misto arc pe care l-am avut a fost cel de stejar, erau de vanzare in anii 80 in magazinele sport ale epocii. Important era sa cauti unul cu fibra dreapta, fiindca erau si multe taiate rau, de ti se rupeau in mana.
Apropo, pentru sfoara cauta ata pescareasca de minim 2450 tex, sau ata mai groasa de posadit. Daca nu gasesti, ti-oi trimite eu cumva o bucata :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

Bravo frate, dupa sezon is cu ochii dupa schiuri SH.
Ganduri bune !

ss

Eu ma retrag de pe forum, am venit aici cu ganduri pasnice si cand-colo am intrat intr-un cuib de ninja, ucigasi tacuti fara chip, care se antreneaza la tinta pe luceferii natiunii  :o Eu ma delimitez si resping cu hotarare aceste gesturi antisociale si destabilizatoare, care reprezinta un atac grav la adresa tinerei noastre democratii :'(


Vali

Silviule, in afara ca ne-ai adus zambetu' pe buze, hai recunoaste ca tare ti-ar placea sa participi si tu la sportu' asta :D. Nu cred ca un tip asa voluntar ca tine, care prefera sa mearga singur in Delta cu barca, e chiar asa de pacifist cum se pretinde :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ss

Ba, tu ai vazut Bokul, cat ii de mic, mi-ar fi rusine sa trag in el, mai bine-l insult!!!

Vali

Ai spus si tu cum spunea un handicopac la tara la bunica-mea, cand il imbarligau golanii: cica decat sa fur, mai bine violez :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Thor

Citat din: iliviu din Decembrie 05, 2011, 03:15:58 PM
Multumesc! Am intrat si am vazut sagetile. Sunt super, si nu sunt chiar asa scumpe, tinand cont ca sunt din carbon.
Mi-au placut si arcurile.

Barcile si arcurile clasice au in comun elementul LEMN.
Constructorii artizanali ai barcilor si cei ai arcurilor din LEMN sunt mesteri artisti.
http://arcasi.ro/ si forumul aferent:  forum.arcasi.ro.