Înmatriculare barca în Polonia

Creat de aditm, August 31, 2020, 06:41:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

aditm


yakari

Citat din: diles din Septembrie 05, 2020, 08:02:54 AM
si eu am inmatriculat barca pe germania.e adevarat costa 18euro nu se plateste impozit si trebuie doar o declaratie cu datele barcii,insa trebuie un cetatean german sa faca treaba asta.
Salut
ne poti detalia si noua cum ai facut? eventual link ceva?
Multumim

diles

cetateanul german trebuie sa se adreseze capitaniei zonale pentru informatii,regulile difera de la un land la altul,trebuie un cetatean german sa se ocupe de treaba asta.

spor

aditm

     Bună ziua domnilor, azi am primit prin e-mail dovada provizorie cu numărul de înmatriculare al bărcii din Polonia, urmează sa îmi ajungă și originalul prin DHL, chiar dacă a fost de așteptat ceva vreme eu cred ca merită, vă doresc multă bafta la toți!

aditm

Rugăminte mare, dacă știți careva cu și cât de mare se face înscrisul pe barca cu pavilionul polonez, va rog sa îmi spuneți și mie, mulțam!

aditm

       Vă salut domnilor, iaca a sosit și documentul original al bărcii mele înmatriculată în Polonia, simplu, fără multă documentație, fără mofturi, și valabilitate pe viață cu numai 500 euro, fără nici un fel de alte taxe.
      Deci va puteți baza și pe sistemul asta de înmatriculare fără dureri de cap.
Multă baftă, sănătate și weekend plăcut!

pauli

buna ziua, despre Olanda mai stiti ceva in privinta inmatricularii? Imi expira vechiul ICP peste 2 doua luni

syRebekah

Dince inteleg eate o problemă asigurarea barcilor cu pavilion polonez, adică este necesar ca polița să fie redactată în poloneză.
fost ghrt.

Florio

Citat din: aditm din Noiembrie 13, 2020, 04:03:42 PM
       Vă salut domnilor, iaca a sosit și documentul original al bărcii mele înmatriculată în Polonia, simplu, fără multă documentație, fără mofturi, și valabilitate pe viață cu numai 500 euro, fără nici un fel de alte taxe.
      Deci va puteți baza și pe sistemul asta de înmatriculare fără dureri de cap.
Multă baftă, sănătate și weekend plăcut!

Super! Adi, se pare că varianta asta este una potrivită pentru tine.
Problema ridicată de Gheorghiță nu ți se aplică fiindcă nu ti se cere asigurare în zonele unde te plimbi cu barca ta.

tiganusmc

Salutare ,

Si eu am ales varianta Polonia dupa " distractia" cu autoritatile .


Fishing cheaper than therapy

bobinuta

Apropos de inmatricularea in Polonia, pana aici n-am vazut o procedura clara.
Poate mi-a scapat, caz in care imi cer scuze.
Totusi, un coleg pasionat de pescuit a postat pe spinningclub.ro procedura pe care a utilizat-o el, cu succes.
Reproduc mai jos postarea acestuia, impreuna cu link-ul de rigoare, in speranta ca publicarea pasilor va fi utila tuturor celor interesati !

Inmatriculare ambarcatiune in Polonia

Citat din: ClaudiuAm decis sa inmatriculez barca in Polonia si ma gandeam ca sigur sunt interesati mai multi de procedura care este cat se poate de simpla. In primul rand, decizia asta am luat-o pentru ca nu am timp si nici nervi sa fac drumuri pe la N ghisee, capitanii prin tara, sa fac xeroxuri, traduceri, dosare, sa ma cert cu diverse personaje de pe la taxe si impozite care vor sa incadreze abuziv ambarcatiunea. Cum motorizarea barcii este cea maxima inscrisa in documentele tehnice ale barcii, nu am nevoie sa ma intalnesc nici cu diversi dubiosi sa dau spagi, sa astept sa ma amane si in general sa sustin o piata infractionala, am ales Polonia pentru ca:
https://www.boatandyachtregistration.com/ - totul este clar, fara costuri ascunse, pe Polonia este 469 euro (sunt si siteuri unde se poate mai ieftin). Costul include toata documentatia si procedura inclusiv transportul cardului de inregistrare.
Dupa plasarea comenzii si plata cu cardul in cazul meu, se primeste un email unde ca persoana juridica s-au cerut documentele firmei, pasaport/buletin, actele barcii si certificatul de conformitate al motorului termic, o poza cu seria motorului, factura ambarcatiune + motor. Asta a durat 5 minute sa le scanez si sa le trimit pe email.
In 3 zile am primit pe email un document cu care deja poti naviga, insa este un document provizoriu pana cand cardul de navigatie urma sa ajunga pe DHL in max 3 saptamani.
Simplu nu? Apropo, inregistrarea asta este nelimitata, adica nu expira. In plus, daca doresti radierea, procedura este la fel de simpla, un email, iti trimit un formular de completat si o taxa minimala si asta e tot. Mai este o chestie, nu ai ITP, acum se vor gasi multi carcotasi - Domle' dar ce facem aici, incurajam evaziunea fiscala si punem in pericol circulatia prin lipsa obligatiei ITP-ului? Raspuns: Nu Bo$$ nu pun nimic in pericol ca ITP-urile la barci ca si la masini se fac cu spaga si nu se uita nici dreacu la ele, doar incaseaza. Referitor la evaziune, este absolut normal sa caut confortul intr-o era digitala, nu vreau sa fac drumuri la ghisee, sa am dosare si sa merg la ghereta de peste strada sa fac copii xerox sa depun, sa astept, sa iau bonuri de ordine. Pana cand labagii astia de fac legile nu se trezesc la viata si realizeaza in ce secol traim si pana cand hoardele de oligofreni nu se opresc din votatul si sustinerea infractorilor dovediti, am tot dreptul, din punctul meu de vedere si obligatia sa caut servicii civilizate si corecte.
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

stefand600

Salut,
Eu am avut barca inregistrata in Belgia pana in August 2022. In urma modificarii legislatiei di BE, am hotarat sa o inregistrez in Polonia.
Am inceput demersurile in 02 August iar astazi 18 August am primit pe email inregistrarea provizorie pana voi primi talonul de inmatriculare.
Este inmatriculare permanenta fara sa trebuiasca sa platiti impozit la primarie si fara sa fie nevoie de ispectiile inutile si costisitoare ale ANR-ului.
Costurile totale au fost de 530 euro. plata s-a facut online fara nici un fel de dificultate. Daca aveti nevoie de clarificari, vi le ofer on line, pentru toti.
Stefan D

OvidiuDP

Salut Stefand600,

Ne poti da mai multe detalii privind inmatricularea in Polonia. Ce site ai folosit, ai cerut radierea in Belgia sau se face automat la expirare, eventaul alte detalii.
Multumesc anticipat.

aditm

https://www.polish-boat-registration.com/
Acesta este site-ul pe care am intrat, am luat legătura cu ei pe email, am trimis poze cu documentele care le am pentru motor și pentru barcă și i-am întrebat dacă o pot înregistra la ei, am primit răspuns în câteva ore, am urmat pașii de pe site-ul respectiv, am platit taxa de înmatriculare și am trimis dovada platii, ei mi-au trimis formulare cu datele găsite în documentele ce le-am trimis și mi-au spus sa verific, am verificat, le-am transmis ce a fost greșit, sau corectat documentele , le-am semnat  și asta a fost, a doua zi mi-au trimis dovada înlocuitoare a certificatului original, asta ajunge cam in 45 zile.
Care urmați înmatricularea pe Polonia , spuneți le să vă treacă în certificat la datele personale CNPul nu seria cărții de identitate, CNPul rămâne valabil pe viață, buletinul expiră și în cazul asta daca nimeriți autorități de control mai deștepte că google , s-ar putea să vă poarte pe drumuri degeaba. Să verificați bine bine toate rubricile din formularele cu date personale și ale bărcii, , la ambele înmatriculări mi-au greșit câte ceva 😁.
Spor și baftă!

aditm

Ce uitasem sa specific că răspuns la întrebarea colegului despre radierea de pe Belgia, barca care o am înmatriculată pe Belgia, actele mi-au expirat, fără să îmi dau seama, nu am cerut radiere pentru ea, încă nici nu știu care e procedura, eu am înmatriculat alte două bărci ale mele pe Polonia, urmează să o înmatriculez și pe asta de Belgia tot pe Polonia, macar nu mai  port grija actelor, că expiră