Asociere casa Delta Dunării

Creat de CLG, Octombrie 03, 2020, 02:02:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

CLG

Buna ziua, sa facem cunoștință ma numesc CLG am 38 de ani și locuiesc în partea de sud a Buc. va rog dacă se poate sa cititi pana la final,  mulțumesc.
Este prima data când scriu pe acest grup,  citesc de câteva luni bune (sa nu zic un an :) )marea majoritate a subiectelor legate de bărci pentru Delta Dunării și Dunare. Datorita faptului ca îmi plac enorm ieșirile în sălbăticie și pescuitul pe aceste ape(sa nu vb acum de capturi :)) ) sunt într o mare confuzie și aș avea nevoie de ajutorul vostru. Îmi doresc/ doream sa achiziționez o barca cabinata  pilotina (nu voi vb despre barca am citit atâtea posturi ca as putea da extemporal) pe care sa o tin pe peridoc și să fac excursii Oltenita / Giurgiu și delta Dunării. Bugetul cred ca bugetul ș ar duce undeva la 5000 euro.
Acum vine marea intrebare:
credeti ca s ar putea găsi un grup de persoane sa zicem 8 care am putea cumpăra un teren de 300-400 mp în deltă gen mila 23 sau Crișan sa putem construii o casa cu câteva camere. Ma gândeam că ar fii o varianta pentru pescuit,  plimbări,  admirat fauna,  etc....  Credeai ca ar fi de ajuns de ajuns un buget de 5000 de euro de persoana. poate cumpărăm și o lotca,  putem dezvolta subiectul
Va rog enorm sa va spuneti părerea contra/ pro.
Va mulțumesc frumos

kama3

Nu vreau sa-ti stric inima si visele, dar la varsta ta ar trebui sa fii totusi mai realist.
In conditiile in care frati buni, se cearta pe mosteniri, pe averi, se bat pentru o palma de pamant si se omoara pentru o mana de bani, cum crezi tu ca ai putea gasi inca 7 oameni, necunoscuti intre ei, care sa-ti impartaseasca visul, sa investeasca in ceva si apoi sa imparta proprietatea fericiți pana la adanci batraneti?
Asa ceva nici la manastiri nu cred ca exista si tu vrei la romani?
P.S. sa stii ca iii folositi in exces sunt la fel de enervati ca pekinezii agresivi.

CLG

Mersi pentru răspuns în primul rand .Realist sunt și CRED că oamenii pot schimba oameni, era doar o idee,  bazându-ma pe un lucru / fapt concret acela în care există apartamente la malul marii cumpărate în același fel(din păcate persoanele respective nu sunt pasionate de Delta Dunării )

Zodiac

Ce vei face cand toti cei 8 vin fiecare cu gasca lor , sa zicem din minim 10 persoane in acelasi timp ?

CLG

vad ca la noi nu este foarte răspândit curentul de a cumpara/ construii,  în asociatie.  Îti pot răspunde doar din propria experienta cum procedez la litoral, apartamentul are numai 2 camera și sunt 4 asociați . Ș au tras efectiv biletele cu 1,2,3,4 reprezentând prima săptămână.,  a doua,  etc.... Ex. Eu personal am tras biletul nr 2 și am avut acces în a doua săptămână a fiecărei luni, evident ca se pot roti,  etc..... Pentru o casa pe parter cu 4,5  cred ca ajunge.

NessyRO

@CLG
Într-adevăr: nu este prea răspândit la noi property-sharing. Poate există și motive, nu știu.
Din câte înțeleg, dorești să afli dacă există printre membrii forumului există doritori. Cred că ar trebui formulat foarte clar ce cauți, altfel, probabil că vei genera doar o polemică pe temă.
Personal prefer să-mi planific ieșirile în Deltă funcție de propriile dorințe/posibilități și nu funcție de o tragere la sorți și un regulament iar "lucrul amestecat, pute a..." (ăștia mai "vechi" - ca mine - au mentalități ușor neconforme cu noile realități).
Asta nu înseamnă că nu vei găsi tovarăși de drum. Îți recomand, totuși, ca înainte de a trece la fapte, tu și viitorii co-proprietari să petreceți măcar o săptămână în localitatea aleasă, în "gazdă" la un gospodar care nu are turismul ca mod de subzistență. Asta pentru că viața la țară în Deltă diferă un pic de cea din Mamaia Nord.
Succes!
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

crysty

@CLG
Nu vreau sa te dezunflu dar am sa-ti povestesc unul din gandurile mele la un moment dat:
Imi doream sa am un loc al meu undeva in Mila 23 unde sa vin ori de cate ori voiam si sa stau oricat voiam fara a plati taxa de prost la pensiuni. Asa ca m-am gandit sa imi achizitionez o rulota pe care voiam sa o amplasez pe terenul cuiva in Mila 23 urmand sa ii platesc chirie pe teren. Dupa cum stii, terenurile prin delta sunt imense in comparatie cu orasele in care locuim. Inainte de a face orice miscare am sondat piata prin Mila 23 pe la unul pe la altul si le-am expus ceea ce voiam sa fac. Toti au fost foarte entuziasmati dar.... - nu imi garantau integritatea rulotei pe timp de iarna, cereau un pret de 150 la 200RON/lunapentru o rulota in curtea lor. Racordarea la energie electrica si apa ma interesau cu contoare pasante ceea ce era ok.
Vorbind in stanga si in dreapta, am inteles ca acea chirie se poate modifica in timp.
Referitor la acces ponton....erau foarte sceptici sa te lase deoarece ei mai inchiriaza la negru si au nevoie pentru turistii care pot veni cu barcile lor. Asa m-am oprit din actiunea rulota la Mila 23.
Am aruncat asa intr-o doara o intrebare despre cat costa o proprietate pe acolo si....stupoare.... pret de pensiune 40000 la 60000EUR in functie de zona. Asta este deoarece se banuie ca cei ce cumpara fac pensiuni si deci au de unde sa plateasca. Nu am fost gata sa dau sumele cerute pentru a cumpara o proprietate acolo si cea mai buna alegere a fost un PilotHouse care il leg/ancorez unde dau la peste si este de ajuns. Stau intre 1 saptamana si 10 zile pe barca cu sotia si am tot confortul - frigider, aragaz toaleta dus etc si m-am incadrat in suma minima ceruta de cei din Mila 23.

Alex1958

Salut!
Stiti ce a zis nea Ion dupa ce s-a plimbat cu tramvaiul prin Cluj? E bine sa aiba omul lucrul lui! Se referea la tramvai.
CLG - trebuie sa iei in considerare ca ceea ce lasi acolo (in Delta) e supus degradarii si nu numai, adica e foarte volatil!
Cunosc un exemplu de grup de amici care au construit la comun o cladire unde fiecare are camera lui dar au si o sufragerie comuna. Au angajat un om care sa stea intr-o anexa cu tot confortul si sa aiba grija de casa,  curte, barci, sa faca menajul, etc. S-au mai schimbat partenerii, s-au mai certat dar n-au aparut inca la ora5.
Personal am recurs la solutia lui Cristi si ma duc unde si cand imi tuna.
Totusi o Pilotina cu de toate la 5000 Euro, e cam utopie. Mai trebuie sa socotesti daca o cari dupa masina sau o lasi prin vreo parcare de barci.
Turismul pescaresc in Delta depinde de apa, de vreme, de prohibitie, si inca multe altele... Nu cred ca merge property sharing la o casa in delta, dar asta nu trebuie sa te opreasca sa incerci!
Bafta!

CLG

Mulțumesc frumos pentru răspunsurile detaliate,  o sa încerc în iarna aceasta să caut/ sa găsesc o barcuta după plăcerea sufletului. Voi reveni cu întrebări referitoare la barca. Va mulțumesc

Vali

Am un prieten din Ciuc care avea la fel o rulota in Delta, pe terenul cuiva. Problema era ca rulota era data in grija lui Dionisie :). Iata cateva aventuri reale cu Dionisie:

1.
Vine pr'etenu meu cu 2 canistre de cate 30 litri cu benzina buna de la Tulcea, ca sa nu ia de la Star2000 benzina nasoala.
- Dionisie, te rugam nu umbla la benzina, daca ai nevoie, ia de aici bani si cumpara-ti de la Star2000.
Dupa 2 saptamani, la revenirea in Delta, benzina de la Tulcea ioc.
- Unde-i Dionisie benzina?
- Pai am intrat eu odata in magazie, si ce sa vezi, un miros asa puternic de benzina, dar iti dai seama ca puteam sa ardem ca sobolanii !!
Pleaca pr'etenu meu si umple canistrele la Star 2000, si le arata lui Dionisie:
- Uite coaie ca nu sunt sparte cum spui tu!
- Da ma Bogdane, da ce era sa fac, ca banii pe care mi i-ai dat i-am baut, si cand a trebuit sa plec la toana de unde sa iau decat din canistre ?

2.
Bogdan avea un velier mic, dat tot in grija lui Dionisie. In 2008 plec eu sa aduc velierul din Delta, ca venea iarna, si Dionisie nu-si prea facea treaba de paznic vigilent. Cand ajung la barca, fungile taiate de la tacheti.
- Unde-s Dionisie fungile?
- Haide ba ca doar n-am sa stau 24 de ore calare pe velieru vostru ! Le-o fi furat vreunu.
Plec eu cu velierul la motor spre Tulcea, cu Dionisie bord in bord, sa-l duc la toana ca sa mai economiseasca benzina. Cand dadea sculele la mana, la camana apare o codula tricolora identica cu cea de la fungile velierului :).
- Bai coaie, aia nu e funga lui Bogdan?
- Da ma Vali, da daca n-am avut de unde sa iau codula, ce era sa fac, doar tu stii ce greu e sa nu gasesti codula buna de camana, ca si tu ai pescuit la ave!

3.
Se imbata Bogdan intr-o seara si dupa miezu noptii il apuca arsita. Iese din rulota si merge in bucatarie, unde tinea apa minerala la frigider. Cand aprinde lumina, il gaseste pe Dionisie care pe intuneric se apucase sa haleasca din sunca adusa de Bogdan. Pana sa-l intrebe Bogdan ceva, Dionisie i-o reteaza:
- Asa ce m-am saturat de pesteeeeee!

Concluzia e ca, precum sloganul comunist "nici o masa fara peste", la fel nici o casa in Delta fara un Dionisie la pachet :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gabriel.c

Adevărat mai povestiți ....oricum cei venetici in delta nu sunt priviți decât ca gâște de jumulit.
Părerea mea e ca cel mai bine găsești o gazda curată și mai ieftină la bănuți (asta dacă nu vrei sa stai la pensiune) și plătește prețul liniștii tale. Mergi in delta sa pescuiești sa te relaxezi nu sa cureți curtea și sa repari stricăciunile apărute la proprietate cât timp tu ești la mall  acasa.
La noi românii simtul proprietatii este destul de prezent (ca așa am fost crescuți) dar in Delta printre multe specimene e greu sa te descurci cu o casa proprie fără sa locuiești acolo .
Am prieten cu pensiune care a încercat in fel și chip o asociere cu cineva din zona dar nu a ieșit bine. Acum sta efectiv acolo pe perioada verii.
Cel mai bine e sa plătești ,mănânci ,bei ,relaxezi și pleci acasa printre pământeni.

Florio

Citat din: Vali din Octombrie 05, 2020, 10:39:51 PM
Am un prieten din Ciuc care avea la fel o rulota in Delta, pe terenul cuiva. Problema era ca rulota era data in grija lui Dionisie :). Iata cateva aventuri reale cu Dionisie:

1.
Vine pr'etenu meu cu 2 canistre de cate 30 litri cu benzina buna de la Tulcea, ca sa nu ia de la Star2000 benzina nasoala.
- Dionisie, te rugam nu umbla la benzina, daca ai nevoie, ia de aici bani si cumpara-ti de la Star2000.
Dupa 2 saptamani, la revenirea in Delta, benzina de la Tulcea ioc.
- Unde-i Dionisie benzina?
- Pai am intrat eu odata in magazie, si ce sa vezi, un miros asa puternic de benzina, dar iti dai seama ca puteam sa ardem ca sobolanii !!
Pleaca pr'etenu meu si umple canistrele la Star 2000, si le arata lui Dionisie:
- Uite coaie ca nu sunt sparte cum spui tu!
- Da ma Bogdane, da ce era sa fac, ca banii pe care mi i-ai dat i-am baut, si cand a trebuit sa plec la toana de unde sa iau decat din canistre ?

2.
Bogdan avea un velier mic, dat tot in grija lui Dionisie. In 2008 plec eu sa aduc velierul din Delta, ca venea iarna, si Dionisie nu-si prea facea treaba de paznic vigilent. Cand ajung la barca, fungile taiate de la tacheti.
- Unde-s Dionisie fungile?
- Haide ba ca doar n-am sa stau 24 de ore calare pe velieru vostru ! Le-o fi furat vreunu.
Plec eu cu velierul la motor spre Tulcea, cu Dionisie bord in bord, sa-l duc la toana ca sa mai economiseasca benzina. Cand dadea sculele la mana, la camana apare o codula tricolora identica cu cea de la fungile velierului :).
- Bai coaie, aia nu e funga lui Bogdan?
- Da ma Vali, da daca n-am avut de unde sa iau codula, ce era sa fac, doar tu stii ce greu e sa nu gasesti codula buna de camana, ca si tu ai pescuit la ave!

3.
Se imbata Bogdan intr-o seara si dupa miezu noptii il apuca arsita. Iese din rulota si merge in bucatarie, unde tinea apa minerala la frigider. Cand aprinde lumina, il gaseste pe Dionisie care pe intuneric se apucase sa haleasca din sunca adusa de Bogdan. Pana sa-l intrebe Bogdan ceva, Dionisie i-o reteaza:
- Asa ce m-am saturat de pesteeeeee!

Concluzia e ca, precum sloganul comunist "nici o masa fara peste", la fel nici o casa in Delta fara un Dionisie la pachet :D.

Când ți-am zis să te apuci de scris, tu  Batman, Batman! :D
Astea-s subiecte de susținut nu o carte, ci  mai multe. Și stilul tău de a povesti, le-ar colora exact cum trebuie :)