Sugestie lemn (specie, taietura, sursa ...)

Creat de charlie, Octombrie 16, 2020, 11:12:59 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

charlie

Inca un subiect de incepator absolut: ce lemn sa folosesc pt chila, etrava, stringhere pentru constructia barcutei de placaj la care "lucrez"? Proiectantul zice sa folosim "commonly available materials like fir, spruce etc..." ( materiale disponibile în mod obișnuit, cum ar fi bradul, molidul etc...) si specific sa nu folosim lemn exotic / greu pentru ca nu e necesar si nici vizibil. Acum ... ce e "commonly available" pe la ei nu e si pe la noi desi dupa traducere ... brad si molid avem dar sigur nu sunt varietatile nord-americane.

Ma adresez cunoscatorilor cu rugamintea de a ma sfatui ce lemn sa folosesc.

Chila si etrava sunt obtinute prin laminarea pe verticala a doua scanduri taiate direct la forma (nu indoiri). Asta permite si imbinarea decalata  intre acestea si pare un design facut pentru a fi simplu de realizat de catre amatori (ca mine).  Ambele elemente structurale sunt inauntrul placajului la final si nu stiu daca am ceva de castigat daca folosesc sa zicem stejar si eventual obtin curbura prin laminarea orizontala a multor felii subtiri cu epoxy?

L.L.E.: am mai gasit o nota a proiectantului pe niste planuri mai vechi:"Tot materialul de construcție solid se bazează pe brad 'curat' (clear fir). Cu toate acestea, se poate folosi orice lemn 'curat' cu o greutate specifică de aproximativ .5, cum ar fi pinul galben sudic, mahon etc ... " Traducerea lui "clear" nu stiu daca se refera doar la lipsa nodurilor si a defectelor sau si la modul de debitare din bustean /aranjare a fibrelor ....

diles

poti folosi molid linistit,e mai bun laricele dar se gaseste greu.la lemn curat se refera la lemn fara noduri sau cu noduri mici si sanatoase nu cazatoare.

spor

charlie

Mulțumesc! Nu știam de larice, pare să se găsească pe ici pe colo (cel mai aproape de București prin Arges am găsit la o căutare rapidă). Cel mai probabil am sa merg pe molid, măcar am de unde alege pe la depozite 4 scânduri frumoase de 27 grosime și minim 200 lățime din care sa decupez etrava