Motor pentru Black Sea 510

Creat de FlorinG74, Decembrie 18, 2020, 09:46:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

FlorinG74

Salutare!
Dupa mutlti ani de pescuit de pe mal, mai putin in Delta cand am mai prins cate o barca, m-am hotarat sa achizitionez o barca.
M-am decis pentru Black Sea 510 de la Pronautica.
Acum sunt in cautarea motorului potrivit. Initial am considerat ca 20 CP ar fi suficienti (si pentru ca m-ar fi scutut de inmatriculare) insa ma gandesc la ceva mai mare, 25 sau 30 CP.
In principiu, o sa trag barca dupa mine pe Dunarea de sud (fiind din Bucuresti) insa Delta ma atrage si am inteles (din ce am mai citit) ca o rezerva de putere e binevenita pe Dunare. Cu 3 persoane si bagaje as vrea sa gliseze barca.
Ce motor credeti ca s-ar potrivi mai bine scopului descris? Ce parere aveti despre Yamaha autolube 25 CP pe aceasta barca si despre motor in sine?
Multumesc anticipat tuturor celor care-si vor face timp sa-mi dea un sfat!

dany

Recent am adus ceva imbunatatiri unui Black sea de 5,1nou-nout ,si anume mana curenta pe toata barca si pt. consola,suport motor auxiliar si ceva maruntisuri.Barca a fost echipata cu yamaha 40 cp 4t.Am scos barca pe lac trei persoane si am ajuns la 51 km la ora la blana...Asta ca sa-ti faci o idee.Cu 25 cp in trei persoane si bagaj nu cred ca ve-i ajunge la 30 la ora.


toni tl

Dany are dreptate. Pentru trei persoane si ceva bagaje care de obicei sunt ceva mai multe trebuie un motor mai mare. Un Yamaha de 30 in 4 timpi ar fi fost perfect. Am mers cu asa ceva si pot sa zic ca este ok.

carbocalm

#4
Am un mikro 500, copie dupa black sea.
Tocmai am vandut acelasi motor, Yamaha autolube 25 cp din 2012.
Modelul asta de barca cere 40 cp , incarcata cu 3 persoane.
Cu 2 persoane si bagaje de spining , ma duceam in 40 km/h.
Am mers cu aceeasi barca, cu Tohatsu de 40 cp si mergea cu totul altfel, chiar daca suna ciudat mie mi s-a parut ca la aceeasi viteza , cu 40 cp pe spate barca sta mult mai bine pe apa .