Master-model...

Creat de corsarul, Aprilie 26, 2011, 07:19:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Citat din: modi din Iunie 12, 2013, 09:43:10 PM
.....Ori , pe acest forum , gasesc - pentru prima oara - o atitudine unanim joviala si deschisa .....

Scuze de off-topic, pe corsarul Che Bratulescu l-am admirat si laudat cu multe ocazii, asa ca sper sa nu se supere.

Bine zis pictore. M-a uns pe suflet remarca. Parca as fi spus-o eu!
Uite experienta mea:
Anul trecut am fost in Romania. Bogdan Buciu ne-a invitat la o petrecere la club, unde am intalnit multa lume, apoi m-am intalit cu Vali, Tudor si nevasta. Impreuna am mers la Jurilovca unde ne-a gazduit Stefan, care ne-a fost si ghid la Cap Dolosman la cetate. Ne-am intalit La jurilovca cu Peter, Florio Capitanul, Capitaneasa, Nea Nicu si multa lume, toti super barcagii si oameni de omenie. Florio ne-a plimbat cu Mac-ul 26 (Nemo) pe Golovita
Dupa Jurilovca, am mers cateva zile la Sf Gheorghe in formula restransa, cu prototipul barcii lui Vali, care barca s-a comportat superb cu 4 oameni si bagaje.
Frumos nu?

Lumea aici are o pasiune comuna, apa si barcile, iar barcagii cu cap sunt oameni de exceptie dupa cum se vede. Se respecta intre ei, isi respecta optiunile si evita discutii de genul "cine o are mai mare".

M-am bucurat sincer cand ai aparut aici pe forum. M-am prins cine esti de la primul post.

corsarul

#316
Citat din: modi din Iunie 12, 2013, 09:43:10 PM

Cand ti-o vedea barca .... fac pariu ca sare direct in prova si asteapta marsul !

Din pacate, nu va putea face acest lucru...numai daca ajunge pe la Timisoara (habar n-am exact pe unde)...
Dar nu-i nimic....i-am pregatit o alta  ;D
Un caine am si ioo...Cornel ... :D....si banuiesc ca o sa-si miroasa fundurile ;D


@Mihai...Nu incape nici o suparare ;)

Esox

Maestre Corsar, ti' ai maritat RIB-ul?  :'(

corsarul


modi

#319
Iertat fie-mi off topicul , da' nu ma pot abtine . Tre' sa v-arat cam cum se poarta o chermeza d-asta haiduceasca de va zic io de ea ( pan-acuma doar Dragos a primit serioase referinte despre ce inseamna un bors sau o tocana .... "letala" pregatite de mine .  ;) ;) ;)  ) :

...................................................

Citat din: corsarul din Iunie 13, 2013, 07:04:22 PM
Maritat !  :D
Deja intram in animozitati !!!! Pai , in puii mei , voiam s-o vad !!!  ;D ;D ;D


modi

Citat din: Mihaif99 din Iunie 13, 2013, 12:46:15 AM

M-am bucurat sincer cand ai aparut aici pe forum. M-am prins cine esti de la primul post.

Iar eu inca odata , atat tie cat si celorlalti colegi , va multumesc pentru primirea mai mult decat calda de care am beneficiat la intrarea-n forum .

Si eu ma bucur mult sa ne regasim intr-un mediu elegant . Fie sa ne cunoastem . Imi doresc mult !

Cele bune prietene !  ;)

ionitzady

lasa-ne cu multumiri , dar din ceaunul ala nu poti sa ne dai

Esox

 Sa fie' ntr'un ceas bun si s'o iubeasca sotul, ca'i fata faina si iute si bine crescuta, sa traiasca cel de' a facut' o!  ;D Daca presupun corect ca'i faci o sora, tre' neaparat sa asist la chinurile facerii!

corsarul

#323
Saptamana trecuta, m-am jucat putin cu matrita capacului din prova RIB-ului ...
Rezultatul  ;D



mario38

a trecut destul timp decand ai maritat barca ...nu mai faci alta?

corsarul

#325
Cred ca de tuburi ma apuc in iarna aceasta...si de chila in primavara care vine.
Eu asa sper !  ::)

mario38

chibitzul de pe margine , chibiteaza : - tuburile prelungite cu 15 - 20 de centimetri dupa oglinda motor in plus fata de ce ai facut anterior       
                                          - nivelarea cocoasei de pe chila ( cea din spate , de la intersectia cu oglinda motor,
scuze , cu toata stima

corsarul

Multumesc de sfaturi !
Cu siguranta ca o sa-mi fie de folos ! ;)

Mihaif99

Citat din: mario38 din Octombrie 01, 2013, 11:54:36 AM
chibitzul de pe margine , chibiteaza : - tuburile prelungite cu 15 - 20 de centimetri dupa oglinda motor in plus fata de ce ai facut anterior       
                                          - nivelarea cocoasei de pe chila ( cea din spate , de la intersectia cu oglinda motor,
scuze , cu toata stima

De accord cu Mario
- Tuburile lungi vor permire instalarea unui motor mai gru daca e cazul, si mai important, va intra in glisare foarte lin, fara sa isi "ingroape" pupa.
- Cu "cocoasa" nivelata curgerea va fi mai buna.

Cred ca va iesi o barca care va glisa frumos cu motoare mici.

corsarul

"Pierdusem"prima filmare cu RIB-ul ....cumva, am reusit s-o recuperez...partial :'(
http://youtu.be/9F5Z-YVXVKs