alegere caseta de directie

Creat de Catalin, Ianuarie 06, 2021, 08:47:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Catalin

Salut...cu rezervorul m-am lamurit acum revin la alte accesorii . De exemplu caseta de directie ..cablu si kit de montaj. Ce brand si de pe unde sa le achizitionez?
Astept pareri...

Vali

Un kit pentru puteri pana la 200 de cai este cel mai potrivit (din-ala cu caseta mare si cablu gros). Masori lungimea intre caseta si menghina motorului, iar lungimea tresei cablului trebuie sa se potriveasca. Nu te lua dupa ce iti spun vanzatorii, ca sunt habarnisti care n-au montat vreodata cabluri (cel putin cei de la TNG), bazeaza-te exclusiv pe masuratorile tale.

Cel mai bine iei kitul de unde e mai ieftin :). Poti incerca la Marinescu - Tulcea, sau la Epix Constanta, mai avantajoase ca pret. Poti intreba si la Lacramioara, la Nautica Shop.
Ca marca, uita-te dupa Ultraflex sau Teleflex. Exista si kit-uri noname, dar cel mai bine mergi pe una din aceste marci.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Don Basilio

un sfat pentru o mansa cu cabluri pt mers inainte-inapoi + acceleratie pt un Selva de 15 cp ? multumesc anticipat pt informatii

Vali

Citat din: Don Basilio din Ianuarie 09, 2021, 06:46:01 AM
un sfat pentru o mansa cu cabluri pt mers inainte-inapoi + acceleratie pt un Selva de 15 cp ? multumesc anticipat pt informatii

E in 2 timpi (Selva Naxos original), sau in 4 timpi (cu cap Yamaha)? Dacă e cu cap motor Yamaha, merge orice manșă Yamaha cu cablurile aferente. La Naxos nu știu exact ce se potrivește, dar întreb și îți raspund in curând.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Catalin

Epix are ...din punctul meu de vedere... cele mai mici preturi din tara. Am facut o lista lungaaaa si ma pregatesc sufleteste pt o factura grasalana.