Minicurs GRATUIT despre navigația cu velele!

Creat de cristache14X, Februarie 09, 2021, 06:13:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristache14X

Salut , eu sunt Cristi! De ceva timp hobby-ul meu este sailing-ul! Am zis hobby ? Cred ca mai degrabă este un mod de viață pentru că sunt foarte virusat cu acestă pasiune.

Am început acest "mod de viață" nu foarte calculat, pe scurt : am luat permisul de barcă și am plecat în Grecia după nici două luni.
Acolo a fost rău, nu rău, foarte rău....furtună, vânt puternic zi și noapte, poate v-am mai povestit, sper să pot scrie și o carte cândva.

Nu am ales drumul liniștit, NORMAL, acel drum care îți este prezentat la școală adică primul pas : ai luat permisul, după trebuie să ai puțină experiență (poate un skipper training în Grecia) că așa e trend-ul, după mai mergi și cu alte bărci câțiva ani și poate abia apoi te gândești la un velier.
Nu am ales acest drum pentru că eu consider că nu avem timp să tratăm așa toate lucrurile pe care dorim să le facem. Drept urmare ce am înțeles eu ? Mi-am cumpărat un velier de 12 metri lungime și 9 tone....cea mai bună alegere din viața mea!!!!
Ca să înțelegi în ce etapă eram, din punct de vedere al cunoștințelor, am mers în Croația să îl verificăm (după ce îl plătisem) și îmi era frică să îl duc până la macaraua din port (erau 20-30 de metri de mers cu barca).

L-am adus în România după două luni și am început să participăm la curse cu un echipaj care nu avea atât de multă experiență, unii chiar deloc.
Cel mai greu mi se pare să știi ce trebuie să faci ca să poți naviga cu velele în siguranță și mai ales să întelegi de unde bate vântul și cum trebuie să ajustezi velele și barca în funcție de valuri.
Am fost nevoit să învăț totul accelerat deoarece la curse poate fi foarte periculos și sunt foarte multe momente în care poți lovi alte bărci. Pe lângă acest aspect dacă nu știi foarte bine ce ai de făcut și ai momente de ezitare, echipajul va simți acest lucru, vor fi speriați și când intervine și frica, aceștia se pot accidenta grav.

Am fost forțat să creez o metodă de învățare accelerată prin care și eu dar mai ales ei au reușit să ajungă stăpâni pe manevrele pe care trebuie să le facă pentru a fi în siguranță pe velier.
M-am gândit să vă fac o surpriză, pentru că am interacționat telefonic cu foarte mulți oameni care împartășesc această pasiune.
Am descoperit că problemele pe care le-am avut eu la început de navigație cu velele sunt întâmpinate de fiecare cursant după obținerea permisului de navigație.
Înțeleg deoarece am fost și eu în această etapă în care deși înțelegeam beneficiile pentru că știam ce senzație îți oferă "mersul la vele", îmi era frică să scot velele deoarece barca mi se părea grea, mare, catargul foarte înalt, suprafața velelor foarte mare,etc.

Acum după ce am înțeles principiile navigație cu ajutorul velelor nu pot sta deoparte. Îmi doresc să împărtășesc cu voi metoda mea pentru ca ar fi foarte frumos să formăm o comunitate de oameni care suntem uniți de această pasiune. Fiind la același nivel de învățare ne-am putea sfătui reciproc și cred că am fi mult mai atrași de acest domeniu.
Am pregatit un minicurs pentru a înțelege ce înseamnă navigația cu vele și aș dori să il împărtășesc și cu voi.
Am creat acest MINICURS deoarece mi-am adus aminte de mine, de provocările pe care le-am avut la început și mai ales de greutățile pe care le-am întâmpinat până să pot înțelege principiile
Navigației cu Velele.

- Acest minicurs este COMPLET GRATUIT.
- Minicurs-ul este despre Navigația cu vele.

Pentru că sunt multe informații valoroase, am ales să împart acest MINICURS într-o serie de 4 email-uri și tot ce trebuie sa faci pentru a primi acest minicurs este să mergi pe pagina: https://scoaladevele.ro/ , îți introduci adresa de email pe care dorești să primești aceste materiale și în scurt timp va trebui să îți verifici emai-ul (inclusiv SPAM).
Aș aprecia foarte mult feedback-ul tău după ce vei citi aceste materiale deoarece doresc să îmbunătățesc acest minicurs pentru a fi căt mai util și mai ușor de înțeles.
Te-aș ruga să îmi lași un comentariu sau să îmi trimiți dai reply pe mail în care să îmi spui cu ce crezi că te-aș putea ajuta mai departe, dacă ești interesat de un anumit subiect din acest domeniu sau este ceva ce nu ai înțeles.
Sper că o să vă placă și mai ales că o să vă ajute!
Ne auzim !

Sam

Salut Cristache,

Felicitari pentru initiativa!
Eu, din pacate, nu sunt pasionat de vele, dar initiativa ta mi se pare de toata lauda! Sunt convins ca informatiile pe care le oferi vor ajuta multi velisti incepatori de pe acest forum!
Stai numai sa se mai incalzeasca putin vremea!
Toate bune!

Dorcio

Salutare! Felicitari pentru initiativa! Si eu am acceasi pasiune, cu mentiunea ca am permis doar din octombrie anul trecut si nu am practicat.

Dbr

Salutare tuturor,
Personal il cunosc pe Cristi ,cu toata echipa lui ,de cativa ani. Cand am vazut ce a scris aici nu m-am putut abtine sa nu scriu si eu, deorece la multe din cele aratate mai sus am participat direct sau indirect. Inca de la inceput va pot spune ca atmosfera de pe barca lor este de nedescris in cuvinte. Pot doar sa va relatez cateva franturi de discutii care imi trec prin minte din diverse ocazii:
Eram la un moment dat prin marina , unde venise si Cristi cu echipajul sa concureze a doua zi la Regatta. Pe la ora 02.00 noaptea imi spune:
- Hai , ia-ti consoarta ca iesim pe mare sa ciocnim o sampanie in larg.
- Mah , e 02 noaptea  :o zic eu...
Ce sa mai zic, eu totusi avand barca mea la cheu in aceeasi marina, nevasta-mea s-a uitat putin stramb la mine. Dar hai sa mergem, o invitatie nu se refuza, ca nu e frumos.
Iesim, mare linistita, atmosfera super faina pe barca, oameni hazlii la maxim, bancuri, relaxare...totul oprit, nici un zgomot...pluteam in deriva. La un moment dat se aude Cristi din pupa:
- Ei, vedeti? Asta insemna frumos, asta inseamna relaxare...el tinand un speech de mama mama.
La care se aude gura nevesti-mii:
- Dar unde e luna? Ca nu vad luna?
Raspunde Cristi vadit deranjat ca i-a fost stricat momentul de inspiratie oratorica:
- Stimata doamna, nu ati comandat pachetul cu luna :)!
De atunci de fiecare data cand ne apuca noaptea pe barca lui il intreb:
- Avem pachet cu luna sau fara luna in noaptea asta?
Alta intamplare hazlie care imi trece prin minte, pe principiul ,, toate mi se intampla numai mie'':
Ma roaga Cristi sa il ajut sa ducem barca din Limanu in Eforie cu o zi inainte de alta Regatta. Era prin luna august 2019.Restul echipajului urma sa vina direct in Eforie vineri seara Noi vineri dimineata/pranz am facut pregatirile in Limanu, urmand sa plecam in timp util pentru a ajunge pe lumina in Eforie. Buuun, dar eu am o problema cand plec la o treaba cu masina altuia, adica nu conduc. Parca mi se deschide o palnie asa la gat de zici ca imi e sete in continuu. Cum am ajuns la barca , am coborat direct la usa de la bar si mi-am pus un wiskey cu gheata, insetat de caldura de pe drum:
- Ce faci mah? Lasa draku paharul ala si hai sa pregatim barca sa plecam, ca astia anunta ca se monteaza marea mai tarziu.
- Ei lasa ca cinci minute acum nu mai conteaza. Macar paharul asta ca e rece...zic eu.
Eu am mai continuat cu alte pahare, fara sa isi dea el seama prea mult. Se tot mira oarecum ca de cateva ore nu reuseam sa dau un pahar pe gat. Terminam ce aveam de facut, eu hopa Mitica deja. Cristi zice:
- Hai sa mergem sa mancam ceva cald la restaurant si apoi plecam.
- Mah, eu raman pe barca sa iau doar o gustare , zic  constient ca daca mai mananc ceva cald ma culc pana dimineata, plus ca nu eram sigur daca ma tineau tzurloaiele dus-intors pana la carciuma.
Bineinteles ca dupa ce am ,,gustat'' ceva m-am intins boieste ca doar,, fie omu' cat de mic , dupa masa sade un pic''.
Imi mai aduc aminte doar franturi de discutii ca prin vis cum vorbea Cristi cu cineva pe ponton: ,, Nu pot sa plec acum ca secundul asta de Martin Stricland s-a culcat si nu pot sa il scol. Zice ca se trezeste si apoi se culca la loc''. Ma trezesc int-un final spre seara, in jur de ora 19.00 si ies in cockpit cu parul valvoi:
- Gata Cristi, hai sa dezlegam sa plecam zic eu vioi.
- *%$£***^^$%@{ Se aude Cristi de pe alata barca unde statea la vorba cu niste prieteni >:(.
Dezlegam, plecam, totul ok. Anuntam prin statie, si ne raspunde frontiera printre altele ca este mare agitata drept uramare sa avem grija, alaturi de toate cele bune. Cand am iesit de pe canal, o hula in toata splendoarea ei. Pe la jumatatea drumului se facuse deja bezna ca in nuc. Noi cu toate luminile de navigatie aprinse, ii dadeam inainte. Nu vedeam decat coasta, si din cand in cand berbecii formati pe creasta hulei. Uzi flesca de la stropii ce sareau peste copastie, la un moment data Cristi se duce in cabina sa se schimbe. Eu la timona doar in pantaloni scurti si tricou, murat din cap pana in picioare. Strangeam timona sa o rup si nu alta. Cristi nu mai venea. il strig ...nimic...Strig din rasputeri, si in final un raspuns sec:
-Ei lasa ca ai dormit ca un porc 6 ore. acum baga cart de noapte, sa iti iasa pe nas...imi raspunde el din pat intins boiereste.
-@*&%$...
Mi-a facut-o ce sa mai zic. Atitudine corecta. Infrunt cu darzenie intunericul. E neagra rau Marea Neagra noaptea ce sa zic. Cristi a iesit din cabina doar la intrarea in marina. Tremuram de frig, invinetit ,ud, vai mama mea. Am reusit sa mai zic doar:
- Mi-e foame!
- Poate ti- o fi si sete...nu vrei un wiskey >:(?
Ne-a bifnit un ras continuu pe amandoi de nu mai puteam sa adormim.
-Hai bea un wiskey sa dormi
- Nu mai beau in viata mea. Imi ajunge ...ziceam eu.
Era ora 03.00 dimineata. A doua zi la 07.00 se dadea trezirea pt regatta. Cristi in cockpit , alaturi de tot echipajul:
- Ce facem noi astazi?
- Performanta !!! striga toti ceilalti deodata in grup.
Ce pot sa mai zic, pe barca lor , orice intamplare capata un sens anume, o experienta frumoasa de neuitat.
Echipajul este format din prietenii lui care devin imediat si prietenii tai , de parca va cunosteti de o viata.
Ar mai fi o gramada de povestit dar va las pe voi sa le descoperiti personal.
Eu unul, abia astept sa ne revedem pe ape anul acesta. Recomand cu caldura sa faceti si voi parte din atmosfera de pe First 40.7 Eros. Pana si numele barcii Eros, nu se pronunta oricum pe barca. Se pronunta doar cu voce joasa, lenta si accentuat ,, ERRROOSSS'' 8). Mori de ras, cand auzi asta...niste nebuni frumosi care merita cunoscuti :).
Sub toata mantia asta de voie buna si relaxare , cand este vorba de navigatie lucrurile se schimba. Pot spune ca am invatat foarte multe de la ei, sunt stapani pe ceea ce fac si ii consider niste profesionisti alaturi de ceilalti din breasla noastra, a celor care iubim apele ;).
Stima tuturor.

Florio

Este!
Cristi e băiat valabil: vesel, petrecăreț, iubitor de mare.
Acum are și școală de navigație, cine are nevoie de permis, poate să apeleze cu încredere: barcă bună, oameni faini! :)