Peridoc

Creat de gabriel.c, Februarie 20, 2021, 08:18:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gabriel.c

Salut , știe cineva vreun peridoc BUN de vânzare 1100/1300 kg ?
M-am hotărât să-mi iau unul cu frânare.
Mulțumesc

gabriel.c

După câte se vede ....n-am noroc.
Dar pana la urma după toate discuțiile avute cine face/vinde cel mai bun peridoc nou la noi in RO? Ce știți?
Mulțumesc

scm_ro

Salut, eu l-am facut pe al meu la cda la Braila la un tip Traian Taranu.
Nu e galvanizat dar nici nu sta afara in ploaie. Tin barca in garaj. Daca vrei ne auzim la telefon si iti povestesc. Am vazut ca facea si cu franare.

peb5

Vezi sa aiba puntea prinsa cu bride sa poata fi mutata fata-spate pentru posibilitatea reglarii centrului de greutate si implicit apasarea pe cui.
Am vazut ca mai e cineva si la Galati care face peridocuri. Dar parca tot negalvanizat si cu puntea fixa.
Nu stiu de ce acesti producatori nu le galvanizeaza, e undeva pe la 100 euro / 100 kg de fier.

klausu25

Din zgarcenie, ca sa iasa cat mai ieftin.

Eu am facut la nenea din Braila si nu am fost deloc multumit. 
Nu am negociat deloc, cat mi-a cerut, atat i-am dat insa, cand l-am luat, total nemultumit.

Totul fix, rigid. In afara de sinele laterale care se plimbau doar sus/jos, restul era fix.  Nici macar suportul vinciului cu V-ul din fata, nu era reglabil fata/spate. Puntea, nici atat. Cand l-am rugat sa mai dea niste gauri sa pot muta puntea, a dat din colt in colt, ca ce, acuma-i spun, ca el a pus deja sinele laterale.

L-am modificat eu, am cautat/cumparat bride sa pot jongla si in lateral cu sinele de pe exterior si, anul asta vreau sa-i fac mai multe modificari, ca sa-l aduc la denumirea de peridoc. Pana atunci e carucior de zarzavat...


gabriel.c

salut,
clar ca as vrea ceva galvanizat .Asa facut vopsit nu-mi doresc chiar daca tin barca acum intr-o hala(oricat ar fi de bine sablat/vopsit tot apare rugina pe la suduri etc.).
Despre punte sigur trebuie sa fie prinsa cu bride ca asa am si la cel de 750 kg  fara franare pe care-l am acum.
Ma gandeam sa cumpar unul gata facut dar parerile pe forumuri sunt impartite rau de tot vizavi de calitatea lor.Asa ca sincer nu pot sa ma hotarasc la un producator anume si speram sa am de la voi ceva pareri .
Am vazut ca au fost ceva discutii mai vechi aici pe forum a fost facut si un sondaj in legatura cu producatorul cel mai bun ( pret/calitate)

scm_ro

Eu am avut cat de cat noroc. Mai facuse peridoc pentru River si stia dimensiunile. Dar cand partea care proptea varful barcii nu s-a potrivit, m-am dus la el cu barca pe peridoc si a modificat fara probleme.
Asa sunt mai multe chestii la care nu exceleaza. Cauciucurile sunt low cost, stopurile din spate nu sunt detasabile, dar sunt cu leduri si pana acum au rezistat la apa.

Dbr

Intrebari:
-Care este motivul trecerii din O1 (<750kg fara franare) la unul O2 (> 750 cu frana)?
-Este prea fragil pt auto, ai schimbat auto sau il simti ca este incomod vis a vis de auto la franare?
Stima.

gabriel.c

Sincer sa fiu nu prea știu motivul pentru care vreau cu frânare. Al meu peridoc e chiar foarte bun(fac ceva reclama ca poate trebuie să-l vând),dar sunt cam depasit cu greutatea totala. Barca are 500 kg +motor140 kg,iar peridocul e 265kg.=aproximativ 905 kg. Deci dacă vreun Garcea ma trage pe dreapta ma cam ustura.
Așa eu merg cu ansamblul asta de ceva timp și n-am avut probleme tehnice(nici la mașina nici la peridoc) dar totuși ma gândeam sa nu forțez norocul .
Am înțeles ca Brenderup ar îndeplini condițiile de calitate dar nu știu cine le importa.

Vali

In zona de est a tarii (Galati, Braila, Tulcea) nu mai exista nici o firma care sa ofere zincare a peridocurilor. Din cauza asta, si daca ar vrea, fabricantul ar trebui sa care peridocul pe platforma pana la Bucuresti si inapoi numai pentru zincare, ceea ce umfla mult pretul, si nu cred ca e cineva interesat de asa ceva.

Asa ca, vrem nu vrem, momentan ne multumim cu peridocuri "varuite". Sper ca treaba sa ramana la fel in continuare, cu omologarea peridocurilor in regie proprie, fiindca la bursa locala a zvonurilor se aude ca RAR-ul pregateste o interdictie totala la omologarea peridocurilor home-made, ramanand pe piata doar "firmele autorizate". Adica plocon pentru cativa alesi pe spranceana, care si asa sunt plini de talente, sa vezi talente si preturi umflate daca s-ar pune in practica zvonul respectiv.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Alex1958

Salut!
Intreb nu dau cu parul. Ati incercat si SH pe afara? Eu am un peridoc OHLENMEIER cumparat odata cu barca care e destul de destept.
DBR ar putea sa va indrume catre cei care ofera asa ceva.
Toate cele bune!

gabriel.c

Despre SH pot sa spun ca n-am încercat. Nu prea găsești SH peridoc pe site-urile de Auto așa ca nu cred ca am șanse .N-am nicio problema cu SH ca doar barca mea a venit cu peridoc cu tot și încă cu unul f bun. (Dar fără frânare ținând cont ca greutatea inițială a motorului pe care-l folosea irlandezul pe barca era mult mai mică 25Cp)

Intersect

Citat din: Vali din Februarie 24, 2021, 10:08:57 AM
In zona de est a tarii (Galati, Braila, Tulcea) nu mai exista nici o firma care sa ofere zincare a peridocurilor. Din cauza asta, si daca ar vrea, fabricantul ar trebui sa care peridocul pe platforma pana la Bucuresti si inapoi numai pentru zincare, ceea ce umfla mult pretul, si nu cred ca e cineva interesat de asa ceva.

Asa ca, vrem nu vrem, momentan ne multumim cu peridocuri "varuite". Sper ca treaba sa ramana la fel in continuare, cu omologarea peridocurilor in regie proprie, fiindca la bursa locala a zvonurilor se aude ca RAR-ul pregateste o interdictie totala la omologarea peridocurilor home-made, ramanand pe piata doar "firmele autorizate". Adica plocon pentru cativa alesi pe spranceana, care si asa sunt plini de talente, sa vezi talente si preturi umflate daca s-ar pune in practica zvonul respectiv.
Saluate tuturor, se face zincare in Braila 1 euro kilogramul si peridocul trebuie sa fie curatat. Tihi Braila 0732520337.
Born to fish,forced to work!!!

Vali

Citat din: Intersect din Februarie 24, 2021, 07:36:19 PM
Saluate tuturor, se face zincare in Braila 1 euro kilogramul si peridocul trebuie sa fie curatat. Tihi Braila 0732520337.

Eu am scris ce mi-au spus cei care fac peridocuri. Daca oferta de mai sus e buna, inseamna ca putem sa ne zincam peridocurile, numai sa ne mai lase astia sa le facem in regie proprie.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

kama3

Informatia privind zincarea e recenta?
Intreb pentru ca anul trecut in vara am avut nevoie de zincare , stiam de Tihi, am sunat, am vb cu un cetatean care mi-a spus ca au inchis si n-a stiut sa-mi spuna cand deschide. Pe Facebook ultima postare o au in martie 2020. Am zincat atunci la o firma din Buzau - Tina prodcom, gasita pe Google cel mi aproape de Galati.