As avea nevoie de ajutorul vostru!

Creat de Horia Manea, Martie 05, 2021, 01:28:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Horia Manea

Povestea incepe asa: Am achiziționat o barca Mignola Cantiere-Tonnetto in vara anului trecut, echipata cu un motor Mercury in 2 timpi de 100 cp (cu blocul fisurat- nu asta contează)! L-am înlocuit cu un motor Honda V-tec de 90 cp (400 h , impecabil din punctul meu de vedere si al altora avizați, sa spun asa). Problema e alta, de intrat in glisaj intra impecabil cu 4 persoane ( aprox. 300 kg) la 3000 de ture, dar la orice miscare a oricărui pasager, barca devine instabilă. Menționez ca dispunerea acestora a fost cat de cat echilibrata in fata barcii , eu fiind in spate la pupitru! Singura problema pe care mi-o explic, (eu nefiind in domeniu, sunt Medic veterinar si e a-2-a oară in viața mea când conduc o barcă cu volan), e aceea ca directia (caseta de direcție are o ezitare foarte mare cand virez in dreapta, aprox. 1/2, iar in stânga e foarte dură). Intenționeaz sa schimb caseta cu una Pretech ZTS 150 HP comandată de la epixmarine. Credeți că mă poate ajuta in vreun fel? Va rog frumos dacă puteți sa ma ajutați cu un sfat!
P.S. Făcând rabat de la prima problemă, turația maxima(6200) pe care o atinge cu elicea, cu care am cumpărat motorul (15 pichi), respectivul care mi-a montat motorul, mi-a recomandat una de 19 pichi ! Este in regulă? Va mulțumesc anticipat tuturor pentru orice răspuns!

cristiantutuianu

Citat din: Horia Manea din Martie 05, 2021, 01:28:05 AM
Singura problema pe care mi-o explic, (eu nefiind in domeniu, sunt Medic veterinar si e a-2-a oară in viața mea când conduc o barcă cu volan), e aceea ca directia (caseta de direcție are o ezitare foarte mare cand virez in dreapta, aprox. 1/2, iar in stânga e foarte dură). Intenționeaz sa schimb caseta cu una Pretech ZTS 150 HP comandată de la epixmarine. Credeți că mă poate ajuta in vreun fel?

Salutare
Sa o stapanesti sanatos ! Daca tot ai de gand sa schimbi caseta ar fi bine sa schimbi si cablu . Din ce zici cred ca de fapt este cablul de directie de vina (daca nu a fost schimbat de cand e barca .....)Verifica vizual cablul sa nu fie indoit prea tare .Uneori cand este indoit la 90 de grade poate sa creeze probleme .Merge greu !  Am vazut cablu de directie rupt pentru ca a fost mancat de rugina. Da ! o sa te prinda mirarea dar intra  apa . La fel de bine poate portiunea de cablu care intra in caseta e "uscata" fara vaselina pe ea. Caseta poate e "uscata"
Daca tot vrei sa schimbi caseta pune si un cablu de directie nou. 
p.s Daca esti din Constanta poate reusesc sa imi fac timp sa te ajut la  schimbarea ansamblu caseta si cablul de directie.

RaduD

Citat din: Horia Manea din Martie 05, 2021, 01:28:05 AM
P.S. Făcând rabat de la prima problemă, turația maxima(6200) pe care o atinge cu elicea, cu care am cumpărat motorul (15 pichi), respectivul care mi-a montat motorul, mi-a recomandat una de 19 pichi ! Este in regulă? Va mulțumesc anticipat tuturor pentru orice răspuns!
Depinde de barca si incarcatura. 19" e de viteza...Eu am de 19 la 100hp si nu depasesc 5000 rpm. Probeaza mai intai daca poti, eventual si 17"....

Horia Manea

"p.s Daca esti din Constanta poate reusesc sa imi fac timp sa te ajut la  schimbarea ansamblu caseta si cablul de directie."
Mulțumesc mult pentru ajutor! Eu sunt cam departe (Ilfov)!

Horia Manea

Citat din: RaduD din Martie 05, 2021, 09:08:31 AM
Depinde de barca si incarcatura. 19" e de viteza...Eu am de 19 la 100hp si nu depasesc 5000 rpm. Probeaza mai intai daca poti, eventual si 17"....
Am dat comanda(epixmarine.ro) de una de 19", sa o păstrez sau să o trimit inapoi si sa iau una de 17"?

stefand600

Salut, o poza cu barca ar fi buna sa vedem ce fel de carena are, glisare, deplasament sau semi.
Stefan D


Horia Manea

Aceasta e mai veche...dar tot aceeași barcă  :)

ionut.constantin89

Citat din: Horia Manea din Martie 05, 2021, 10:12:50 AM
Am dat comanda(epixmarine.ro) de una de 19", sa o păstrez sau să o trimit inapoi si sa iau una de 17"?

Totul depinde de caracteristicile ansamblului. Si mie mi se pare cam mare saltul de la 15p la 19p. Ar fi mai intelept sa o incerci pe cea de 17p si eventual ulterior sa iti mai cumperi una de 18p sau 19p daca ti se pare ca motorul o duce la fel de bine. Este foarte probabil ca cea de 17p sa iti fie utila pentru o plaja mai larga de incarcare a barcii. Recent am trecut si eu de la 15p la 17p si sunt foarte incantat de rezultate. Cu cea de 15p rasturnam oamenii prin barca cand plecam de pe loc si atingeam cam 5900-6000 rpm, iar cu cea de 17p demarez mai normal, sporul de viteza este de aprox. 8 km/h, iar ca si turatii maxime ating intre 5700-5800 rpm, in functie de incarcare, exact cat scrie in cartea tehnica (Evinrude ETEC 40cp). Motorul se aude mult mai rotund si imi permite sa ating viteza mea de croaziera (40-45 km/h) la o turatie mai joasa fata de elicea de 15p (4100-4500 rpm), de unde si un consum de carburant sensibil mai mic. Desi sunt foarte multumit de noua elice si mi se pare perfecta pentru ansamblul meu, nu cred ca este cazul sa incerc una mai mare. Cel mai probabil una de 18p sau 19p mi'ar forta prea mult motorul si nu ar mai functiona in parametri.

Horia Manea

Citat din: stefand600 din Martie 05, 2021, 10:16:13 AM
Salut, o poza cu barca ar fi buna sa vedem ce fel de carena are, glisare, deplasament sau semi.
Am atașat niște poze!

Alex1958

Salut!
Sa-ti stapanesti sanatos barca si sa-ti aduca bucurii!
Problema cu elicea ti-au explicat-o colegii mai sus.
O directie decenta nu-ti va rezolva problema instabilitatii la miscarea din barca. Ma gandesc ca niste trim-tab-uri ar putea s-o atenueze.
O barca in glisare se sprijina numai pe o mica suprafata portanta si o schimbare de centru de greutate provocata de miscare in barca provoaca instabilitate. Daca nu ai experienta si mai esti si pe vre-un canal ingust, pot fi probleme serioase.
Deci, in primul rand esti capitan, raspunzi de siguranta celor din barca, dar ai si dreptul de a comanda (daca esti cu seful, cu soacra sau cu nevasta /prietena e una din putinele oportunitati, poate)!
Cand gliseaza barca nu permiti miscare -schimbarea centrului de greutate! Daca vrea cineva ceva, striga, iesi din glisare si apoi permiti miscarea pe acolo!
Multa bafta!

stefand600

O alta problema poate fi si supramotorizarea. Dupa poze este carena de glisare dar lungimea nu pare sa fie peste 5 m.Daca este supramotorizata, incearca sa accelerezi mai bland si vezi daca mai este instabila.
Stefan D

Horia Manea

Citat din: stefand600 din Martie 06, 2021, 12:38:00 PM
O alta problema poate fi si supramotorizarea. Dupa poze este carena de glisare dar lungimea nu pare sa fie peste 5 m.Daca este supramotorizata, incearca sa accelerezi mai bland si vezi daca mai este instabila.
Are cu siguranță 5.5m si nu știu ce sa spun vis-a-vis de supramotorizare...90cp e maximul recomandat de producător!