aventurile catamaranului solar

Creat de bogdanminitehnicus, Februarie 17, 2022, 06:15:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Don Basilio

la o ambarcatiune de 9 metri viteza maxim teoretic posibila, in regim de deplasament, este 5,6xradical din 9 = 5,6x3=16,8 km/h. la o barca de 12,25 metri avem 5,6 x radical din 12,25 = 5,6x3,5=19,6 km/h

bogdanminitehnicus

Citat din: Don Basilio din Noiembrie 29, 2022, 09:58:46 AM
la o ambarcatiune de 9 metri viteza maxim teoretic posibila, in regim de deplasament, este 5,6xradical din 9 = 5,6x3=16,8 km/h. la o barca de 12,25 metri avem 5,6 x radical din 12,25 = 5,6x3,5=19,6 km/h

formula dupa care am calculat am gasit-o pe wikipedia, nu stiu daca e cea mai exacta, pentru mine 10 km reprezinta viteza economica, tot ce sare peste creste consumul exagerat

bogdanminitehnicus

tot ma gandesc de ceva vreme daca sa ma apuc sau nu de lungit corpurile la cuplul maestru cu inca 1m, nu stiu cum se face, poate aveti vreo idee, corpurile sunt din fibra de sticla

bogdanminitehnicus

si un mic montaj de pe bratul Macin din 2020 cand am fost la padela

https://youtu.be/iKsRDsekHQo

bogdanminitehnicus

Salutari calduroase,

  Din pacate nu am mai scris ceva aici de multa vreme, din fericire o sa am si ce posta ca urmare a Marii Aventuri de anul acesta. In luna august a acestui an am reusit sa cobor pe Dunare de la Bazias pana la Oltenita full electric in catamaranul solar. Incursiunea a durat undeva la 5 zile, in total s-au parcurs 510km doar cu energia generata din panourile solare.
  Pe partea de motorizare am folosit banal motoras de trolling brushless de 1600w de pe Aliexpress care are pana acum cam 750km in 2 ani, motorul functiona cam 10 ore pe zi fara oprire. Am avut si suport logistic din partea celor de la Darcom Energy cu produse Victron care au functionat fara nici o problema: 4 acumulatori 25.6V cu 50 Ah fiecare, charger solar Victron Mppt 150/45 si un Cerbo cu modul GSM si GPS pentru monitorizare date de la distanta.
  A fost o intreaga aventura, sunt multe de vorbit si povestit, am reusit sa ajung fara prea mari probleme la Oltenita, unde a trebuit sa opresc calatoria datorita vremii care urma sa se strice a doua zi, cu rafale de vant destul de puternice. Momentan am postat doar pe pagina mea de Fb poze din calatorie, acum pritocesc mai multe montaje pentru Youtube insa din pacate materialul nomeros si timpul putin ma fac sa intarzii putin marea prezentare.

bogdanminitehnicus

am sa atasez cateva capturi din aplicatia VRM de monitorizare Victron, in total in 5 zile s-au consumat cam 34,7 kwh cam 1314Ah.

Sunt sigur ca aventura trebuie povestita pe indelete asa ca o sa ma gandesc si la o prezentare mai detaliata

byteworks

Te astept cu nerabdare la sezatoare, fa povestea cat mai buna!

einstein1984


bogdanminitehnicus

salutari, tocmai ce am reusit sa termin montajul zilei 1 Bazias-Berzeasca https://youtu.be/WdQXZ6sp8qM?si=tFzzb2K5LZAe9iXD

bogdanminitehnicus


bogdanminitehnicus


bogdanminitehnicus

tocmai ce am terminat de montat si ziua 4 Bechet-Zimnicea
vizionare placuta

https://youtu.be/8jMfbeEvkK4

bogdanminitehnicus

salutari, pregatesc acum si ultima zi Zimnicea-Oltenita :)